Dlaczego zmywarka buczy i głośno pracuje – przyczyny odgłosów, potencjalne awarie

Autor: Joanna

Buczenie zmywarki to zwykle objaw różnorodnych uszkodzeń mechanicznych pompy wody czy systemu odprowadzania. Zjawisko nierzadko wzbudza strach przed kosztowną naprawą i długotrwałym wykluczeniem sprzętu z użycia. Dziwne odgłosy mogą być też efektem jedynie złego wypoziomowania. Przyczyn jest wiele.

Otwarta zmywarka z czystymi naczyniami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego zmywarka buczy i hałasuje podczas pracy
 2. jak prawidłowo konserwować sprzęt
 3. jaki model zmywarki wybrać w przypadku wymiany urządzenia

Czemu zmywarka buczy – przyczyny niemechaniczne

Mechanik naprawia zmywarkę w kuchni

Buczenie zmywarki mogą wywoływać różnorodne czynniki. Zanim rozpocznie się poszukiwanie awarii, która będzie kosztowna, wykluczy sprzęt na długo z użytku oraz wzbudzi wiele negatywnych emocji, warto rozważyć kilka opcji, które nie wymagają wzywania serwisu. Na początku poleca się sprawdzić wypoziomowanie urządzenia. Tylko idealnie rozłożony ciężar sprzętu pozwoli na maksymalny poziom wydajności zmywarki i zadowolenie z jej cichej pracy. Nawet zmywarka emitująca niski poziom hałasu, np. 43 dB – jak Whirlpool WCF 3C23 PFX, może dekoncentrować, kiedy jest nieprawidłowo ustawiona. Buczenie zmywarki może powodować również nieodpowiedni dobór środków myjących. Niskiej jakości produkty zwykle tworzą nadmierną ilość piany, doprowadzając do wzmożonej pracy silnika, który musi pozbyć się jej nadmiaru. Niecodzienne odgłosy powodują też pracujące dysze w zderzeniu z obecnymi w całej komorze bąbelkami. Aby uniknąć nieprzyjemnych dźwięków, warto zaopatrzyć się w profesjonalne środki do zmywarki, np. zestaw HILLMANN AGDZM05x2 zawierający kapsułki żelowe, płyn nabłyszczający i sól ochronną. Równie polecany jest starter Finish Quantum Ultimate Lemon.

Powinno się także zwrócić uwagę na prawidłowy rozkład naczyń w komorze. Chaotycznie ułożone talerze, sztućce czy szklanki mogą o siebie uderzać pod wpływem działania wody pod ciśnieniem. Źle ustawiony wkład kosza może ponadto zablokować obracanie się spryskiwaczy i prowokować uderzanie śmigieł o naczynia. Szczególnym udogodnieniem są szuflady na sztućce, małe spodki i inne drobne narzędzia kuchenne, takie jak w Bosch SMS46NI04E czy Amica DFM 636 ACBS z dodatkowymi uchwytami na kieliszki. Podobnie praktycznym rozwiązaniem jest regulacja poziomu koszy i szuflad, którą posiada Siemens SN236I01KE, pozwalająca załadować niewymiarowe naczynia bez ryzyka wywołania buczenia zmywarki. Dlaczego zmywarka buczy tuż po zakupie lub po długiej przerwie w użytkowaniu? Być może przez suche, niewyrobione uszczelki oraz niewystarczającą ilość wody w obiegu. Regularne korzystanie ze sprzętu zapobiegnie buczeniu.

 • 19,99 zł
 • 28,99 zł
 • 29,99 zł
 • 59,99 zł
 • 33,99 zł

Buczenie zmywarki z przyczyn mechanicznych

Szuflada zmywarki z koszukiem na sztućce, miejsca na talerze i kubki

Jeśli buczenie zmywarki nie ustępuje, przyczyn należy szukać w jej mechanizmie. Jednym ze źródeł hałasów są różnorodne osady i gromadzący się wapienny kamień na podzespołach urządzenia. Warto regularnie odkamieniać sprzęt, używając odpowiednich preparatów, np. Electrolux E6GM103. Uniwersalny i bezpieczny odkamieniacz w płynie łatwo i szybko usunie różnorodne twarde zabrudzenia. Z kolei Dr. Beckmann w saszetkach przeciw uporczywym osadom dodatkowo zapobiega awariom urządzenia, chroniąc je także przed korozją. Innowacją w walce z osadzaniem się kamienia na elementach grzewczych i innych komponentach zmywarki jest Wpro MWC 015, magnetyzer zmiękczający wodę. Nie wypływa on na jej strukturę biologiczną, ponieważ pozbawiony jest szkodliwych substancji. Akcesorium to potęguje wydajność urządzenia i uwydatnia blask naczyń oraz szkła. Buczenie zmywarki może być także z powodu uszkodzenia spryskiwaczy, śmigła i wentylatora. Ruchome elementy sprzętu najczęściej ulegają obluzowaniu i pękaniu. Hałas powoduje również woda, która pod ciśnieniem nierównomiernie rozchodzi się w komorze. Często przyczyną problemu jest uszkodzony kondensator, czyli komponent dostarczający energię elektryczną niezbędną do rozruchu i prawidłowej pracy pompy wodnej. Poza tym różnorodne odgłosy powoduje niesprawna turbina pompy odpowiedzialna za wypychanie wody do śmigieł spryskiwaczy. Przyczyną zjawiska mogą być też m.in.:

 • zużyte łożyska pompy myjącej,
 • zła kondycja uszczelek,
 • zanieczyszczone wężyki i hydrostat,
 • uszkodzenia w pompie odpływowej, elektrozaworze i pływaku.

Zmywarka – niezbędna w każdym domu

Kiedy zmywarka wymaga zbyt wielu napraw, generuje wysokie koszta i zużywa wiele cennego czasu, warto rozważyć kupno nowej. Szeroki asortyment urządzeń pozwoli dopasować jej gabaryty do wystroju i metrażu kuchni, a wydajność do potrzeb każdej rodziny. Jednym z modeli wolnostojących o pełnych wymiarach jest Electrolux ESF5545LOX AirDry z mnóstwem udogodnień dotyczących zarówno rozkładania naczyń, jak i obsługi czy zużycia prądu i wody. Z kolei Siemens SR256I01TE polecana jest szczególnie do małych, ale kompaktowych kuchni. Posiada wszystkie niezbędne funkcje, a także liczne funkcjonalne rozwiązania. Jednym z nich jest Zeolith, czyli przyspieszenie procesu suszenia dzięki ukrytym w dnie urządzenia minerałom przekształcającym wilgoć w energię cieplną.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link