Czym jest DisplayPort i do czego służy?

Autor: Klaudia

Porty komputerowe służą do podłączania zewnętrznych urządzeń. Oczywiście USB, Ethernet czy też DVI lub VGA to swoisty standard. Warto jednak zwrócić uwagę na HDMI i jego następcę, czyli DisplayPort. Te złącza umożliwiają przesyłanie wysokiej jakości obrazu oraz dźwięku z komputera. W ten sposób możemy korzystać z pełnoprawnego 4K, o ile oczywiście zaopatrzymy się w odpowiedni monitor. Czym konkretnie jest DisplayPort? Jakie są jego zastosowania?

kabel display na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest DisplayPort
 2. jaka jest różnica między DisplayPort a HDMI
 3. jaki kabel DisplayPort kupić najlepiej

Czym jest DisplayPort?

kabel display z wejściem

W skrócie, jest to interfejs, który obsługuje cyfrową transmisję danych. Podobnie jak w przypadku HDMI, możemy za jego pomocą przesyłać zarówno obraz, jak i dźwięk, a ponadto umożliwia on transmisję dwukierunkową. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również uniwersalność, ponieważ jest on wstecznie kompatybilny z HDMI, VGA oraz DVI, czyli wszystkimi najpopularniejszymi złączami wykorzystywanymi w komputerach osobistych.

Obecnie korzystamy z DisplayPort, gdyż oferuje on najlepszą przepustowość. Oczywiście lepszy jest HDMI 2.1, ale używa się go stosunkowo rzadko. Osiągi złącza są jednak mocno uzależnione od wersji, którą posiadamy. Najczęściej spotyka się DisplayPort 1.3, który pozwala na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 8K. Dodatkowo możemy wyświetlać 4K w aż 120 Hz odświeżania.

Najnowsza propozycja, czyli DisplayPort 1.4, gwarantuje obsługę 8K przy odświeżaniu na poziomie 60Hz, a dla 4K jest to aż 240 Hz. Takie konstrukcje są przydatne wtedy, gdy posiadamy wystarczająco zaawansowany komputer oraz monitor, który może wyświetlać obrazy w tak wysokiej rozdzielczości.

Jaka jest różnica między DisplayPort a HDMI?

DisplayPort w wielu aspektach jest lepszy niż tradycyjne HDMI. W przypadku tego standardu producenci nie muszą kupować licencji, przez co zapłacimy za niego znacznie mniej. Warto wspomnieć również o tym, że DisplayPort charakteryzuje się dość małym rozmiarem, zatem łatwiej implementować go w różnych urządzeniach elektronicznych, takich jak notebooki czy karty graficzne.

Duże różnice można zauważyć nawet w samej zasadzie działania tych dwóch standardów. Przy HDMI najpierw wysyłany jest obraz, a później dźwięk. W DisplayPort wszystko przesyła się przy pomocy pakietów, w tym dane dotyczące obrazu i dźwięku oraz kontrolne informacje. DisplayPort może też przesyłać dane przez jedną, dwie lub cztery linie, natomiast w HDMI jesteśmy zmuszeni do aż sześciu. DisplayPort stworzono do podłączania wysokiej klasy monitorów, które oferują bardzo wysokie parametry techniczne, w tym rozdzielczość i odświeżanie ekranu. Wykorzystanie ich pełnego potencjału wymaga lepszej konfiguracji niż tradycyjne HDMI, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze ekranu do komputera.

Polecane kable komputerowe
 • 24,99 zł
 • 43,99 zł
 • 49,99 zł
 • 59,99 zł
 • 9,99 zł

Jaki kabel DisplayPort kupić najlepiej?

kabel Display na czarnym tle

Na rynku znajdziemy wiele propozycji od kilku producentów. Konkretne modele mogą różnić się w bardzo małym stopniu, przy czym warto jednak na to zwrócić uwagę. Co jest ważne przy zakupie przewodu DisplayPort?

 • Standard – kolejne standardy to swoiste wersje przewodu. Każda kolejna dysponuje większą przepustowością oraz lepszymi parametrami. Jeśli zamierzamy korzystać z bardzo zaawansowanego monitora z dużym odświeżaniem ekranu, to najlepiej wybrać możliwie najwyższy standard przewodu DisplayPort.
 • Obsługiwana rozdzielczość – ten parametr zwykle podawany jest od razu, ponieważ w dużej mierze decyduje o tym, jakiego konkretnie przewodu potrzebujemy. Wystarczy wybrać kabel, który obsługuje parametry naszego monitora.
 • Długość kabla – to kolejna bardzo istotna kwestia. Nie poleca się kupować przewodu dłuższego niż 15 metrów, bo wtedy możemy mieć do czynienia ze stratą na jakości i rozdzielczości obrazu. Najlepiej wybrać model o długości trochę większej niż potrzebujemy – wówczas nie będziemy mieć problemu także w razie konieczności przeniesienia komputera.
 • Filtr zakłóceń i ekranowanie – jeśli dany przewód posiada takie elementy, to będzie w znacznie większym stopniu odporny na zakłócenia. Może to oznaczać wyższy koszt kabla.
 • Marka – oprócz kierowania się parametrami technicznymi, powinniśmy dodatkowo wybierać sprzęt jedynie uznanych producentów z dobrymi opiniami. Jest to swoista gwarancja nie tylko co do jakości, ale i żywotności danego urządzenia.

Zaraz po zakupie nowego przewodu najlepiej będzie go sprawdzić. Po podłączeniu ekranu do komputera nie powinny pojawiać się żadne zakłócenia lub drgania. Wtedy wiemy, że jest to odpowiedni kabel. W razie problemów warto zgłosić się do sklepu elektronicznego, by wymienić model na inny, który sprawdzi się przy danym sprzęcie.

Cena konkretnego sprzętu zależy tutaj głównie od tego, czy kabel posiada ekranowanie, jakiej jest długości oraz w jakim standardzie go wykonano. Przykładowo starsza wersja przewodu, taka jak Unitek Y-C609BK, ma obecnie dość słabe parametry, lecz za 3 metry zapłacimy jedynie 40 złotych. Hama 00054513 to nowsze rozwiązanie, które oferuje znacznie więcej możliwości. Musimy jednak wydać za nie aż 70 złotych za 1,8 metra kabla. Hama 00078442, czyli przewód o takiej samej długości, ale stworzony w standardzie 1.2, kosztuje jeszcze więcej, bo 85 złotych. Wiele zależy tutaj od osobistych potrzeb co do modelu. Warto zwrócić uwagę także na możliwość łączenia monitorów z notebookami lub niektórymi smartfonami. Pozwala na to specjalny przewód, taki jak Unitek V400A, który z jednej strony ma pełnoprawne złącze DisplayPort, a z drugiej USB-C.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link