DisplayPort czy HDMI? Różnice między rodzajami złącz do komputera

Autor: Grzegorz

Komputer lub laptop do monitora można podłączyć na różne sposoby. O ile kiedyś najczęściej wykorzystywano złącza VGA, o tyle dzisiaj możemy wybierać spośród szerokiej oferty nowoczesnych złącz, np. DisplayPort lub HDMI. Które z nich jest lepsze?

Przykładowe złącze DisplayPort na błękitnym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. złącza HDMI i DisplayPort mają podobne parametry przepustowości i oferują podobne rezultaty graficzne;
  2. obydwa złącza oferują możliwość podłączenia zarówno monitora, jak i telewizora (pod komputer i pod konsolę);
  3. jakość przesyłanego sygnału dźwiękowego przez HDMI i DisplayPort znacznie się nie różni;
  4. entuzjaści oglądania filmów w najwyższej jakości oraz gracze komputerowi mogą być bardziej zadowoleni ze złącza DisplayPort lub nowszej odmiany HDMI – HDMI 2.1

DisplayPort vs HDMI – które złącze jest lepsze? Podstawowe różnice

Przykładowe złącze HDMI na ciemnym tle przeplatanym futurystycznymi pasmami błękitu

Złącza DisplayPort i HDMI powszechnie używane są do podłączania różnych urządzeń do odbiorników takich jak monitory i telewizory. Za ich pomocą można podłączyć nie tylko komputer, ale także konsole wideo, np. Sony Play Station 4 lub Xbox One. Zdecydowana większość współczesnych monitorów posiada zarówno wejścia HDMI, jak i DisplayPort. Mając wysokiej jakości monitor, taki jak np. G-Master Black Hawk, MSI Optix czy dwudziestosiedmiocalowy Gigabyte Aorus, siłą rzeczy pragnie się uzyskać jak najlepszą jakość obrazu. Wobec tego powstaje pytanie, które złącze jest lepsze?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który interfejs, HDMI czy DisplayPort, daje lepsze rezultaty. W znacznej mierze obydwa rodzaje złącz są do siebie podobne. Możliwe jest jednak wskazanie pewnych różnic.

Pierwszą płaszczyzną jest przepustowość. Maksymalna możliwość interfejsu HDMI 2.0 w tym zakresie wynosi 14,5 Gbit/s. Złącze DisplayPort zapewnia prawie dwukrotnie wyższy stopień prędkości przesyłu danych, oscylujący wokół poziomu 25,92 Gbit/s. Warto jednak wskazać, że najnowsza wersja interfejsu HDMI, opatrzona sygnaturą 2.1, zapewnia jeszcze potężniejsze możliwości – przepustowość w tym wypadku sięga aż 42,6 Gbit/s.

Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy porównywaniu interfejsów HDMI i DisplayPort, jest jakość obrazu i maksymalna rozdzielczość. W tym aspekcie różnice są stosunkowo nieduże. Obydwa interfejsy sprawdzają się przy obsłudze najwyższych rozdzielczości rzędu 4K. W przeciwieństwie do HDMI 2.0 złącze DisplayPort lepiej radzi sobie jednak w zakresie częstotliwości odświeżania obrazu. Wynosi ona aż do 120 Hz.

Polecane kable do komputera
  • 79,99 zł
  • 29,99 zł
  • 54,79 zł
  • 19,99 zł
  • 29,99 zł

Podobieństwa między DisplayPort a HDMI

Czwórka przyjaciół w młodym wieku, grająca wspólnie na konsoli wideo

Często bagatelizowanym, a jednocześnie niezwykle ważnym parametrem interfejsu jest możliwa długość przewodu. Przy korzystaniu z niektórych rodzajów złączy im dłuższy kabel, tym gorsza jakość obrazu (chyba że dodatkowo zastosuje się specjalny wzmacniacz). Na tej płaszczyźnie jednak DisplayPort i HDMI wypadają właściwie identycznie. Obydwa wykorzystują kabel o maksymalnej długości 2 metrów. Istnieje rzecz jasna możliwość zakupu złącza z dłuższym kablem, ale wówczas konieczne będzie zmniejszenie wyświetlanej rozdzielczości z poziomu 4K do poziomu Full HD.

Podobieństwa między DisplayPort a HDMI widoczne są również na płaszczyźnie jakości przesyłanego sygnału audio. Obydwa interfejsy gwarantują przesył ośmiokanałowego dźwięku, którego poziom kwantowania wynosi 24 bity, a próbkowania 192 kHz. Osoby, dla których głównych kryterium wyboru złącza jest jakość dźwięku, naturalnie mogą stać przed ogromnym dylematem.

Podsumowanie pojedynku HDMI – DisplayPort

Różnice między obydwoma interfejsami są na tyle małe, że nie jest możliwe wskazanie jednego zwycięzcy. Niemniej ze względu na stopień przepustowości i częstotliwości odświeżania obrazu zdecydowana przewaga stoi za interfejsem DisplayPort. Ponadto, nowsze złącze typu HDMI 2.1 jest droższe, dlatego bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie w tym wypadku DisplayPort. Natomiast osobom, którym nie zależy na trudno dostrzegalnych różnicach jakościowych, spokojnie można polecić złącze HDMI 2.0, które również zapewni świetne rezultaty.

Pomijając jakość sygnału wideo, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność. Również i w tym obszarze interfejsy są niemalże identyczne. Niemniej, w przeciwieństwie do HDMI, złącze DisplayPort umożliwia łańcuchowe podłączenie wielu monitorów. Rozwiązanie to przydatne jest w biurach, w których na użytek pracy pragnie się połączyć wiele urządzeń.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny