Jaki preparat i sprzęt do czyszczenia fug wybrać?

Autor: Joanna

Czyszczenie fug jest czynnością, której nikt nie lubi. Są jednak sposoby i preparaty, by taką pracę przyspieszyć i ułatwić. Jak to zrobić?

Narzędzia i preparaty do czyszczenia fug stojące na podłodze.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki środek do czyszczenia fug wybrać
  2. jak czyścić fugi domowym sposobem
  3. na jakie urządzenia do mycia fug zwrócić uwagę

Czyszczenie fug domowym sposobem – jaki środek wybrać?

Leżaca szczotka na podłodze przy fudze.

Czyszczenie fug jest jedną z najbardziej mozolnych, domowych prac porządkowych. Niestety takie pomieszczenia jak łazienka i kuchnia, ze względu na to, iż występuje w nich najwięcej wilgoci, są znacząco narażone na powstawanie pleśni i grzybów. Zazwyczaj w obu tych pomieszczeniach ułożone są płytki, które stosunkowo prosto myć, można więc zadbać o ich porządek. Jednak szczeliny między jedną płytką a drugą są najbardziej narażone na gromadzenie się brudu. A jeśli dołożymy do tego fakt, że często w takich szczelinach pozostaje woda, wówczas mamy idealne warunki do rozwoju pleśni. W jaki sposób temu zaradzić i jak walczyć z grzybem i pleśnią? Mieszanka płynu do WC i wody to świetny domowy preparat do czyszczenia fug. Na etykiecie płynu do WC znajdziemy informację, że zawiera chlor, który jest niezbędnym składnikiem roztworu do czyszczenia fug. Mycie fug zaczynamy od przygotowania mieszanki. Po pierwsze do miski lub wiaderka wlewamy około 500–600 ml wody i tyle samo płynu do WC. Następnie wszystko dokładnie mieszamy.

Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego przyrządu do czyszczenia fug. Może to być nawet stara szczoteczka do zębów. Moczymy ją i szorujemy nią szczeliny między płytkami. To mozolna praca, jednak przynosi znakomite efekty. Taka mieszanka sprawdzi się także do czyszczenia fug po remoncie. Pamiętajmy, że ze względu na chemiczny skład płynu do toalet warto czyścić fugi w gumowych rękawicach ochronnych i zadbać o odpowiedni ruch powietrza w pomieszczeniu, które myjemy. Często taki roztwór ma nieprzyjemny zapach, co przy dłuższej pracy może skutkować złym samopoczuciem i bólem głowy.

  • 415 zł
  • 419 zł
  • 148,99 zł
  • 239 zł
  • 499 zł

Sprawdzony preparat do czyszczenia fug – proszek do pieczenia, soda, cytryna

Omiatanie szczotką fug pod grzejnikiem.

Nie każdy wie, że proszek do pieczenia ma zastosowanie nie tylko przy pieczeniu ciast. To doskonały środek do walki z brudem gromadzącym się w szczelinach między płytkami. Proszek do pieczenia to dobry środek do czyszczenia fug z pleśni i rdzy. Wystarczy posypać wilgotne fugi proszkiem i poczekać, aż się rozpuści. Zazwyczaj ma to miejsce w ciągu godziny. Kolejnym krokiem jest dokładne zmycie fug gąbką i wyczyszczenie całej powierzchni. Dobrym sposobem czyszczenia fug jest użycie preparatu własnej produkcji, zawierającego m.in. sodę. Aby go przygotować, wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą i octem w proporcjach 1/10 l octu, tyle samo wody i jedno opakowanie sody. Powstanie roztwór, dzięki któremu mycie fug będzie dużo prostsze i – co ważne – skuteczne. Taką mieszankę nanosimy na szczeliny między płytkami i czekamy około 30–40 minut, aż preparat dobrze wejdzie wewnątrz fugi. Następnie przemywamy fugi ciepłą wodą. Możemy do niej dodać płyn do mycia naczyń. Ten sposób jest skuteczny nie tylko z rdzą i tłuszczem, który gromadzi się w szczelinach między płytkami, to także bardzo dobry sposób do czyszczenia fug z pleśni, bakterii i grzybów.

Użycie cytryny może być także świetnym patentem do przygotowania płynu do mycia fug. Sprawdzi się on w różnych warunkach. Najczęściej stosujemy go do czyszczenia białych fug – nadaje im jaśniejszego koloru. To skuteczny sposób szczególnie na szczeliny, w których widać kamienny nalot lub oznaki rdzy. Wystarczy nanieść go na fugę i odczekać kilka minut. Następnie takie miejsce przecieramy wilgotną ścierką, najlepiej zrobioną z mikrofibry.

Parownice i mopy do czyszczenia fug

Na rynku mamy dostępne specjalne urządzenia do czyszczenia fug zarówno z pleśni, grzyba, jak i kamienia. Pierwszym urządzeniem godnym uwagi jest Karcher SC 3 EasyFix. To parownica o mocy 1900 W przeznaczona do czyszczenia różnych powierzchni. Bardzo dobrze poradzi sobie z myciem fug. Praca tego urządzenia opiera się na natychmiastowym wrzeniu wody i następnym wypuszczaniu powstałej pary pod ciśnieniem 3,5 bara. Parownica znakomicie radzi sobie z usuwaniem brudu pod każdą postacią. W zestawie znajdziemy dyszę do mycia fug, dzięki czemu możemy być pewni zadowalającego efektu. W tym miejscu warto również polecić model Karcher SC 2 EasyFix. Równie praktycznym urządzeniem jest parownica Ariete XVapor Deluxe 4146 o pracy pod ciśnieniem 5 barów. Atutem tego urządzenia jest na pewno kompaktowy rozmiar i waga, która ułatwia pracę. Godną polecenia parownicą jest także Ariete Vapori Jet 4133, wyposażona w dyszę kątową i punktową. Dla osób ceniących sobie sprawdzone rozwiązania w konkurencyjnej cenie dobrym wyborem będzie Ariete 4169.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny