7 parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, kupując oczyszczacz powietrza

Autor: Joanna

Czystość powietrza ma duży wpływ na samopoczucie człowieka. W zanieczyszczonym środowisku oczyszczacze powietrza wydają się niezbędnym elementem wyposażenia mieszkania. Jakość powietrza jest szczególnie istotna, gdy w domu są niemowlęta i małe dzieci. Dostępne urządzenia do oczyszczania powietrza znacznie się różnią, dlatego ważne, by wybrać odpowiednie urządzenie do własnych potrzeb.

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak działa oczyszczacz powietrza,

-  parametry oczyszczacza powietrza,

- dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest przefiltrowanie powietrza wewnątrz mieszkania i oczyszczenie go z pyłów, unoszącego się kurzu i lotnych związków organicznych, zapachów, dymu tytoniowego i smogu. Wybrane urządzenia zdolne są również do usunięcia sierści zwierząt i zarazków chorobotwórczych.

Jakie parametry oczyszczacza powietrza są istotne

Na jakie parametry oczyszczacza powietrza zwrócić uwagę, wybierając urządzenie do mieszkania? Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

1. Wielkość pomieszczenia

Nie każde urządzenie będzie skutecznie działać i w małym, i w dużym pomieszczeniu. Informacje o tym, na jakiej powierzchni oczyszczacz powietrza działa najbardziej wydajnie i jest w stanie efektywnie przefiltrować powietrze, dostępne są na opakowaniu produktu, stronie producenta bądź w parametrach technicznych na witrynie sklepu internetowego RTV Euro AGD. Im większy filtr znajduje się wewnątrz urządzenia, tym będzie ono w stanie skutecznie bardziej skutecznie oczyścić powietrze w większym pomieszczeniu.
Oczyszczacz powietrza z funkcją wyciszenia pracyNajtańsze urządzenia, takie jak Fellowes AeraMax DX5 lub Rowenta PU4010, doskonale sprawdzą się na małym metrażu, natomiast te droższe, jak Venta LW 80 z większym filtrem, wystarczą do usunięcia zanieczyszczeń z powietrza w całym domu, o kubaturze nawet 800 m³! Oczyszczacz powietrza to sprzęt przenośny, więc można go swobodnie wstawiać do pomieszczenia, gdzie przebywa najwięcej osób. Zamiast jednego dużego urządzenia można wybrać kilka mniejszych i wstawić je do konkretnych pomieszczeń. Warto pamiętać, że oczyszczacz powietrza wymaga regularnej konserwacji i wymiany filtrów na nowe.

2. Wydajność pracy oczyszczacza powietrza

Jednym z podstawowych parametrów, który pozwoli dokonać pierwszej selekcji urządzeń, jest wydajność pracy. O poziomie wydajności, czyli efektywności działania oczyszczacza powietrza, decyduje wielkość pomieszczenia, a zatem ilość powietrza, jakie jest w stanie przefiltrować i oczyścić do pożądanego poziomu. Wydajność pracy podawana jest zazwyczaj w m³/h, co odpowiada konkretnej ilości powietrza filtrowanego w ciągu jednej godziny. Ile powietrza mieści się w pomieszczeniu, można przeliczyć na podstawie wymiarów wnętrza. Zanim wybierzesz konkretny produkt, oceń, czy będzie efektywnie pracował, a zatem skutecznie odświeży powietrze.

3. Technologia oczyszczania powietrza

Oczyszczacze powietrza mogą filtrować powietrze na dwa różne sposoby w zależności od tego, jak są zbudowane. Oczyszczacze powietrza wyposażone w filtr HEPA, jak Sharp KC-D50EUW, usuwają zanieczyszczenia w sposób mechaniczny, czyli zasysają powietrze, a w filtrze pozostają pyły. Wyrzucane powietrze jest czyste i zdrowe. Drugi rodzaj to urządzenia wykorzystujące wodę i wyposażone w specjalny element, który wprowadza powietrze do wody znajdującej się w pojemniku. W ten sposób pyły są zanurzane w wodzie, a wyrzucane powietrze jest nie tylko czyste, ale także odpowiednio nawilżone. Wybrane modele posiadają także filtr węglowy, który usuwa przykre zapachy, np. dymu papierosów i opary.

4. Poziom hałasu

Oczyszczacz powietrza, podobnie jak inne urządzenia tego typu, generuje dźwięki. Poziom hałasu jest szczególnie ważny, jeśli urządzenie ma stanąć w sypialni czy pokoju dziecka. Niestety, ciągły dźwięk u osób wrażliwych może powodować gorsze samopoczucie, bóle głowy czy rozdrażnienie. Warto wybierać urządzenia, które generują niski poziom hałasu. W trakcie dnia będą niemal niesłyszalne, a pracujący nocą oczyszczacz powietrza nie będzie utrudniał zasypiania i spokojnego wypoczywania. Do urządzeń z najniższym poziomem hałasu należą Boneco Air washer 1355A – 25 dB – lub Venta LW 15 z 32 dB.

CZY WIESZ, ŻE…

Za zanieczyszczenie i złą jakość powietrza w Polsce odpowiadają nie tylko spaliny samochodowe, ale przede wszystkim spalanie odpadów i słabej jakości opału w piecach domowych. Ostrą i silnie nieprzyjemną woń wydzielają podczas spalania tworzywa sztuczne i barwiony papier.

Oczyszczacz powietrza Fellowes 5. Nawilżenie powietrza

Nie wszystkie modele oczyszczaczy powietrza posiadają funkcję nawilżania powietrza. Warto pamiętać, że wybór oczyszczacza wodnego wiąże się z koniecznością regularnej wymiany wody. Jeśli w urządzeniu przez długi czas pozostanie woda z zanieczyszczeniami, w powietrze będą wyrzucane chorobotwórcze drobnoustroje czy zarodniki pleśni.

6. Wskaźnik zanieczyszczenia powietrza

Jeśli chcesz zainwestować w dobrej jakości urządzenie z innowacyjnym wyposażeniem, to koniecznie zwróć uwagę na funkcje dodatkowe. Wskaźnik zanieczyszczenia powietrza to dodatkowa opcja w urządzeniach z wysokiej półki. Ten czujnik kontroluje jakość i wilgotność powietrza, zwłaszcza że nawilżanie powietrza jest jedną z jego podstawowych funkcji. Po dokonaniu pomiarów wskaźnik przedstawia dane wartości na monitorze, a jednocześnie automatycznie dopasowuje swoją pracę. Jeśli czujnik wykryje duże zanieczyszczenie, pobudza urządzenie do intensywniejszej pracy niż w trybie standardowym.
7. Maksymalny poziom hałasu
To parametr, który łączy się ze wspomnianym wyżej poziomem hałasu i określa najwyższą głośność, jaką jest w stanie generować urządzenie przy programie intensywnego oczyszczania i nawilżania powietrza. Wybrane modele posiadają funkcję przełączania w tryb nocny, który wycisza pracę sprzętu.

  • 999 zł
  • 999 zł
  • 1 599 zł
  • 349 zł
  • 1 249 zł

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Wysokie parametry urządzenia świadczą o efektywnej i wydajnej pracy, a zatem skutecznym oczyszczeniu powietrza z groźnych dla zdrowia pyłów, alergenów, kurzu, smogu, dymu tytoniowego czy sierści zwierząt. Ograniczając lub eliminując zanieczyszczenia, zapewniasz sobie i rodzinie zdrowe oddychanie. Odpowiedni poziom czystości i wilgotności powietrza zapewnia nie tylko dobre samopoczucie, ale również pozytywnie wpływa na oczy, układ oddechowy czy stan skóry, zmniejsza też dolegliwości związane z alergiami.

Jeśli zastanawiasz się jaki oczyszcza powietrza kupić poznaj opinie naszych klientów.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link