Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Wi-Fi - standardy bezprzewodowe

 
  Wi-Fi to technologia bezprzewodowa o krótkim zasięgu, która zapewnia urządzeniom szybkie połączenie z Internetem. Dzięki niej przesyłanie danych czy korzystanie z internetu mogą się odbywać bez użycia przewodów. Produkty zgodne z Wi-Fi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do stowarzyszenia Wi-Fi Alliance dla certyfikowanych produktów opartych na standardach IEEE 802.11. Ten certyfikat gwarantuje interoperacyjność pomiędzy różnymi urządzeniami bezprzewodowymi. 
Istnieje też pojęcie Wi-Fi Ready co oznacza, że aby wykorzystać połączenie bezprzewodowe wymagane jest zastosowanie opcjonalnego adaptera do podłączenia (np. przez port USB)

Główne standardy w sieciach bezprzewodowych:
 
  • 802.11a – do 54 Mb/s, częstotliwość 5 GHz
  • 802.11b – do 11 Mb/s,częstotliwość 2,4 GHz posiada zasięg ok. 30 m w pomieszczeniu i 120 m w otwartej przestrzeni
  • 802.11g – do 54 Mb/s, częstotliwość 2,4 GHz, wykorzystanie starszych urządzeń w tym standardzie powoduje zmniejszenie prędkości do 11 Mb/s, jest bardziej podatna na zakłócanie i wymaga silniejszego i stabilniejszego sygnału niż 802.11b;
  • 802.11n – do 300 Mb/s, częstotliwość 5 GHz oraz 150Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz, obecnie najpopularniejszy, który został wprowadzony na rynek. W praktyce osiągalne są transfery rzędu 150Mbit/s w jedną stronę, jednak wymaga on bardzo silnego i stabilnego sygnału do działania.
  • 802.11ac – szybkość transferu nawet do 1 Gb/s. Specyfikacja standardu zakłada prace wyłącznie w paśmie 5 GHz a wiec kompatybilność wsteczna będzie zapewniona tylko dla urządzeń działających w tym paśmie (802.11a/n).
Terminy powiązane:
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację