7 funkcji i technologii, które mają wpływ na jakość obrazu

W przypadku telewizorów ważna jest dla nas jakość obrazu. Jakich funkcji i wykorzystanych technologii powinniśmy szukać, aby mieć pewność, że będziemy zadowoleni z efektu widocznego na ekranie?

Panel IPS 4K i Nano Cell – obraz widoczny również pod kątem

Telewizor to często samo centrum pokoju dziennego. Wydaje nam się, że siedzimy na wprost ekranu i korzystamy ze wszystkich udogodnień, jakie w zakresie poprawy jakości obrazu przewidział producent. Okazuje się jednak, ze aż w 60% przypadków oglądamy telewizję, patrząc pod kątem. Nie jesteśmy nawet świadomi, że możemy w ten sposób coś stracić. W wielu przypadkach matryca oglądana pod większym kątem nie wyświetla już tak bogatych i żywych barw. Dlatego LG wprowadza do swoich telewizorów panel IPS 4K zaprojektowany tak, by zachwycać obrazem w każdych warunkach. Najnowsze modele wzbogaca także o matrycę ze specjalnymi cząsteczkami Nano Cell umieszczonymi na barwnym filtrze. Poszerzają one kąty widzenia i dodatkowo sprawiają, że światło odpowiedzialne za wyświetlanie jest czyste i nie zaburza barw. Oznacza to, że żywymi kolorami będziemy mogli cieszyć się nie tylko siedząc na wprost telewizora, ale również patrząc na niego pod kątem 60 stopni.

HDR z Dolby Vision i Dolby Atmos – wysoki kontrast i soczyste barwy

High Dynamic Range, czyli w skrócie HDR to jedna z najważniejszych funkcji, mających wpływ na odwzorowywanie barw i kontrast obrazu. Sprawia, że zwiększa się rozpiętość między tonami, co oznacza, że jesteśmy w stanie dostrzec większą różnicę między odcieniami oraz najciemniejszymi i najjaśniejszymi punktami. Dodatkowo poszerza się rozpiętość między nimi, dając o wiele większą paletę barw. To tak, jakby wyświetlany obraz był namalowany przez malarza, wykorzystującego tysiące różnych tonów.

HDR to również standard, w jakim rejestrowane są materiały, które możemy oglądać w telewizji i kinie. Różnią się one jednak głębią, jasnością i przestrzenią kolorystyczną. Najpopularniejszymi i wykorzystywanymi na szerszą skalę są standardy HDR10 oraz HDR10+. Filmowcy używają znacznie bardziej rozwinięte Dolby Vision lub Dolby Atmos, które dopasowują efekty osobno do każdej klatki. Aby więc cieszyć się bogactwem kolorów i ich odcieni, warto wybrać telewizor, który obsługuje zarówno HDR10, jak również Dolby Vision i Dolby Atmos, używane np. przez producentów Netflixa, Universal Pictures i Warner.

HDR Effect i 4K Upscaling, czyli sposób na materiały w niższej jakości

Dla uzyskania najlepszych efektów przy obsługiwaniu HDR najlepiej wykorzystywać materiały, które zostały nagrane w najwyższej jakości. Dzieje się tak również w przypadku telewizorów z rozdzielczością 4K UHD: pełnię możliwości zobaczymy przy filmach i programach zarejestrowanych w jakości UHD. Co w przypadku innych materiałów? Aby móc odtwarzać je w standardzie porównywalnym do HDR lub 4K, LG wprowadza HDR Effect oraz 4K Upscaler, które przetwarzają obraz do lepszej jakości. W ten sposób nawet w przypadku gorzej nagranych programów lub filmów będziemy mogli wykorzystać pełnię możliwości naszego telewizora.

Local Dimming i Ultra Luminance – naturalność ciemnych barw i różnice w jasności

Dla jakości wyświetlanego przez ekran telewizora obrazu ważna jest również jasność oraz zaawansowane możliwości jej ustawienia. Warto więc zwrócić uwagę na funkcję Local Dimming, umożliwiającą strefowe wygaszanie podświetlenia. Dzięki niej możemy zmniejszyć podświetlenie jedynie w ciemnych obszarach obrazu, uzyskując tym samym większą głębię. Ważny jest również poszerzony zakres luminacji, czyli Ultra Luminance, pozwalający uzyskać lepszy kontrast dzięki podkreśleniu subtelnych zmian jasności.

Diody organiczne OLED – głębia czerni i nasycenie barw

Przełomem w kwestii lepszego odwzorowania barw oraz uzyskaniu nasyconej czerni są telewizory z matrycą wypełnioną diodami organicznymi OLED. Nie wymagają one dodatkowego podświetlenia, ponieważ zapalają się samodzielnie i niezależnie od siebie. Efekt widoczny jest w szczególności w przypadku czerni, która nie jest zanieczyszczona nawet najmniejszym refleksem czy smugą światła. Na jej tle lepiej wyglądają również inne barwy. Dzięki wprowadzonemu przez LG dodatkowemu rodzajowi diod, biel jest naturalna, bez żółtych czy szarych tonów. Aktualnie to właśnie technologia OLED wyznacza najwyższy poziom jakości, jaki możemy uzyskać na ekranie telewizora.

Chcesz mieć telewizor na miarę XXI wieku? Kup telewizor LG i zobacz różnicę>>