Statyw

Fotografowanie ze statywu ułatwia niezwykle precyzyjne kadrowanie. Statyw to niezastąpiony pomocnik fotografa. Dobierz go do swoich potrzeb i możliwości portfela.

Statyw - najpopularniejsze rozwiązania

Wybierając statyw przede wszystkim zwróć uwagę na zastosowane materiały i rozwiązania konstrukcyjne – te różnią się w zależności od cen, jak i producentów. Najpopularniejszym rodzajem statywów są trójnogi. Typowy trójnóg składa się z kilku elementów: rozkładanych nóg, kolumny i głowicy. W celu zapewnienia jeszcze większej stabilności statyw może posiadać posiadają haczyk pod kolumną centralną do obciążenia ciężarkami. Takie dodatkowe obciążenie wyklucza przypadkowe potrącenia i drgania.

Funkcjonalność typowego trójnoga zależy od wielu czynników, m.in. od długości i budowy nóżek. Warto zdecydować się na model, którego maksymalna wysokość (z wyciągniętą kolumną i założoną głowicą) jest wyższa od fotografującego o ok. 10 cm. Przyczyną tego jest swoboda fotografowania stojąc wyprostowanym, nawet na miękkim podłożu, na którym statyw zagłębi się kilka centymetrów w ziemię (np. na piachu lub miękkiej glebie) lub w nierównym terenie - nogi będą wysunięte na różne długości. Zastanów się zanim skusisz się na statyw, do którego będzie trzeba się schylać – wykonanie kilkudziesięciu zdjęć w takiej pozycji może skończyć się bólem pleców.
Na co jeszcze zwrócić baczną uwagę? Przede wszystkim na sztywność połączeń rozkładanej nogi. Sposobów blokowania teleskopowych nóg jest kilka – najczęstsze to za pomocą pokrętła albo zatrzasku. Łączenia nie mogą mieć żadnych luzów - jeśli dostanie się tam piasek lub inne zabrudzenia najpewniej zablokują nóżkę i nie będzie można jej składać.

Kolejnym istotnym elementem trójnogu (chociaż nie zawsze występującym) jest kolumna. Jest to element, który pozwala nam regulować wysokość statywu bez zmieniania długości nóg. Ma on postać rury (o przekroju kołowym lub wielokąta), wsuwanej do wnętrza elementu łączącego nogi statywu, na końcu którego znajduje się gwint mocowania głowicy. Wysokość wysunięcia kolumny może być regulowana za pomocą korbki, bądź po prostu musimy ją samodzielnie wysunąć na odpowiednią wysokość.

Kup statyw

Dopuszczalny udźwig i waga statywu

Waga statywu jest jednym z podstawowych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę wybierając statyw. Jeśli zdecydujesz się na statyw zbyt solidny tj. dość ciężki – grozi Ci jedynie dźwiganie zbędnych kilogramów, a cały zestaw będzie nieporęczny. Inaczej sytuacja wygląda jeśli wybierzesz konstrukcję zbyt lekką i wiotką. W najlepszym razie nie spełni ona swego zadania i zdjęcia wyjdą poruszone. W najgorszym - aparat postawiony na takim statywie po prostu się przewróci.
Kupując statyw nieco droższy i cięższy, zakładamy, że będzie on służył nieco dłużej niż lekki aluminiowy sprzęt. Jeśli natomiast potrzebujesz, aby Twój trójnóg był przede wszystkim bardzo lekki, nie chcąc tracić na solidności konstrukcji, musisz liczyć się z zakupem statywu z najwyższej półki.
Pewnym wyznacznikiem sztywności statywu jest jego dopuszczalny udźwig – im jest większy, tym lepiej. W zależności od solidności wykonania i przeznaczenia statywu możemy spotkać zarówno niewielkie gabarytowo konstrukcje o udźwigu poniżej kilograma (w sam raz na zaawansowany kompakt lub lekką lustrzankę z tanim obiektywem), jak i studyjne modele o nośności nawet 20 kg.

Kup statyw

Poziomica przy głowicy

Niektóre statywy mają wbudowaną poziomicę, dodatek ułatwiający ustawienie obrazu: wszystkie linie pionowe są prostopadłe do dolnej krawędzi kadru (bez zbędnego zadzierania obiektywu). Ten gadżet daje pewność, że płaszczyzna materiału światłoczułego jest równoległa do planu zdjęciowego. Przydatne są jedynie te modele statywów, które mają poziomicę w głowicy, na której jest zamontowany aparat, bo tylko wypoziomowanie tej części statywu ma taki wpływ na wykonanie zdjęcia, na jakim nam zależy.

Kup statyw

Szybkozłączka

Szybkozłączka to element mający postać płytki, za pomocą którego przymocowuje się aparat do głowicy,tak, aby można było go szybko od niej odłączyć. Korzyści takiego rozwiązania to błyskawiczne mocowanie na statywie i równie szybkie zdejmowanie.

Kup statyw

Rozpórka

Wygodnym rozwiązaniem jest swoboda ustawiania nóg statywu w różnych pozycjach. Część statywów wyposażona jest rozpórkę, łączącą nogi i ustawiającą je pod tym samym kątem - zwiększa to stabilność całej konstrukcji, jednak ma też swoje wady. Po pierwsze, uniemożliwia ustawienie nóg pod różnym kątem, po drugie może utrudniać fotografowanie w nietypowych pozycjach lub w terenie przez ograniczony kąt odchylenia nóg.

Kup statyw

Opinie o statywach

Wybrane opinie:
Opinie o statywie Arkas TS01

Dodana przez: RadekRewelacyjny statyw dla amatorów i pewnie nie tylko:) Dodana: 2012-06-03 Przez: duszyn Zadaj pytanie Z czystym sumieniem mogę polecić ten statyw, zarówno do zdjęć w pionie jak i w poziomie. Uniwersalność tego statywu umożliwia robienie wspólnych zdjęć rodzinnych oraz filmowania (używam statyw również do kamery). Panowie - Tatusiowie, koniec niezliczonej ilości zdjęć na których Nas nie ma:)Opinia o statywie Velbon DF-40

Dodana przez Aga

Solidny, łatwy w rozkładaniu
To dobry, solidny statyw dobrej marki. Wcześniej miałam Firsta i też nie był zły jak na początek. Natomiast ten Velbon sprawuje się bez zarzutu jak dla powiedzmy, średniozaawansowanego użytkownika. Szybko i łatwo się rozkłada, jest stabilny i solidnie wykonany. Polecam.


Opinia o statywie Velbon Sherpa 600 Dodana przez krisprus

Statyw szczególnie godny polecenia osobom posiadającym lustrzankę - solidna konstrukcja, bardzo płynie regulowana głowica, duży udźwig. Konstrukcja pozwala ustawić pod 3-ma różnymi kątami każdą nogę z osobna, jednak rozwiązanie tych ustawień mogłoby być lepiej rozwiązane (czynność ta jest nieco uciążliwa). Głowica jest bardzo wygodna w użyciu - jedno pokrętło blokuje jednocześnie dwie osie obrotu. Statyw nie posiada poziomnicy, ale to chyba nie jest minus. Polecam

Kup statyw

 

Czy powyższe informacje były dla Ciebie przydatne?
TAK
|
NIE