Zdjęcia sferyczne w 360 stopniach – jak je robić?

Autor: Ola

Obecnie zdjęcia sferyczne są dość popularne. Można je zobaczyć na różnych serwisach społecznościowych i nie tylko. Pozwalają one w pełni oddać klimat i piękny widok w fotografowanym miejscu. Da się je wykonywać za pośrednictwem odpowiedniego sprzętu, ale jest to także możliwe, kiedy posiadamy smartfon z dobrym aparatem. Jak to zrobić krok po kroku?

Zdjęcie 360 miasta wieczorem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak zrobić zdjęcie sferyczne
 2. jak zrobić zdjęcie sferyczne smartfonem
 3. jaką kamerę 360 wybrać najlepiej

Jak zrobić zdjęcie sferyczne?

Kamera 360 robiąca zdjęcie morza i miasta w tle

Obecnie coraz popularniejsze stają się fotografie w 360 stopniach. Wyróżniają się tym, że możemy obracać je dowolnie w pionie i poziomie. W ten sposób zobaczymy całą scenerię danego miejsca, w którym zdjęcie było wykonywane. Możemy udostępniać je także na serwisach społecznościowych, między innymi na Facebooku. Robienie tego typu fotografii nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Oczywistą metodą, by sfotografować coś sferycznie, w 360 stopniach, jest wykorzystanie odpowiedniego sprzętu – kamery 360. Na rynku znajdziemy urządzenia, które są specjalnie do tego przeznaczone. Mogą one nagrywać i robić zdjęcia sferyczne. Dodatkowo można je dostać za stosunkowo niewielkie pieniądze, co czyni tę technologię dostępną dla każdego. Jednak nie jest to jedyna opcja. Istnieją też tańsze, wygodniejsze i znacznie popularniejsze środki.

Zdjęcia sferyczne da się robić również za pośrednictwem aparatu z funkcją panoramiczną. Nie trzeba więc wymieniać lustrzanki na nową kamerę 360, aby wykonywać takie fotografie. Wystarczy skorzystać ze stosownych funkcji, które mogą się różnić w zależności od modelu, jaki posiadamy. Warto sprawdzić instrukcję dostarczaną przez producenta. Tam znajdziemy informacje dotyczące zdjęć panoramicznych – właściwe wykadrowanie i ustawienie nie będzie już problemem. Najciekawszą metodą jest jednak wykorzystywanie smartfona. Każdy z nas posiada go przez większość czasu pod ręką, przez co wykonywanie zdjęć sferycznych jest możliwe niemal wszędzie. W ten sposób także możemy od razu udostępniać je znajomym lub na naszym profilu w mediach społecznościowych.

Jak zrobić zdjęcie sferyczne smartfonem?

Niezależnie od tego, czy posiadamy telefon z Androidem czy z iOS, możemy wykonywać fotografie 360. Należy wykonać kilka prostych kroków. Wymaga to jedynie dość dobrego aparatu, tak by zdjęcia nie były rozmazane lub zniekształcone. Dobrze też, gdy nasz model posiada stabilizację obrazu, unikniemy w ten sposób zakłóceń w końcowym efekcie.

Jak wykonać zdjęcie sferyczne na Androidzie?

 • Pobieramy aplikację Aparat Google, która jest dostępna w Google Play za darmo. Udostępnia ona wiele ciekawych narzędzi, dzięki którym będzie możliwe wykonywanie zarówno klasycznych zdjęć, jak i panoramicznych.
 • Kiedy uruchomimy aplikację, z lewej strony będą pokazane dostępne tryby. Znajdziemy tam także opcję „Zdjęcia sferyczne”. Wybieramy ją.
 • Na ekranie powinna pojawić się kropka. Wtedy musimy trzymać telefon na środku znacznika, po czym sam zacznie wykonywać zdjęcia. Później musimy obracać się tak, by trafiać kolejne kropki. Należy pamiętać, by nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, wszystko powinno być w miarę możliwości płynne.
 • Po całym procesie aplikacja połączy wszystkie zrobione zdjęcia w jedno – sferyczne. Efekt swojej pracy możemy zobaczyć niemal natychmiast.
 • Fotografię będzie można dowolnie obracać w pionie i poziomie. Od razu też jest możliwość udostępnienia jej w mediach społecznościowych lub wysłania znajomym.

Cały proces nie jest skomplikowany i każdy powinien sobie z nim poradzić. W taki sposób zdjęcia możemy wykonywać w dowolnym miejscu. Opcję taką posiada także iPhone, aczkolwiek w pewnym stopniu ograniczoną. Fotografie są wykonywane tak, że możemy obracać je tylko i wyłącznie w poziomie. Jak je zrobić?

 • Otwieramy wbudowaną aplikację aparatu i wybieramy fotografowanie panoramiczne.
 • Teraz trzeba powoli, bez gwałtownych ruchów, przesuwać telefon od lewej do prawej. W ten sposób, gdy obracamy się wokół własnej osi, powstanie zdjęcie panoramiczne, które również można dowolnie udostępniać w mediach społecznościowych.

Proces jest tutaj jeszcze prostszy, ale ma swoje ograniczenia. Niestety to jedyna możliwość na wykonywanie zdjęć w 360 stopniach na telefonach z iOS. Smartfony są w stanie fotografować w bardzo dobrej jakości, przez co często zakup kamery 360 nie jest konieczny do domowych zastosowań albo też, by wysyłać fotografie do znajomych. Telefon mamy zawsze przy sobie i nie musimy w ten sposób dodatkowo płacić za sprzęt.

Polecane kamery 360°
 • 1 099 zł
 • 1 249 zł
 • 1 419 zł
 • 1 299 zł
 • 1 399 zł

Jaką kamerę 360 wybrać?

Zdjęcie 360 panoramy na tle natury

Oczywiście wykonywanie fotografii sferycznych będzie najprostsze za pośrednictwem przeznaczonych do tego urządzeń. Na rynku znajdziemy bardzo dużo ciekawych modeli, które posiadają często także dodatkowe funkcje. Kamera 360, oprócz zdjęć, jest w stanie też nagrywać filmy sferyczne. Można w ten sposób poczuć się jak w samym środku akcji przedstawionej na wideo. Jaką kamerę wybrać najlepiej?

Najbardziej wymagający docenią Ricoh THETA Z1. Jej koszt to jednak aż około 4400 złotych. Można nią nagrywać filmy w rozdzielczości 4K i 30 klatkach na sekundę. Ponadto w urządzeniu jest aż 19 GB pamięci na zapisywanie plików. Złącze Bluetooth pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem za pośrednictwem smartfona. W ten sposób nagrywanie i robienie zdjęć jest znacznie wygodniejsze. Same fotografie są wykonywane w niezwykle wysokiej rozdzielczości – 6720 × 3360 pikseli. Dzięki temu uzyskujemy niesamowitą jakość.

Na rynku są jednak także znacznie tańsze rozwiązania, takie jak Insta360 One X. Koszt takiej kamery to około 1900 złotych. Umożliwia ona nagrywanie w rozdzielczości 5,7K i 30 klatkach na sekundę. Pliki przechowywane są natomiast na karcie pamięci, którą należy zakupić osobno. Ten model również ma możliwość bezprzewodowego łączenia się ze smartfonem.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na Ricoh THETA SC, Insta360 ONE GO oraz Ricoh Theta m15. Te modele można otrzymać za około 1000 złotych. Oferują dość dobrą jakość zarówno nagrywania, jak i zdjęć. Przy mniejszym budżecie są one zdecydowanie godnym polecenia wyborem.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link