Zamrażarka energooszczędna – jaka sprawdzi się najlepiej

Autor: Klaudia

Zamrażarka energooszczędna to urządzenie, które pracuje efektywnie, a przy tym nie pobiera zbyt dużo prądu. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić pieniądze, a także zadbać o środowisko naturalne. O tym, czy zamrażarka jest energooszczędna, informuje klasa energetyczna. Warto wybierać modele z klasy A i wyższe.

Kobieta wkłada warzywa do zamrażarki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. po czym rozpoznać, że zamrażarka jest energooszczędna
 2. jaka zamrażarka energooszczędna jest warta zakupu
 3. czym kierować się przy wyborze zamrażarki energooszczędnej

Po czym rozpoznać, że zamrażarka jest energooszczędna?

Mężczyzna uruchamia zamrażarkę

To, że dana zamrażarka jest energooszczędna, informuje klasa energetyczna. Jest to parametr, który jest umieszczany przy każdym sprzęcie AGD. Określa on zużycie prądu i wskazuje na efektywność urządzenia. Oznacza się go przy pomocy liter od A do G. Im dalsza litera alfabetu, tym zamrażarka jest mniej ekonomiczna i ekologiczna.

Zamrażarki energooszczędne to te urządzenia, które należą do klasy A i wyższej – czyli A+, A++ itp. Dodatkowe symbole pojawiają się przy nowszych modelach, ponieważ ich producenci stale je udoskonalają i podnoszą ich funkcjonalność. Sprzęt z tej klasy jest droższy, jednakże w dłuższej perspektywie czasu pozwala oszczędzić pieniądze. Decydując się na zakup zamrażarki energooszczędnej, dbamy nie tylko o swój portfel, ale także o środowisko.

Jaka zamrażarka energooszczędna jest warta zakupu?

Zamrażarka energooszczędna, która jest warta zakupu to Whirlpool UW8 F2Y XBI F. Jej klasa energetyczna to A++. Urządzenie zużywa 246 kWh w ciągu roku, co średnio pozwala zaoszczędzić ok. 150 złotych (kwota ta zależy od ceny prądu). Pojemność zamrażarki wynosi 260 litrów, a jej zdolność zamrażania utrzymuje się na poziomie 22,5 kg/24 h. Do dodatkowych funkcji zalicza się: technologię No Frost i Szósty Zmysł, kostkarkę do lodu, regulowany termostat i szybkie zamrażanie.

Zamrażarka energooszczędna, którą można polecić, to MPM 240-ZS-02A. Urządzenie należy do klasy A+. Jego roczne zużycie prądu wynosi 260 kWh, co w ciągu roku pozwala zaoszczędzić 158 zł. Wszystko to przy zdolności zamrażania 20 kg/24 h. Pojemność zamrażarki wynosi 220 litrów. Została ona wyposażona w półkę do szybkiego zamrażania, regulowany termostat. W razie braku zasilania temperatura we wnętrzu utrzymuje się przez 15 godzin.

Dobra zamrażarka energooszczędna to Samsung RZ32M7535B1 Twin. Urządzenie należy do klasy A++. Rocznie zużywa 277 kWh, co przekłada się na oszczędności w wysokości ok. 169 zł. Pojemność urządzenia wynosi aż 315 litrów. Zdolność do zamrażania utrzymuje się na poziomie 21 kg/24 h. Do dodatkowych funkcji tej energooszczędnej zamrażarki należą: technologia No Frost, regulowany termostat, kostkarka do lodu, szybkie zamrażanie i system All Around Cooling.

W swojej ofercie zamrażarki energooszczędne ma także firma Liebherr. Polecanym modelem jest Liebherr GN 2323. Urządzenie należy do klasy A+ i zużywa rocznie 262 kWh prądu. Pozwala to zaoszczędzić 159 zł. Do jego zalet należy: pojemność 185 litrów, technologia No Frost, szybkie zamrażanie, regulowany termostat oraz alarm niedomkniętych drzwi.

Warto wziąć pod uwagę również zamrażarkę energooszczędną Bosch GSN54AW31F. To urządzenie zużywa 281 kWh rocznie, co przekłada się na oszczędności w wysokości 170 zł. Zdolność do zamrażania wynosi 22 kg/24 h. Jego pojemność to aż 323 litry. Dodatkowe funkcje to: alarm niedomkniętych drzwi, technologia No Frost, szybkie zamrażanie i elektroniczna regulacja temperatury. Ta zamrażarka posiada też kalendarz zamrażania żywności, dzięki któremu żywność jest przechowywana przez odpowiedni czas.

 • 1 899 zł
 • 1 599 zł
 • 1 499 zł
 • 1 399 zł

Co jest ważne przy wyborze zamrażarki energooszczędnej?

Zamrażarka z otwartymi drzwiami

Zamrażarki energooszczędne różnią się między sobą nie tylko ceną i marką, ale także podstawowymi parametrami, od których zależy ich wydajność i wytrzymałość. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na:

 • pojemność urządzenia, od której zależy, ile produktów pomieści;
 • zdolność zamrażania, czyli maksymalną wagę produktów, które mogą być zamrożone w ciągu doby;
 • czas utrzymywania niskiej temperatury bez zasilania;
 • poziom hałasu;
 • ilość półek i szuflad;
 • wymiary zamrażarki;
 • możliwość regulowania temperatury wewnątrz urządzenia;
 • dodatkowe funkcje.

Wśród dodatkowych funkcji zamrażarki energooszczędnej wymienia się przede wszystkim: technologię No Frost (ograniczenie osadzania się szronu wewnątrz urządzenia), szybkie zamrażanie (szybkie obniżenie temperatury), sterowanie elektroniczne, możliwość zamknięcia na klucz, oświetlenie wnętrza, kostkarka do lodu, system All Around Cooling (stała temperatura wewnątrz urządzenia) oraz technologię, która natychmiast reaguje na zmiany temperatury (Szósty Zmysł). Opcje te należy dopasować do swoich potrzeb.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów