Telewizor 3D – czym jest i czy warto go wybrać?

Autor: Joanna

Technologia 3D w kinematografii zyskała olbrzymią popularność po sukcesie filmu Jamesa Camerona z 2009 roku Avatar. Od tamtego czasu trójwymiar zwojował wielkie ekrany, a do kin powróciły takie hity jak Król Lew, tyle że w technologii 3D. Jeśli i Ty jesteś fanem realizmu, który przedstawia ta technika, zastanów się, czy nie warto korzystać z niej również w domowym zaciszu dzięki telewizorom 3D!

Jaki telewizor 3D wybrać do mieszkania?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje telewizorów 3D
  2. jakie wady i zalety ma TV 3D
  3. czy warto kupić telewizor 3D

Telewizory 3D – czym są i jakie rodzaje rozróżniamy?

Funkcja pozwalająca na oglądanie trójwymiarowych filmów w domu z pewnością zainteresuje niejednego miłośnika kinematografii – wrażenia z oglądania tak realistycznych obrazów są o wiele bardziej emocjonujące, nawet jeśli do trójwymiaru przeniesiona została animacja. Z tego względu wiele osób ciągle decyduje się na zakup telewizora 3D, mimo że nie jest to tanie rozwiązanie. Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje TV 3D:

  • Telewizory 3D w technologii aktywnej, inaczej zwanej również migawkową. Dzięki tej technice obraz uzyskiwany w trójwymiarze wyróżnia się doskonałą jakością i może dostarczyć pełnej rozdzielczości HD 1080p obraz dla każdego oka. Zawdzięcza się to ciężkim okularom wymagającym zasilania, zazwyczaj za pomocą akumulatora lub małych baterii. To właśnie w okularach osiągany jest efekt trójwymiaru – szkła wykonane są z warstwy ciekłych kryształów i filtru polaryzacyjnego. Okulary muszą pozostawać w stałej łączności z telewizorem 3D i należy zadbać, aby w czasie seansu nie pojawiały się żadne przeszkody pomiędzy okularami a odbiornikiem.
  • Telewizory 3D w technologii pasywnej, zwanej również polaryzacyjną. To o wiele prostsze rozwiązanie, wykorzystujące popularne okulary z dwukolorowymi szkiełkami. Potrafią one przetwarzać dwa obrazy wyświetlane na ekranie przez różne filtry polaryzacyjne i w ten sposób tworzyć trójwymiarowe wrażenie. Okulary polaryzacyjne to zwykłe oprawki, do których włożone zostały szkła z filtrami – każde oko otrzymuje inny obraz, który w całości tworzy technologię TV 3D pasywną. Jest ona tańsza od metody migawkowej, ale przez to oferuje gorszą jakość obrazu.

CZY WIESZ, ŻE...

Choć popularność filmów 3D zaczęła się na dobre w XXI wieku, ta technologia znana była już w wieku XIX! Była jednak nieco bardziej prymitywna, gdyż polegała na jednoczesnym wyświetlaniu na ścianie blisko siebie dwóch identycznych filmów, które oglądane przez stereoskopowe okulary zdawały się być trójwymiarowe.

Zalety i wady TV 3D

Zalet technologii telewizorów 3D nie trzeba nikomu przedstawiać – obraz trójwymiarowy sprawia, że przyjemność czerpana z oglądania filmów jest jeszcze większa. Poczujesz się, jakbyś znajdował się w centrum wydarzeń, a i nie raz odchylisz głowę przed lecącą w Twoją stronę piłką czy innym przedmiotem. Jednak TV 3D mają także wielu przeciwników.

Telewizor 3D Smart TV Panasonic TX-65EX780ETelewizory 3D są drogie – sporo trzeba zapłacić w szczególności za modele w technologii aktywnej. Ale to nie wszystko. Aby TV 3D mógł bez zarzutu odtwarzać filmy w trójwymiarze, potrzebujesz nie tylko telewizora 3D i okularów, ale też filmów i programów przygotowanych w tej technologii. Jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie tytułów z wypożyczalni Blu-ray, powinieneś posiadać także odtwarzacz obsługujący technikę 3D. Wszystko to sprawia, że cała zabawa staje się dosyć droga. Nie pomaga również fakt, że producenci sprzętów RTV masowo odchodzą od wypuszczania na rynek telewizorów 3D.

Czy w takim razie warto kupować telewizory 3D?

Tę kwestię każdy musi rozważyć indywidualnie. Dla osób czerpiących sporo przyjemności z trójwymiarowych filmów taki zakup na pewno nie będzie chybiony, ale ci, którzy po takie nowinki sięgają sporadycznie, spokojnie mogą odpuścić zakup takiego sprzętu.

Zastanawiasz się, jaki telewizor 3D kupić? Na pewno świetnym wyborem okaże się telewizor 3D Smart TV Panasonic TX-65EX780E. Jeśli jednak chcesz poznać więcej godnych uwagi modeli, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu, w którym zebraliśmy recenzje użytkowników na temat poszczególnych modeli: Najlepsze telewizory 3D – poznaj opnie naszych klientów.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów