Suszarka do ubrań – najważniejsze parametry

Autor: Klaudia

Suszarki do ubrań pozwalają w krótkim czasie pozbyć się nadmiaru wody z wypranych wcześniej ubrań. Dzięki elektronicznemu sterowaniu, systemom kontroli wilgotności i praktycznym programom do różnorodnych tkanin zapewniają doskonałe rezultaty suszenia i odświeżania bawełny, wełny czy materiałów syntetycznych. Jakie parametry i funkcje powinna posiadać nowoczesna suszarka do ubrań?

Suszarka do ubrań

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są zalety stosowania suszarki do ubrań,
- jakie rodzaje suszarek do ubrań znajdziesz na rynku,
- na co zwracać uwagę, wybierając suszarkę do ubrań,

Jakie są zalety stosowania suszarki do ubrań?

Suszarka do ubrań ułatwiająca prasowanieCzas wysychania ubrań rozwieszonych na rozkładanym stelażu wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin, w zależności od temperatury i intensywności wentylacji w pomieszczeniu. Im większa ilość odzieży, tym więcej miejsca należy zarezerwować, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku mieszkań i domów bez dostępu do oddzielnej suszarni. W trakcie wysychania tkanin wielokrotnie dochodzi do powstania na ich powierzchni trudnych do usunięcia zagnieceń, których rozprasowanie wymaga czasu i wysiłku.

Nieodpowiednie powieszenie ubrań może również prowadzić do rozciągnięcia włókien i nieestetycznej deformacji stroju, a nadmiar wody może spływać na podłogę, prowadząc do uszkodzenia parkietu czy posadzki.

Suszarka do ubrań, nazywana również suszarką bębnową, eliminuje wspominane problemy. Często zajmuje mniej miejsca niż rozłożona suszarka balkonowa oraz pozwala całkowicie wysuszyć wsad wielkości 10 kg w czasie krótszym niż ok 3,5 godziny (najkrótsze programy suszenia dla niepełnego załadunku wynoszą nawet 30 min). Tak przygotowane ubrania można od razu powiesić w szafie lub ułożyć w szafce. Zaawansowane technologie kontroli ruchów bębna i temperatury redukują liczbę zagnieceń oraz chronią włókna tkanin przed zmianą kształtu.

Wiele suszarek do ubrań, np. AEG T8DEC68SCPczy Electrolux EDH3887GDE, poza programami do wełny, bawełny i tkanin syntetycznych posiada również praktyczną funkcję odświeżania. Umożliwia ona szybkie wywietrzenie ubrań długo wiszących w szafie lub przechowywanych w walizce, dzięki czemu przywrócenie im świeżości nie wymaga prania.

Rodzaje suszarek do ubrań

W zależności od zastosowanego systemu odprowadzania wody suszarki do ubrań można podzielić na dwa podstawowe typy. Pierwszym z nich jest suszarka wywiewna (ewakuacyjna), która w trakcie pracy pobiera powietrze z pomieszczenia, ogrzewa je oraz przepuszcza przez wsad. Powstała w ten sposób para wodna odprowadzana jest przez szyb wentylacyjny, co wiąże się z koniecznością prawidłowej instalacji sprzętu. Z tego powodu suszarka wywiewna do dobre rozwiązanie dla osób, które budują nowy dom lub są w trakcie remontu. Nieco inna jest zasada działania suszarki kondensacyjnej. Ten rodzaj urządzeń posiada specjalny zbiornik, w którym para wodna zostaje skroplona i przechowana w formie wody. Pojemnik wymaga regularnego opróżniania, jednak pozwala używać suszarki w każdym mieszkaniu i domu.

WARTO WIEDZIEĆ

Suszarka kondensacyjna może być dodatkowo wyposażona w pompę cieplną, optymalizującą proces suszenia. W kolejnych fazach cyklu gorące powietrze jest wykorzystywane do ogrzewania zimnego, przez co efektywne usuwanie wilgoci z ubrań przebiega w niższej temperaturze (ok 50–55° C). Skutecznie ogranicza to zużycie energii elektrycznej – suszarki bębnowe z pompą cieplną pobierają nawet o połowę mniej prądu w porównaniu do urządzeń bez tej technologii.

Polecane suszarki
 • 1 999 zł
 • 2 199 zł
 • 5 999 zł
 • 5 999 zł
 • 3 499 zł

Na co zwracać uwagę, wybierając suszarkę do ubrań?

Suszarka bębnowaDecydując się na zakup suszarki do ubrań, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry pracy urządzenia, które zwiększają komfort obsługi sprzętu. Należą do nich:
 • klasa energetyczna – im wyższa, tym bardziej energooszczędne jest urządzenie. Suszarki kondensacyjne w najwyżej klasie A+++ zużywają ok. 170-180 kWh prądu w skali roku, podczas gdy ich odpowiedniki w klasie B w tym samym czasie pobierają nawet trzy razy więcej energii. Jeśli często suszysz pranie i pragniesz ograniczyć wydatki na prąd, wybierz suszarkę bębnową w wysokiej klasie energetycznej,
 • wielkość załadunku – duża pojemność bębna przekłada się na wydajność suszenia. Wieloosobowe rodziny powinny poszukiwać sprzętu pozwalającego na wygodny załadunek 9-10 kg odzieży. W przypadku singli doskonale sprawdzą się suszarki z mniejszym bębnem,
 • programy suszenia – pozwalają szybko i wygodnie wybrać optymalne parametry suszenia różnorodnych tkanin. Większość suszarek do ubrań posiada wbudowane ustawienia dla odzieży bawełnianej, syntetycznej i delikatnej. Przydatne mogą okazać się również programy do suszenia odzieży wierzchniej, pościeli czy wełny. Znajdziesz je m.in. w Samsungu DV90N62632W,
 • program parowy – służy do odświeżania ubrań bez potrzeby ich wcześniejszego prania. Suszarki z programem parowym to idealne rozwiązanie np. do szybkiego przewietrzenia płaszczy po zimie,
 • program do prasowania – ubrania wysuszone za pomocą funkcji Mniej zagnieceń są mniej zmięte, przez co znacznie łatwiej je wygładzić lub wcale nie wymagają prasowania,
 • głośność – cicha praca urządzenia zapewnia wysoki komfort suszenia niezależnie od pory dnia czy nocy. Jeśli chcesz ograniczyć odgłosy powstające w trakcie suszenia, wybieraj sprzęt charakteryzujący się kulturą pracy na poziomie 60-70 dB,
 • funkcje dodatkowe – pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb. Przydatna może okazać się funkcja automatycznego diagnozowania usterek (np. system Smart Check w Samsungu DV90M52003W), wskaźnik poziomu wody informujący o konieczności opróżnienia zbiornika w suszarce kondensacyjnej czy blokada rodzicielska, uniemożliwiająca zmianę ustawień pracy sprzętu przez dzieci.

Szukasz urządzenia do szybkiego suszenia ubrań, które sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu w bloku? Sprawdź, w jakich sytuacjach warto rozważyć zakup pralko-suszarki.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link