Data publikacji: 25 lutego 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Słuchawki bezprzewodowe - jakie dla kogo i po co?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Plątanina kabli, z którą trzeba sobie radzić na co dzień powoli przestaje być uciążliwym problemem. Coraz więcej danych przesyłanych jest bezprzewodowo, co niesie za sobą wiele korzyści. Jednym z segmentów sprzętu, który uwolnił się od kabli już dawno temu są słuchawki.

 


Początkowo w konstrukcjach tego typu dominował sposób przesyłania danych oparty na podczerwieni. Niósł on jednak za sobą wiele ograniczeń, a najistotniejszym z nich był fakt, że aby tandem nadajnik + słuchawki działał prawidłowo, komplet musiał znajdować się w jednym pomieszczeniu, a w linii prostej, w której znajdowały się słuchawki względem nadajnika nie mógł stać żaden przedmiot – w przeciwnym razie traciliśmy łączność. Wyraźnie ograniczało to spektrum zastosowań sprzętu; w gruncie rzeczy nadawał się głównie do statycznego słuchania muzyki, oglądania telewizji bądź grania. Szczęśliwie jednak obecne modele łączą się z nadajnikiem dzięki falom radiowym (najczęściej) lub poprzez łączność bluetooth (rzadziej). Sprawia to, że osiągają one wiele większy zasięg, któremu nie przeszkadzają żadne ściany – bez problemu zatem możemy odkurzać mieszkanie z ulubioną muzyką na uszach.

 sluchawki bezprzewodowe
System przenoszenia dźwięków, choć szalenie istotny, nie jest jednak najważniejszy podczas kupowania sprzętu. Jak w wielu innych przypadkach, tak i tutaj szczere określenie priorytetów jeszcze przed zakupem pozwoli nam na nabycie słuchawek skrojonych wręcz na naszą miarę. Czy słuchawki mają służyć przede wszystkim do słuchania muzyki, czy będziemy z nich korzystać również podczas grania i oglądania telewizji? Czy ze słuchawek będziemy używać w sposób statyczny, czy będziemy się z nimi przemieszczać? Wreszcie, ze względu na jakość odtwarzanego dźwięku zastanówmy się, czy lepszym wyborem nie będą tradycyjne, przewodowe słuchawki.

Znakomita większość oferowanych do tej pory modeli słuchawek bezprzewodowych miała konstrukcję zamkniętą, tj. cała małżowina uszna schowana była w muszli. Jeśli do użytku domowego interesuje nas taki właśnie model, to przede wszystkim powinniśmy sprawdzić następujące parametry:
  • pasmo przenoszenia, czyli zakres przenoszonych przez słuchawki częstotliwości. W tradycyjnych konstrukcjach ten zakres zamyka się w wartości od 20 do 20000 Hz; jeśli jednak mamy słuch audiofila możemy wydać nieco więcej pieniędzy i sprawić sobie cudo, w którym ten zakres rozciąga się od 5 aż do 45000 Hz. Pasmo przenoszenia w praktyce oznacza, jak niskie i jak wysokie dźwięki usłyszymy.
  • zniekształcenia harmoniczne określają, jak bardzo dźwięk jest zniekształcony w wyniku nieliniowości głośników słuchawek. Zakres ten w standardowym sprzęcie wynosi od 0,1 do 0,5%.
  • poziom ciśnienia akustycznego, czyli krótko mówiąc głośność słuchawek. Dźwięki skierowane bezpośrednio do naszego ucha, które przekroczą 100 dB w dłuższej perspektywie mogą uszkodzić nasz słuch; mimo to większość słuchawek na rynku dociera do tej wartości.
  • moc słuchawek, czyli moc odtwarzanego dźwięku; jest to jedna z najbardziej indywidualnych kwestii, jako że moc rzadko kiedy przekłada się bezpośrednio na jakość muzyki – zdecydować się powinniśmy na te słuchawki, które nam odpowiadają pod tym względem najlepiej. Zakres wartości jest tutaj bardzo szeroki: od 100 mW do 2000 mW.
 
Bardzo istotnym kwestiami, które również determinują przeznaczenie sprzętu jest jego waga oraz pojemność akumulatora. Są modele bezprzewodowe przeznaczone do uprawiania sportów (np. świetne słuchawki firmy Denon o symbolu AH-W150), jednak te nauszne w odtwarzaczach przenośnych sprawdzą się kiepsko. Musimy pamiętać, że potrzebują one własnego źródła zasilania, co dodatkowo zwiększa ich wagę. Mało popularne są na razie rozwiązania oferujące łączność w technologii Bluetooth z małymi akumulatorami wbudowanymi w słuchawki, które jednocześnie mają zgrabne gabaryty – jednym z przykładów mogą być wspomniane AH-W200. Łączność Bluetooth ma też inną wadę – rozszerzenie MP3 jest formatem stratnym, a przesyłany przez Bluetooth dźwięk ulega kolejnej konwersji, przez co może nam umknąć wiele szczegółów, które decydują o jakości utworu.

Jeśli natomiast głównym przeznaczeniem słuchawek będzie oglądanie filmów oraz korzystanie z uroków gier wideo w domowym zaciszu powinniśmy przemyśleć zakup słuchawek, które oferują dźwięk przestrzenny. Efekt surround osiąga się dzięki zastosowaniu głośników kierunkowych, które umożliwiają słyszenie dźwięków z wielu stron. Jak bardzo przydatne jest to rozwiązanie przyzna każdy amator gier FPS; zadowoleni powinni być również filmo-maniacy.

Faktem jest jednak, że do profesjonalnych zastosowań poleca się jednak słuchawki przewodowe. Niemniej nie oznacza to, że całkowicie powinniśmy zrezygnować z modeli uwolnionych od krępujących kabli. Znajdują one po prostu zastosowanie w nieco innych sytuacjach. Nie należy też brać pod uwagę parametrów opisujących sprzęt dla profesjonalistów – niewytrenowane odpowiednio ucho i tak nie usłyszy tego, co osoba zajmująca się dźwiękami na co dzień. Dzięki temu rozwiązania proponowane przez takie firmę Sennheiser sprawdzą się doskonale u większości z nas, dając nam komfort nieskrępowanego korzystania ze słuchawek w całym mieszkaniu – szczególnie doceni to reszta naszych domowników. 
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
1 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas