Przedwzmacniacz gramofonowy – co to jest i do czego służy?

Autor: Adam

Wejścia liniowe większości wzmacniaczy nie pozwalają na skuteczną współpracę z gramofonem analogowym. Powodem tego stanu rzeczy jest za niskie wzmocnienie, a także liniowe przetwarzanie. W takim przypadku z pomocą przychodzi przedwzmacniacz gramofonowy. Co warto o nim wiedzieć?

Igła gramofonu, ramię oraz płyta winylowa.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest przedwzmacniacz gramofonowy
  2. w jaki sposób działa przedwzmacniacz gramofonowy
  3. czym kierować się przed zakupem gramofonu z przedwzmacniaczem

Przedwzmacniacz gramofonowy – co to za urządzenie?

Gramofon ustawiony na blacie

Przedwzmacniacz gramofonowy jest przykładem urządzenia audio o charakterze autonomicznym. Dzięki niemu możemy wzmocnić sygnał, który wychodzi z przetwornika gramofonu, a w kolejnym kroku nadać kształt jego charakterystyce częstotliwościowej, na podstawie odpowiedniej krzywej korekcyjnej, bezpośrednio przed tym, jak sygnał trafi do kolejnego wzmocnienia. Zbliżone zadania mają specjalne wejścia w gramofonie, które są montowane w części wzmacniaczy o nieco większej czułości aniżeli standardowe wejścia liniowe. Podsumowując, jeśli jesteśmy zaopatrzeni w gramofon, do tego posiadamy wzmacniacz bez tzw. wejścia gramofonowego, to jesteśmy zmuszeni nabyć zewnętrzny przedwzmacniacz. Oferta w tej dziedzinie jest dość bogata i kupimy go nie tylko w specjalistycznych sklepach dla audiofilów.

Przedwzmacniacz do gramofonu – jak działa?

Warto w kilku zdaniach opisać, w jaki sposób działa przedwzmacniacz do gramofonu. W czasie samej produkcji sygnał, który został utrwalony na nośniku, czyli płycie, musi zostać poddany pewnej korekcji. Wynika to ze względów technicznych. Sama korekcja to nic innego jak uwypuklenie wysokich częstotliwości oraz obniżenie niskich. Gdyby nie dopuścić do takiej korekty, dźwięk mógłby zostać bardzo mocno zniekształcony, a dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli cieszyć się pierwotnym brzmieniem. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że sygnał emitowany z wkładki ma stosunkowo niski poziom i obowiązkowo należy go podnieść do tzw. wartości użytkowej. To właśnie jest główne zadania przedwzmacniacza gramofonowego. W większości przypadków to indywidualne urządzenie, niezależne od innych, do którego istnieje możliwość podpięcia sygnały emitowanego przez gramofon. Na rynku znajdziemy jeszcze gramofony wyposażone przez producenta bezpośrednio w taki układ, jednak zazwyczaj dotyczy to tylko modeli w klasie budżetowej.

Polecane gramofony
  • 229 zł
  • 819 zł
  • 779 zł
  • 1 199 zł
  • 1 279 zł
Kobieta słuchająca muzyki z gramofonu.

Przedwzmacniacze gramofonowe nie należą do jednolitej grupy produktów. Wyróżniamy ich dwa rodzaje – proste i złożone. Proste przedwzmacniacze przeznaczone są do współpracy z wkładkami typu MM. Natomiast bardziej rozbudowane idealnie współpracują z wkładkami typu MC (o nieco niższym zakresie sygnału aniżeli MM). W prostych przedwzmacniaczach znajdziemy jedynie układ korygujący sygnał, opierający się o skalę i normy RIAA, a także stopień wzmacniający, którego wartość została ustalona na poziomie 40 dB. W przypadku modeli złożonych, przeznaczonych do wkładek MC, mamy opcję korekcyjną RIAA z dodatkowym stopniem wzmacniającym, do tego stopnia, aby na wyjściu urządzenia pojawiła się wartość 60 dB, a więc tysiąc razy większa. W przypadku takiego poziomu wzmocnienia trzeba się liczyć z dużo bardziej rozbudowanym układem, co więcej, musi on umożliwić odpowiednie dopasowanie konkretnych parametrów pomiędzy przedwzmacniaczem a wkładką. W niektórych bardziej zaawansowanych konstrukcjach znajdziemy regulację nie tylko pojemności wejściowej, ale też impedancji. Dodatkowo dysponujemy opcjami ustalania poziomu wzmocnienia i wyboru konkretnej charakterystyki układu korekcji. Możemy nawet ustawiać filtr subsoniczny. W konsekwencji te regulacje mają bardzo duże znaczenie, jeśli naszym celem jest osiągnięcie odpowiedniego dźwięku, szczególnie we wkładkach MC.

Czym kierować się przed wyborem przedwzmacniacza?

Jeśli chcemy kupić przedwzmacniacz gramofonowy, warto swój wybór dostosować do wkładki, jaką aktualnie posiadamy. Jeśli dysponujemy typem MM i nie przewidujemy w niedalekiej przyszłości zmiany na MC, to nie ma sensu wybierać złożonych przedwzmacniaczy. Wystarczy prosty przedwzmacniacz kompatybilny z wkładką. Jeśli dysponujemy wkładką MC, trzeba przygotować się na nieco większy wydatek. Tylko taka inwestycja sprawi, że układ przedwzmacniacza z wkładką będzie optymalnie dopasowany. Można postawić także na gotowe rozwiązanie i kupić gramofon z już wbudowanym przedwzmacniaczem. Jednym z najlepszych tego typu urządzeń na rynku jest Audio-Technica AT-LP3 w kolorze białym. Ten gramofon co prawda nie jest wyposażony w złącze USB, ale inne jego parametry zachęcają do zakupu. Ciekawym wyborem będzie zakup Lenco LS-50 (szary) o napędzie paskowym i sterowaniu półautomatycznym. W rankingu gramofonów z przedwzmacniaczem nie powinno zabraknąć także urządzeń, takich jak: Lenco LBT-188WA o kolorze orzecha, Yamaha MusicCast Vinyl 500 (czarny) i Pioneer PL-30-K.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów