Czym jest i jak działa promiennik podczerwieni?

Autor: Grzegorz

Decydując się na szereg nowatorskich rozwiązań w swoim domu, warto postawić na promiennik podczerwieni. Dzięki niemu uzyskamy poziom i jakość ciepła porównywalne do promieni słonecznych. Jaka jest zasada jego działania i jakie daje korzyści?

Lampy z podczerwienią w saunie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa ogrzewanie podczerwienią
 2. jaka jest różnica między ogrzewaniem promiennikiem a grzejnikiem konwekcyjnym
 3. jaki wpływ na zdrowie na promiennik podczerwieni

Ogrzewanie podczerwienią to nie nowość

Promiennik podczerwieni w saunie

Od niepamiętnych czasów ludzie chętnie decydują się na ogrzewanie podczerwienią. Co więcej, sposób ten wykorzystywany jest w wielu, wydawałoby się, mało oczywistych sytuacjach. Tego typu źródło ciepła stosuje się między innymi w inkubatorach, w których leżą wcześniaki, natomiast hodowcy drobiu wykorzystują je do ogrzewania piskląt. Najbardziej popularne są jednak sauny, które – również dzięki promieniowaniu podczerwonemu – osiągają stosownie wysokie temperatury, rzecz jasna, niegroźne dla zdrowia.

Niezależnie od tego, gdzie i w jakim celu wykorzystywane jest promieniowanie, w każdej sytuacji stosowany jest promiennik podczerwieni. Producenci tych urządzeń decydują się na coraz lepiej rozwinięte i jeszcze bardziej ekologiczne rozwiązania, mające na celu zapewnić użytkownikom niezbędne źródło ciepła. Co ciekawe, z biegiem czasu promienniki znajdują swoje zastosowanie w mieszkaniach i domach, zapewniając możliwość ogrzania zarówno całej powierzchni, jak i wydzielonych przestrzeni, np. tarasu. Niektóre modele, jak np. Beurer Promiennik podczerwieni IL 50, dedykowane są poszczególnym pomieszczeniom, takim jak sypialnia czy salon.

Jak działa promiennik podczerwieni?

Promiennik podczerwieni wyposażony jest w specjalną grzałkę, która nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury (co najmniej 500 stopni Celsjusza). Efektem tego jest emitowanie promieniowania, będącego jednocześnie głównym źródłem energii. Gdy to dostaje się do przestrzeni mieszkania, domu czy inkubatora i styka się ze ścianami, meblami lub ciałem, ich temperatura wzrasta, niezależnie od temperatury samego powietrza.

Tym co odróżnia promiennik podczerwieni od tradycyjnego grzejnika konwekcyjnego jest fakt, że w pierwszym przypadku powietrze nie jest podgrzewane. Ciepło przedostaje się do wszystkich obiektów znajdujących się w danej przestrzeni, a z racji swojego bardzo szybkiego działania, dociera do celu niemal natychmiast. Po włączeniu urządzenia i skierowania go w stronę wybranego obiektu, emitowane ciepło odczuwalne jest w przeciągu zaledwie kilku sekund od rozpoczęcia nagrzewania.

 • 79,99 zł
 • 89,99 zł
 • 159,99 zł
 • 499 zł
 • 59,99 zł

Ogrzewanie promiennikiem podczerwieni a grzejnikiem konwekcyjnym

Lampa podczerwona

Wyraźna różnica działania między wyżej wymienionymi urządzeniami dostrzegalna jest w momencie, gdy przeanalizujemy temperaturę poszczególnych obiektów w przypadku ogrzewania ich zarówno promiennikiem podczerwieni, jak i zwykłym grzejnikiem:

 1. Ogrzewanie konwekcyjne – przy grzejniku o temperaturze 50 stopni Celsjusza, wszystkie ściany i sufit osiągają temperaturę 20 stopni, podłoga – 21 stopni, ciało człowieka – 22 stopnie, a powietrze – 23 stopnie.
 2. Ogrzewanie promiennikiem podczerwieni – przy urządzeniu nagrzanym do temperatury 120 stopni Celsjusza i skierowanym w stronę człowieka, wszystkie ściany, sufit i podłoga osiągają temperaturę 20 stopni, a ludzkie ciało znajdujące się od strony promiennika – 22 stopnie.

Z uwagi na fakt, że promiennik podczerwieni działa poprzez promieniowanie, jego praca porównywalna jest do promieni słonecznych. Nawet w mroźny zimowy dzień, kierując się w stronę słońca, odczujemy nieco wyższą temperaturę, aniżeli po schowaniu się w cieniu. Urządzenie to działa podobnie – kierując się w stronę promiennika, poczujemy zdecydowany komfort cieplny, lecz powietrze w pomieszczeniu nie zmieni swojej temperatury.

Czy promiennik podczerwieni jest bezpieczny dla zdrowia?

Przy okazji tradycyjnego ogrzewania powietrza cieplejsze masy kierują się ku górze, porywając ze sobą połacie kurzu i innych zanieczyszczeń. W przypadku promiennika podczerwieni takie sytuacje nie mają miejsca, a to za sprawą kierowania ciepłych strumieni wyłącznie w stronę obiektów. Co więcej, brak oddziaływania na powietrze nie powoduje jego wysuszania, co z pewnością okaże się przydatne dla alergików oraz osób z problemami dolnych i górnych dróg oddechowych.

Zasada działania, polegająca na operowaniu promieniowaniem, może w opinii niektórych osób mieć niekorzystne działanie na zdrowie. Nic bardziej mylnego – szereg korzyści wynikających z używania promiennika podczerwieni sprawia, że jest on zdecydowanie korzystniejszą alternatywą dla tradycyjnego grzejnika konwekcyjnego. Przemawiają za tym następujące argumenty:

 • pozytywnie wpływa na zdrowie alergików,
 • nie szkodzi dzieciom i osobom starszym,
 • radzi sobie z zawilgoceniem ścian i pleśnią,
 • nie osłabia odporności i samopoczucia,
 • ogrzewa jedynie obiekty i nie wysusza powietrza,
 • wpływa na szybszą regenerację tkanek i gojenie ran.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link