Prasa do oleju – jaką wybrać? Proponowane modele

Autor: Zosia

Zdrowy styl życia wkracza w wiele sfer funkcjonowania człowieka, przede wszystkim w gotowanie i przyrządzanie potraw. Prasa do oleju, używana w warunkach domowych, może być jednym z kroków do świadomego i zdrowego odżywiania.

prasa do tłoczenia oleju na zimno

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy warto zdecydować się na zakup prasy do oleju;
 2. czym się kierować przy wyborze prasy do oleju;
 3. na jakie modele pras do tłoczenia oleju warto zwrócić uwagę.

Prasa do oleju: sposób funkcjonowania i zalety produktu

proces tłoczenia oleju z prasy

Domowa prasa do oleju pozwala na wytwarzanie nierafinowanego, surowego oleju, tłoczonego na zimno. Taki tłuszcz uznaje się za zdrowszy, ponieważ nie jest poddawany obróbce cieplnej, która pozbawia olej ważnych składników odżywczych. Oznacza to, że dzięki prasie do tłoczenia oleju można przyswoić więcej witamin, minerałów oraz kwasów (omega-3, omega-6 oraz omega-9). Domowy olej nie zawiera ponadto konserwantów i sztucznych substancji, co sprawia, że to produkt zdrowszy niż ten z półek sklepowych. Nie każdy wie, że oleje kupowane w butelkach poddawane są wielu procesom chemicznym, aby ich data ważności była jak najdłuższa. Konsekwencją takich działań jest niska zawartość substancji odżywczych, a wysoka ilość konserwantów. Samodzielne przygotowanie oleju w domu nie jest trudne, jednak koniecznie należy zakupić prasę. Cały proces tłoczenia oleju odbywa się w prasie ślimakowej, w której temperatura jest niższa niż 40 stopni Celsjusza. Dzięki temu można zachować właściwości prozdrowotne gotowego produktu. Trzeba jednak zaznaczyć, że olej tłoczony w domu będzie zdrowy tylko wtedy, jeśli do jego przygotowania zostaną użyte dobrej jakości składniki, a następnie produkt będzie przechowywany w odpowiedni sposób. Oleje tłoczone na zimno nie są oczyszczane, dlatego pozostają w nich nie tylko dobre dla zdrowia składniki, ale także zanieczyszczenia. Właśnie z tego powodu konieczny jest wybór dobrej prasy do tłoczenia oleju na zimno oraz odpowiednich składników. W domu olej można przygotować z orzechów, siemienia lnianego, żyta czy owsa. Dlaczego warto tłoczyć olej samodzielnie? Jak już zostało wspomniane, szczególne znaczenie mają właściwości prozdrowotne, ale to nie wszystko. Wśród najważniejszych zalet prasy do tłoczenia oleju można wyróżnić:

 • możliwość kontroli jakości surowca, czyli używanych orzechów, nasion;
 • pozyskanie surowca z zaufanego źródła, na przykład z własnego ogródka, od znajomych;
 • kontrola procesu tłoczenia oleju;
 • możliwość wyprodukowania takiej ilości oleju, która rzeczywiście jest potrzebna w kuchni (dzięki prasie do tłoczenia można wyprodukować na przykład 50 lub 100 mililitrów, w zależności od ilości surowca);
 • używanie olejów w trakcie gotowania zgodnie z zasadą, że ważniejsza jest jakość, a nie ilość;
 • wartości zdrowotne tłoczonego na zimno oleju wpływają korzystnie na zdrowie;
 • kontrola warunków przechowywania oleju, przy czym należy pamiętać, że samodzielnie wyprodukowany produkt nie może stać długo i trzeba go zużyć w okresie od 2 do 3 tygodni;
 • domowy olej z prasy do tłoczenia jest aromatyczny i ma doskonały smak.
 • 1 990 zł
 • 1 990 zł
 • 1 990 zł
 • 1 990 zł
 • 1 990 zł

Czym kierować się przy wyborze prasy do tłoczenia oleju?

olej w trzech buteleczkach, a obok różne nasiona

Decydując się na zakup prasy do oleju, dobrze zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, takich jak:

 • tryb pracy, czyli możliwość używania różnych surowców do tłoczenia oleju;
 • czas potrzebny do wytworzenia gotowego produktu;
 • wielkość pojemnika, do którego należy włożyć orzechy lub nasiona do wytłaczania oleju;
 • sposób obsługi, prostota użytkowania;
 • jakość wykonania;
 • moc urządzenia;
 • automatyczne wyłączanie po zakończonej pracy, dzięki czemu nie trzeba pilnować całego procesu.

Prasa do wyciskania oleju to sprzęt, który warto mieć w domu, głównie ze względów zdrowotnych. Poza tym dzięki urządzeniu pojawiają się spore oszczędności finansowe, ponieważ nie trzeba kupować oleju w sklepie. Kolejną zaletą jest brak negatywnego wpływu na środowisko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że poza jakością samej prasy do oleju należy kupować odpowiednie składniki, które pochodzą ze sprawdzonych miejsc. Osoby, które posiadają własny ogródek mogą wykorzystać swoje zbiory orzechów lub zbóż.

Proponowane modele pras do oleju

Na rynku dostępne są różne modele pras do tłoczenia oleju na zimno. Kupując produkt, powinniśmy sprawdzić, z czego można w nim wyciskać olej. W przypadku tańszych pras bowiem tłoczenie tłuszczu z nasion niełuskanych może nie być możliwe. Wśród proponowanych modeli pras do oleju można wyróżnić:

Wyżej zaprezentowane prasy do wyciskania oleju z wielu nasion i zbóż różnią się tylko kolorem, natomiast posiadają takie same funkcje. Urządzenia te umożliwiają tłoczenie oleju na zimno z rozmaitych surowców, w temperaturze maksymalnej 39 stopni Celsjusza. Moc prasy wynosi 330 W, a kolejną zaletą jest automatyczne wyłączanie się urządzenia po zakończonej pracy. Prasy Yoda są proste w czyszczeniu i nie wymagają dodatkowego wysiłku. Komora mieści nawet kilkaset gramów wybranego produktu, dzięki czemu nie ma konieczności ciągłego jej uzupełniania. W prasie można wyciskać olej z surowców takich, jak: pestki dyni, orzeszki ziemne, nasiona słonecznika, nasiona konopii, rzepaku, kolendry i inne. Do zestawu dołączono pojemnik na odpady i pojemnik na olej z sitkiem oraz rękawicę, wycior i instrukcję. Warto wiedzieć, że prasa do oleju to sprzęt, który można kupić także na prezent osobie, której zależy na ekologicznym, świadomym i zdrowym stylu życia.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link