Przewód PCI-E 8-PIN – co to jest i do czego służy?

Autor: Anna

Na rynku znajdziemy wiele różnych kart graficznych. Bardziej zaawansowane modele wymagają najczęściej sporo mocy do działania. Sam port PCI Express x16 nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej jej ilości. W takich sytuacjach należy skorzystać z dodatkowego zasilania. Do tego właśnie służą przewody, takie jak PCI-E 8-PIN czy 6-PIN. Czym charakteryzują się te kable? Jaki zasilacz wybrać do wymagającej karty graficznej?

Kabel PCI-E 8-PIN na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co warto wiedzieć o zasilaniu kart graficznych
 2. do czego służy kabel PCI-E 8-PIN
 3. jakie są zalecane modele zasilaczy

Co warto wiedzieć o zasilaniu kart graficznych?

Złącze PCI-E na płycie głównej

Karty graficzne w komputerze zwykle zasilane są przez port, do którego je podłączamy. Nie wszystkie modele działają jednak w ten sam sposób. Bardziej zaawansowane rozwiązania, przeznaczone do wymagających programów czy najnowszych gier, wymagają często znacznie więcej mocy niż urządzenia z niższej półki. Gamingowe karty graficzne obsługują między innymi kilka monitorów, rozdzielczość 4K oraz gry z grafiką na najwyższym poziomie. Wszystko to powoduje, że mogą się one w pewnym stopniu nagrzewać. Producenci implementują więc autorskie układy chłodzenia, które często są wyposażone w kilka wentylatorów i radiator.

Oczywiście taki sprzęt wiąże się z wyższą ceną, jednak w zamian otrzymujemy znacznie lepszą wydajność. Wiele zależy tutaj od osobistych preferencji. Jeśli zamierzamy kupić gamingową kartę graficzną, musimy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Autorskie chłodzenie wymaga bardzo często dodatkowego zasilania. Musimy więc mieć zasilacz odpowiednio wysokiej jakości, który jest w stanie dostarczyć daną ilość mocy oraz został wyposażony w specjalne okablowanie i złącza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza do komputera?

 • Moc – to podstawowy parametr. Tutaj wiele zależy od naszych wymagań oraz sprzętu. Jeśli zamierzamy stworzyć zestaw gamingowy z topową kartą graficzną, najlepiej zwrócić uwagę na zasilacze o mocy około 700 W. Bardziej energooszczędne rozwiązania nie wymagają jednak tak zaawansowanych komponentów.
 • Sprawność – ten parametr oznacza, ile energii elektrycznej jest dostarczane do wszystkich podzespołów komputera. Im jest on wyższy, tym mniej mocy tracimy.
 • Chłodzenie – zasilacz, podobnie jak inne podzespoły komputera, musi być odpowiednio chłodzony, zwłaszcza przy dłuższych sesjach. Bardziej zaawansowane rozwiązania powinny być wyposażone w specjalny wentylator prócz wbudowanego radiatora.
 • Złącza i wtyczki – należy zwrócić uwagę na ich rodzaj, tak by móc podłączyć wszystkie potrzebne komponenty komputera.
 • Zabezpieczenia – warto wybrać model, który nie ulegnie uszkodzeniu przy zbyt niskim lub zbyt wysokim napięciu. W tym celu producenci stosują specjalne filtry zabezpieczające.
 • Maksymalne obciążenie – chodzi tutaj głównie o moc dostarczaną do procesora i karty graficznej przez linię 12 V. Większość modeli oferuje około 300 W.

Prócz powyższych kwestii należy zwrócić uwagę na producenta i cenę sprzętu. Najlepiej wybierać markowe rozwiązania z dobrymi opiniami, ponieważ jest to swoista gwarancja co do jakości urządzenia oraz jego żywotności.

 • 299 zł
 • 489 zł
 • 359 zł
 • 549 zł
 • 279 zł

Kabel PCI-E 8-PIN – do czego służy?

Karty graficzne z podłączonym przewodem PCI-E 8-PIN

Tańsze karty graficzne są zasilane za pośrednictwem gniazda PCI Express x16, przez które podłączamy je do płyty głównej. Takie modele nie wymagają zbyt dużo mocy do działania, dzięki czemu wystarczy podpiąć je do komputera i są gotowe do pracy. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku dedykowanych, gamingowych rozwiązań. Zaawansowane karty graficzne mogą zużywać nawet 250 W podczas działania. Oczywiście samo gniazdo PCI Express x16 w tym wypadku nie będzie wystarczające. Musimy wtedy skorzystać z dodatkowego zasilania.

By dostarczyć wystarczającą ilość mocy do karty graficznej, łączymy ją bezpośrednio z zasilaczem. W tym celu stworzono specjalne przewody, które znajdziemy obecnie w kilku różnych wariantach. Wiele zależy tutaj od złącza dostępnego na danej karcie graficznej. Obecnie wykorzystuje się 3 najpopularniejsze rozwiązania:

 • 6-PIN – przewód zakończony wtyczką sześciopinową;
 • 2 x 6-PIN – dwa oddzielne przewody 6-PIN;
 • 2 x 8-PIN – dwa przewody zakończone wtyczką ośmiopinową.

Karty graficzne przeznaczone dla graczy oraz takie, które są w stanie obsłużyć bardziej wymagające programy, na przykład do grafiki komputerowej czy montażu filmów, potrzebują najczęściej zasilania z przewodu 6-PIN lub 8-PIN. Topowe modele na rynku mogą jednak potrzebować podłączenia aż 2 kabli, o czym należy pamiętać przy budowaniu komputera.

Jakie są zalecane modele zasilaczy?

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Zasilacz komputerowy musimy dopasować do innych podzespołów, które posiadamy. Gdy budujemy zestaw przeznaczony do gier oraz innych bardziej wymagających zadań czy programów, warto zainwestować w markowy zasilacz o dużej mocy. Standardowy sprzęt do pracy nie potrzebuje aż tak zaawansowanego urządzenia, więc wystarczą rozwiązania oferujące 400–500 W.

Najbardziej wymagający użytkownicy docenią możliwości be quiet! Dark Power Pro 11 750 W 80+. To obecnie jeden z najlepszych modeli na rynku. Przyjdzie nam za niego zapłacić około 870 zł. Sprawdzi się jednak świetnie nawet w najbardziej rozbudowanych zestawach z kilkoma kartami graficznymi. Tańsze, lecz również godne polecenia, rozwiązanie to SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750 W 80+ Gold. Tutaj także otrzymujemy sprzęt z najwyższej półki za około 440 złotych. Do zestawów ze średniej półki nie warto jednak kupować tak rozbudowanego zasilacza. Zdecydowanie lepszym wyborem będą między innymi Cooler Master MasterWatt 550 W 80+ Bronze oraz SilentiumPC Supremo L2 Gold V2 550 W 80+ Gold.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link