Co warto wiedzieć o kablu PCI-E 6-PIN?

Autor: Zosia

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych modeli kart graficznych. Niektóre z nich są przeznaczone między innymi do grania w gry wideo. Oferują bardzo wysoką wydajność, lecz przy tym dość mocno mogą się nagrzewać. Producenci stosują więc dedykowane systemy chłodzenia. Z tego właśnie względu niektóre rozwiązania wymagają dodatkowego zasilania. Wystarczy podłączyć zasilacz do karty graficznej, aby wszystko działało jak należy. Robimy to za pomocą przewodu 6-PIN lub 8-PIN. Co warto o tym wiedzieć?

karta graficzna z podłączonym kablem PCI-E 6-PIN na czarnym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego karty graficzne potrzebują dodatkowego zasilania
 2. co warto wiedzieć o kablu PCI-E 6-PIN
 3. jaki zasilacz do komputera wybrać

Dlaczego karty graficzne potrzebują dodatkowego zasilania?

adapter ze złączem PCI-E 6-PIN oraz Molex

Po podłączeniu karty graficznej do płyty głównej jest ona zasilana bezpośrednio ze złącza PCI Express x16. Takie napięcie w zupełności wystarczy dla mniej zaawansowanych modeli. Nowsze rozwiązania, takie jak sprzęt dla graczy czy też dla grafików, wymagają jednak dodatkowego zasilania. Gamingowe karty graficzne charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością, przy czym są w stanie obsługiwać najnowsze gry, nawet w rozdzielczości 4K czy też programy do animacji 3D. Przy takiej pracy temperatura urządzenia może mocno wzrosnąć. Sama karta graficzna wymaga zasilania, bardziej rozbudowane rozwiązania posiadają także dedykowane systemy chłodzenia, które również potrzebują mocy.

Gamingowe modele wiążą się oczywiście z wyższą wydajnością, lecz musimy pamiętać o odpowiednich akcesoriach i zasilaczu, by móc z nich korzystać. Oczywiście należy zaopatrzyć się również w inne komponenty, takie jak pamięć RAM oraz procesor, które nie będą blokować pełnych możliwości danej karty graficznej. Co jest ważne przy wyborze zasilacza do komputera gamingowego?

 • Moc – od tego parametru zależy, jaki sprzęt możemy podłączyć do komputera. Bardziej zaawansowane komponenty wymagają najczęściej więcej mocy, o czym warto pamiętać. Jeśli zamierzamy zbudować gamingowy zestaw, najlepiej wybrać modele, które oferują przynajmniej 700 W. Urządzenia przeznaczone do podstawowych zastosowań nie wymagają jednak tak wiele. Wystarczy znacznie tańszy zasilacz o mocy 400 W.
 • Sprawność – ta wartość określa, jak dużo energii elektrycznej jest transportowane do podzespołów komputera. Im wyższa, tym lepiej.
 • Chłodzenie – to bardzo istotny element zasilacza, zwłaszcza gdy wybieramy rozwiązania o dużej mocy. Warto zadbać o to, by sprzęt był odpowiednio chłodzony, jeśli stosunkowo często korzystamy z komputera. Większość rozwiązań dostępnych na rynku posiada wbudowany radiator oraz wentylator.
 • Złącza – należy zwrócić uwagę na wszystkie możliwe kable, jakie możemy podłączyć do zasilacza. W ten sposób określimy, czy będzie on pasował do naszego zestawu.
 • Zabezpieczenia – warto zadbać o to, by zasilacz nie uszkodził się w razie zbyt wysokiego lub zbyt niskiego napięcia. Producenci stosują specjalne zabezpieczające filtry zapobiegające takim sytuacjom.
 • Maksymalne obciążenie na linii 12 V – ten parametr określa maksymalną moc dostarczaną do procesora i karty graficznej.
 • Producent i cena – najlepiej korzystać z oferty uznanych marek z dobrymi opiniami. W ten sposób otrzymujemy gwarancję co do jakości sprzętu oraz jego żywotności.
 • 599 zł
 • 259 zł
 • 549 zł
 • 549 zł
 • 259 zł

Co warto wiedzieć o kablu PCI-E 6-PIN?

mężczyzna trzymający kartę graficzną na ciemnym tle

Nie wszystkie karty graficzne mogą być zasilane napięciem ze złącza PCI Express x16. Niektóre modele potrzebują po prostu więcej mocy. Możemy ją dostarczyć po połączeniu sprzętu bezpośrednio z zasilaczem za pomocą odpowiedniego przewodu. Droższe karty graficzne przeznaczone dla graczy mogą zużywać więcej niż 250 W, co jest naprawdę dużą ilością. Samo gniazdo PCI Express x16 nie jest w stanie dostarczyć tyle energii elektrycznej.

Stworzono dlatego specjalne kable, którymi w łatwy sposób podłączymy zasilacz do karty graficznej. Wiele zależy tutaj od wykorzystywanego modelu, ponieważ rodzaje przewodu mogą się różnić. Najpopularniejsze są jednak rozwiązania:

 • PCI-E 6-PIN – jest to złącze stworzone z 6 oddzielnych przewodów. Stosuje się je w średnio zaawansowanych kartach graficznych.
 • PCI-E 8-PIN – rozszerzone o 2 dodatkowe przewody złącze jest w stanie dostarczyć jeszcze więcej mocy. Takie rozwiązanie wykorzystuje się w najwydajniejszych kartach graficznych dostępnych na rynku.

Sam kabel zwykle jest dołączony do zasilacza, który kupujemy. Wystarczy podłączyć go do specjalnego złącza na boku karty graficznej. Jeśli tego nie zrobimy, komputer się nie uruchomi lub chłodzenie karty po prostu nie będzie działać. Należy jednak pamiętać, że gdy posiadamy kilka kart graficznych w jednym komputerze, musimy dostarczyć odpowiednią moc do każdej z nich. W takich sytuacjach przydają się adaptery 6-PIN czy też rozdzielacze.

Jaki zasilacz do komputera wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych modeli. Jeśli w komputerze posiadamy lub zamierzamy zakupić gamingową kartę graficzną, to należy sprawdzić, czy dany zasilacz jest wyposażony w odpowiednią liczbę kabli 6-PIN, czy też 8-PIN. Wybór sprzętu zależy w dużej mierze od osobistych preferencji oraz zestawu, który już mamy. Jaki zasilacz komputerowy będzie najlepszy do gamingowego komputera?

Przy niższym budżecie warto zwrócić uwagę między innymi na be quiet! Pure Power 11 600W 80+ Gold oraz Chieftec Smart GPS-550C 550W 80+ Gold. Są to dość rozbudowane, dające wiele możliwości urządzenia, które świetnie sprawdzą się także w komputerze dla gracza. Cena w obu wypadkach to około 370 złotych. Lepsze parametry posiadają jednak zasilacze ze średniej półki. Dla przykładu SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W 80+ Gold i XFX XTR2 650W 80+ Gold to koszt około 430 złotych. Warto zwrócić uwagę na to, że te modele posiadają dość dużo mocy, nie wszystkie urządzenia jej aż tyle wymagają. Gdy tworzymy rozbudowany, solidny zestaw gamingowy, tego typu sprzęt może okazać się koniecznością, podobnie jak Chieftec GPS-1250C 1250W 80+ Gold, który oferuje aż 1250 W, co jest niesamowitym wynikiem.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link