Czym jest PATA 44-pin i do czego służy? Co powinieneś o nim wiedzieć?

Autor: Marcin

Wśród podzespołów komputerowych istnieje wiele standardów, jeżeli chodzi o rodzaje interfejsów. Jednym z nich jest standard PATA, wykorzystywany do łączenia dysków twardych z innymi podzespołami. To połączenie, które oryginalnie wywodzi się od standardu ATA/IDE. Wariant 44-pin jest najczęściej stosowany do podłączenia dysków w laptopach. Główną zaletą PATA jest jego kompatybilność z większością napędów optycznych. Poza tym ten standard, jak każdy inny, ma swoje wady i zalety. Zobacz, czym charakteryzuje się interfejs PATA 44-pin oraz do czego służy.

Dwa dyski twarde na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest standard interfejsu komputerowego PATA 44-pin
 2. gdzie wykorzystuje się adaptery PATA 44-pin
 3. jaki sprzęt wykorzystujący standard PATA 44-pin polecamy

PATA 44-pin – czym charakteryzuje się ten interfejs ?

Kable z serii ATA/IDE na białym tle

Wśród interfejsów komputerowych możemy wyróżnić dwa główne – PATA (to samo co ATA) oraz SATA. PATA, czyli Parallel ATA interface, wywodzi się od technologii ATA/IDE. Można powiedzieć, że ta seria zyskała nazwę z „P” na początku, aby łatwiej rozróżniać ją od standardu, który później pojawił się na rynku – czyli SATA. PATA jest 16-bitowym standardem, występującym głównie w komputerach PC oraz laptopach. Taki rodzaj interfejsu służy głównie do łączenia i komunikacji dysków twardych z płytą główną komputera.

PATA podłączamy za pomocą kabla z 40 wejściami. Każdy kabel posiada 2 lub 3 adaptery, które podłączamy do odpowiednich części komputera – płyty głównej oraz samego dysku twardego. Często ten standard jest wykorzystywany także do napędów optycznych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów wtyczek w standardzie PATA:

 • 20-pinowe,
 • 28-pinowe,
 • 34-pinowe,
 • 44-pinowe.

Ten ostatni rodzaj, a więc tytułowa PATA 44-pin, to rodzaj interfejsu i wtyku do dysków twardych, który jest najczęściej wykorzystywany w laptopach. Piny są usytuowane blisko siebie, a sam konektor jest mniejszy niż standardowy 40-pinowy adapter.

Jakie zatem zalety i wady możemy wyróżnić w standardzie PATA? Największą zaletą jest kompatybilność ze starszymi podzespołami komputerowymi. To oznacza, że wymieniając poszczególne komponenty w naszym PC, wciąż możemy podłączyć nowy dysk, który będzie współpracował ze „starym” standardem PATA. Kolejną zaletą jest możliwość podłączenia poprzez ten interfejs prawie wszystkich najpopularniejszych napędów optycznych, które są dostępne na rynku. Co ciekawe, bardzo często konektor PATA jest wykorzystywany też w dyskach zewnętrznych. To dobra alternatywa dla osób, które chcą magazynować i transportować pliki za pomocą dysku zewnętrznego.

Niestety, możemy wyróżnić również kilka niewielkich wad tego interfejsu. Największą z nich będzie to, że PATA niejako nie jest już przodującym standardem. Stało się to głównie przez wprowadzenie na rynek SATA. Chociaż obydwa interfejsy wywodzą się od oryginalnego ATA, SATA posiada szybszą przepustowość danych niż PATA. Kolejną wadą PATA jest krótki kabel łączący poszczególne komponenty komputera.

Polecane płyty główne
 • 359 zł
 • 1 339 zł
 • 509 zł
 • 599 zł
 • 1 699 zł

W jakich urządzeniach wykorzystywany jest ten standard interfejsu komputerowego?

Przybliżenie na napęd optyczny z wejściem PATA

Interfejs PATA 44-pin jest standardem najczęściej wykorzystywanym w nieco starszych modelach dysków twardych oraz napędów optycznych. Dodatkowo charakterystyczne 44-piny to standard, który jest używany w laptopach. Na rynku możemy znaleźć modele dysków SSD, a więc najnowszych i najszybszych generacji, które są wspierane przez technologię PATA. Adaptery PATA z 44-pinami są także często wykorzystywane w pamięciach zewnętrznych. Nie dotyczy to jednak pamięci pendrive, a raczej dysków zewnętrznych mających pojemność większą niż 32 GB. Jeżeli chodzi o komputery osobiste typu PC, ten interfejs jest szczególnie przydatny dla wszystkich osób, które posiadają starsze podzespoły. Nawet podczas wymiany komponentów na nowe – na rynku wciąż możemy znaleźć elementy komputerowe, które są kompatybilne z PATA. Jest to zatem niezwykle uniwersalny standard.

Sprzęt wykorzystujący PATA 44-pin, który polecamy

Wśród sprzętów i akcesoriów, które są dostępne w sklepie RTV EURO AGD, możemy znaleźć Tracer USB 2.0 HDD 3.5' SATA/IDE 731. Jest to obudowa na dyski twarde zewnętrzne z interfejsami IDE, a więc PATA oraz SATA. Pozwala na podłączenie dysku do 1,5 TB. To akcesorium posiada wejście USB 2.0, które zapewnia szybkie przenoszenie danych o transferze 490 Mb/s. Kolejną propozycją jest Tracer USB 2.0 HDD 2.5' IDE 722-2 AL. To także obudowa, jednak tym razem dla dysków o formacie 2,5 cala. Jest to ochronna obudowa, kompatybilna z dyskami do laptopów. Wyposażona została w gniazdo USB 2.0 o szybkim transferze danych. Poza akcesoriami do dysków twardych możemy znaleźć również płyty główne do komputerów stacjonarnych, które wykorzystują standard ATA, czyli innymi słowy PATA. Dobrym przykładem jest ASUS A68HM-PLUS. Ta płyta główna posiada wbudowaną kartę graficzną. Ponadto ma sloty na 4 urządzenia z serii ATA. Propozycją dla graczy jest ASUS ROG ZENITH EXTREME. Jest to podzespół, który pozwala na podłączenie aż 6 urządzeń z serii ATA. Ostatnim godnym polecenia akcesorium jest LogiLink AU0028A. Ten adapter umożliwia podłączenie dysków IDE/ATA/PATA oraz SATA, poprzez gniazdo męskie USB A. Jest to uniwersalny adapter, pozwalający na podłączenie dysków o różnych interfejsach.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link