Rodzaje nożyczek. Jak kupić te najlepsze?

Autor: Ola

Wybierając nożyczki, zwracaj uwagę na ich trwałość. Dobre nożyczki nawet pod wpływem cięcia grubego materiału nigdy nie powinny się giąć. Ich ostrze powinno być solidne, a najlepiej jeśli można je poddawać dezynfekcji. Dotyczy to szczególnie nożyczek do paznokci, których używa np. kilku domowników. Nożyczki do cięcia materiału powinny mieć długie, szerokie ostrze.

Kobieta tnie materiał nożyczkami krawieckimi

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wybrać dobre nożyczki do paznokci;
  2. do czego przydadzą się nożyczki z ząbkami;
  3. jak dbać o nożyczki.

Nożyczki to podstawowy sprzęt każdego biura i domu. Mają szerokie zastosowanie: od przycinania paznokci i cięcia papieru po obcinanie włosów, cięcie materiału, a nawet żywności. Warto mieć kilka rodzajów nożyczek przeznaczonych do cięcia różnych rzeczy. Wybierając te narzędzia, należy zwrócić uwagę na ich jakość wykonania, solidność rączki i to, czy mogą być dezynfekowane, co ma szczególne znaczenie w przypadku nożyczek do paznokci.

Nożyczki krawieckie

Kobieta obcina paznokcie dzieck

Nożyce krawieckie to najważniejsze narzędzie pracy każdego krawca. Od ich precyzji zależy jakość i szybkość pracy. Wybór odpowiednich nożyczek nie jest prosty, ale warto mieć na uwadze to, do cięcia jakich materiałów będa nam potrzebne. Najpopularniejsze są długie nożyczki do materiału (jak Zwilling Satynowe nożyce uniwersalne), zakończone krótszymi ostrzami. To model uniwersalny, który zapewnia bardzo dobry komfort pracy i pozwala na precyzyjne wycinanie drobnych detali. Przydatne w codziennej pracy będą również nożyczki z ząbkami (np. Fiskars 859874). Wybierając narzędzie, warto zwrócić uwagę na jego wagę. Nożyce krawieckie powinny być cięższe i dawać uczucie stabilnego trzymania ich w dłoni. Ich rękojeść musi być wygodna i perfekcyjnie dopasowana do ręki. Nie może uciskać palców lub z nich spadać. Krawiec spędza z nożyczkami w ręku niekiedy kilkanaście godzin. Dlatego sprzęt musi być dopasowany perfekcyjnie. Nie warto więc zamawiać nożyczek bez wcześniejszego przymierzenia ich do ręki. Nożyce krawieckie powinny być regularnie czyszczone i olejowane. Warto również raz na jakich czas dokręcić śrubę trzymającą ostrza. Regulację śruby należy przeprowadzać na otwartych nożycach.

Polecane przybory kuchenne
  • 149,99 zł
  • 34,99 zł
  • 79,99 zł
  • 24,99 zł
  • 34,99 zł

Nożyczki kosmetyczne

Cięcie papieru nożyczkami biurowymi

Nożyczki kosmetyczne to narzędzie, które ma w swojej kosmetyczce każdy. Pomimo ogromnej popularności wygodnych cążek do paznokci, nożyczki nadal są dla wielu podstawowym sprzętem do skracania paznokci i skórek. Są również niezbędne do przycinania paznokci małym dzieciom i niemowlętom. Mając na uwadze szczególnie maluchy, warto wybrać specjalne nożyczki dla niemowląt (jak BabyOno 066). Dedykowane specjalnie dla najmłodszych, są o wiele bardziej bezpieczniejsze niż modele, których używają dorośli. Wykonano je ze stali nierdzewnej i posiadają zaokrąglone końcówki, specjalnie zaprojektowane z myślą o malutkich paznokciach. Bezpieczne nożyczki dla dzieci umożliwiają skracanie paznokci nawet wtedy, kiedy dziecko nie śpi. Przed wyborem nożyczek kosmetycznych warto również upewnić się, czy umożliwiają one ich dezynfekcję. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy z jednych nożyczek korzysta kilku domowników. Bardzo często wykonane ze stali nierdzewnej nożyczki zachodzą rdzą. Wówczas sprzęt taki powinien być wyrzucony. Stosowanie zardzewiałych nożyczek do paznokci może doprowadzić do zakażenia. Kluczowa jest dokładna i staranna pielęgnacja narzędzia. Krok ten niestety jest często pomijany. Nawet jeśli z tych samych nożyczek korzysta bliska nam osoba (mąż, siostra, rodzice), powinny być one dokładnie oczyszczane. Nie tylko ze względów higienicznych, ale też dlatego, że sprzęt, o który dbamy, posłuży nam dłużej. Dezynfekcję należy przeprowadzać za pomocą środków na bazie alkoholu. Nożyczki, a w szczególności ich ostrze, należy dokładnie spryskać, a następnie wytrzeć do sucha. Istotny jest również sposób przechowywania nożyczek do paznokci. Właściwe będzie ich umieszczenie w etui. Nie powinny być wrzucane do szuflady z innym sprzętem. Co również ważne, nożyczek do paznokci nie należy używać do cięcia innych rzeczy. Jeśli jednak nie mieliśmy wyjścia, powinniśmy je dokładnie oczyścić i również zdezynfekować.

Nożyczki biurowe

Dobre nożyczki biurowe (jak Fiskars 9853) to podstawowy element wyposażenia każdego biura. Warto jest mieć kilka par. Ostre nożyczki do papieru (np. Zwilling Nożyczki domowe 19 cm Twin L) powinny również umożliwić swobodne cięcie tektury, a nawet kartonu. Warto wybierać modele z długim i szerokim ostrzem. Bardzo ważna jest dość masywna rękojeść, która nie będzie się gięła w przypadku cięcia grubych materiałów. Dobre nożyczki biurowe powinny umożliwić swobodne przecięcie bloczku kartek. Co ważne, na rynku dostępne są również nożyczki dla leworęcznych.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link