Mikrofibra – włókno niezbędne w każdym gospodarstwie domowym

Zosia

Mikrofibra to materiał stworzony z mieszanki włókien poliestrowych i nylonowych. Wykorzystuje się ją w przemyśle tekstylnym i gospodarstwie domowym. Zaletą tego materiału jest jego chłonność i odporność na uszkodzenia, dlatego produkuje się z niego pościel, ściereczki do sprzątania oraz odzież. Jakie jeszcze ma zastosowanie w domu?

Złożone ściereczki z mikrofibry

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest mikrofibra i jaką ma budowę strukturalną
 2. jakie są wady i zalety mikrofibry
 3. co się produkuje z mikrofibry i jak można to wykorzystać w gospodarstwie domowym
 4. jak ją prać, ile kosztują produkty z mikrofibry oraz gdzie można je kupić

Co to jest mikrofibra?

Kobieta myjąca stół ścierką z mikrofibry

Mikrofibra jest materiałem, który wytwarza się przy użyciu nowych technologii. Bardzo często nazywa się ją mikrofazą lub mikrowłóknem, ponieważ jest mieszanką niezwykle cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Niekiedy zawiera domieszkę bawełny, dzięki czemu wyglądem przypomina zamsz. Mikrofibra jest kilkukrotnie cieńsza od innych materiałów, ponieważ ma unikatową budowę strukturalną. Charakteryzuje się także wyjątkową trwałością, co pozwala wykorzystać ją do produkcji różnego rodzaju akcesoriów np. ścierek z mikrofibry. Nie są to jedyne rzeczy wytwarzane z tego materiału. Równie pożądanym towarem są mopy z mikrofibry oraz odzież.

Wady i zalety mikrofibry

Mikrofibra ma szereg zalet. Najważniejszą z listy jest jej niesamowita chłonność. Dzięki temu wykorzystuje się ją z powodzeniem do prac porządkowych. Przy produkcji ściereczek i mopów mikrofibra nie ma sobie równych. Sprzedają się one w milionach egzemplarzy, ponieważ doskonale usuwają zabrudzenia i są odporne na rozdarcia lub inne uszkodzenia. Ponadto nie osiada na nich kurz ani drobne roztocza, więc sprawdzają się w przypadku alergików. To jednak nie są jedyne zalety tej tkaniny. Mikrofibra posiada w swojej strukturze mikroskopijne otwory, dzięki którym ma doskonałe właściwości oddychające. Poprawia to komfort jej użytkowania.

Niestety materiał ma też wady. Noszony w postaci odzieży dość ściśle przylega do ciała.

 • 399 zł
 • 1 199,99 zł
 • 59,99 zł
 • 729 zł
 • 169,99 zł

Co się produkuje z mikrofibry i jak można ją wykorzystać w gospodarstwie domowym?

Kobieta wycierająca szybę ściereczkami z mikrowłókna

Mikrofibra jest bardzo popularna, jeśli chodzi o produkcję tekstyliów lub akcesoriów do gospodarstwa domowego. Produkuje się z niej między innymi:

 • odzież – ubrania uszyte z mikrowłókien są bardzo eleganckie, ale ich noszenie może być niekomfortowe, ponieważ są lejące i dość śliskie;
 • buty i inne tekstylia – są wytwarzane z mikrofibry z domieszką bawełny. Wyglądem przypomina ona zamsz, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Buty z mikrofibry cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów;
 • pościel i koce – mikrowłókno dobrze trzyma ciepło i zapewnia spokojny oraz zdrowy sen, dlatego wielu klientów decyduje się na tego rodzaju tekstylia w sypialni. Z mikrofazy produkuje się także ciepłe śpiwory, poduszki i kołdry;
 • ścierki z mikrofibry – doskonale zbierają kurz i inne zabrudzenia. Można ich używać zarówno do sprzątania, jak i do wycierania ekranów. Ściereczki z mikrowłókien bardzo często dołącza się do płynów przeznaczonych do czyszczenia luster lub ekranów komputerowych.

Uznanie konsumentów zdobyły również roboty sprzątające, na które montuje się ścierki z mikrowłókien oraz płaskie mopy. Sprzątanie nimi jest przyjemne i mniej czasochłonne, ponieważ są dokładne i starannie usuwają brud.

Jak prać mikrofibrę i ile kosztuje zakup akcesoriów z tego materiału?

Mikrofibrę można poddawać niezliczonej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, a i tak nie zmieni to jej struktury. Aby materiał zachował swój kolor i właściwości, należy go prać w 40 lub 50 stopniach. Po praniu powinien być wypłukany w zimnej wodzie po to, aby się zbytnio nie rozciągnął. Jeśli w pralce automatycznej mamy program do prania w takiej temperaturze, to jest to idealny wybór dla materiału z mikrofazy. Przed wrzuceniem tkaniny do pralki warto zerknąć na przypiętą do niego metkę. Być może zawiera on domieszkę zupełnie innego materiału, który jest nieprzystosowany do wysokich temperatur. Szczególną uwagę należy poświęcić pledom oraz poduszkom z mikrofibry, ponieważ powinno się je suszyć w temperaturze pokojowej, a nie w zautomatyzowanych suszarkach.

Mikrofibrę można kupić zarówno w sklepach z tekstyliami, jak i w tych ze sprzętem gospodarstwa domowego. Ich koszt jest uzależniony od typu akcesoriów. Ścierki z mikrofibry kosztują około kilkunastu złotych za opakowanie. Za odzież i buty zapłacimy więcej. Największy wydatek czeka konsumentów, którzy chcieliby nabyć robota sprzątającego. Jest to zakup na lata, ale jego koszt nierzadko przekracza kilkaset złotych. 100 zł wydamy, jeśli będziemy potrzebować mikrowłókninowych nakładek do specjalnych szczotek czyszczących.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!