Skrobak do płyt ceramicznych i indukcyjnych – jak go wybrać?

Autor: Joanna

Skrobak do płyt ceramicznych i indukcyjnych to sprzęt, który pomaga w usunięciu nawet najbardziej opornych zabrudzeń, w tym między innymi zaschniętego tłuszczu. Nic więc dziwnego, że skrobak jest uznawany za najskuteczniejszy czyścik do różnego rodzaju płyt. Mimo swojej prostej budowy jest wielofunkcyjnym sprzętem.

Skrobak podczas czyszczenia płyty ceramicznej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest skrobak do płyt ceramicznych;
  2. jak sprzątać zaburzenia na kuchenkach ceramicznych i indukcyjnych;
  3. gdzie można kupić skrobaki.

Skrobak do płyt ceramicznych – jak działa?

Czyszczenie płyty indukcyjnej z użyciem detergentu

Skrobak to z pozoru bardzo prosty sprzęt, którego zastosowanie może jednak zadziwiać. Jest on bardzo uniwersalny i nadaje się do czyszczenia wielu urządzeń AGD. Głównie wykorzystuje się go do usuwania zaburzeń z płyt indukcyjnych i ceramicznych. Skrobak jest bowiem wyposażony w zestaw wymiennych ostrzy ze stali nierdzewnej (Metrox MTX723) oraz gumową rączkę. Dzięki takiej budowie skutecznie pozwala usunąć nawet najbardziej trudne plamy i zaschnięty tłuszcz, a ponadto gwarantuje, że płyta nie zostanie zarysowana. Użytkownicy cenią płyty indukcyjne przede wszystkim za wygodę, ale liczą się też krótki czas i bezpieczeństwo gotowania. Ponadto powierzchnię płyty łatwo utrzymać w czystości. Skrobak do płyt ceramicznych (HILLMANN AGDPL02) to właściwie najbardziej bezpieczne urządzenie, które służy do ich czyszczenia. Lepiej nie próbować usuwać zaschniętych plam nożem lub innego typu ostrzami, ponieważ można nieodwracalnie zniszczyć płytę, pozostawiając na niej brzydkie rysy. Natomiast budowa skrobaka do płyt indukcyjnych lub ceramicznych gwarantuje wysoką jakość użytkowania i trwałość samego urządzenia.

  • 39,99 zł
  • 49,99 zł
  • 29,99 zł
  • 69,99 zł
  • 29,99 zł

Jak używać skrobaka do płyt indukcyjnych?

Wycieranie płyty indukcyjnej po czyszczeniu

Skrobak do płyty indukcyjnej często może okazać się zbędny, jeśli tylko domownicy będą konsekwentnie sprzątali wszelkie zaburzenia z płyty od razu po zakończeniu gotowania. W przypadku rozlanego mleka, które przed chwilą wykipiało oraz wody z gotowanych warzyw lub sosu najlepiej od razu wyłączyć kuchenkę i przynajmniej wstępnie usunąć zabrudzenie. Inaczej ono błyskawicznie na gorącej kuchni wyschnie i stanie się przez to znacznie trudniejsze do usunięcia. W przypadku tego typu zabrudzeń i czyszczenia płyty indukcyjnej czy ceramicznej absolutnie nie wolno sięgać po stalową wełnę lub gąbkę o ścierającej powierzchni. W ten sposób można bowiem błyskawicznie zarysować płytę. Jeśli sprzątasz rozlaną wodę lub sos od razu po tym wypadku, wystarczy Ci z pewnością zwilżona wodą (bez dodatku detergentu) ściereczka. Przyda się lekko nasiąknięta wodą gąbka, dzięki której pozbędziemy się resztki zabrudzeń. Na koniec wystarczy całość przetrzeć suchą ściereczką albo papierowym ręcznikiem. Można także sięgnąć po płyn do szyb, który sprawi, że płyta będzie pięknie błyszczeć.

Na nieco poważniejsze, a przede wszystkim zaschnięte, zabrudzenia z pewnością pomoże woda z płynem do mycia naczyń. Jeśli na płycie wylądował kawałek smażonej ryby albo sos do mięsa, lepiej od razu sięgnąć po detergent, aby pozbyć się tłustych plam.

Jeśli zabrudzenia zdążyły wyschnąć, lepiej sięgnąć po skrobak do czyszczenia płyt indukcyjnych. Najpierw należy założyć rękawice ochronne i przygotować sprzęt do czyszczenia. Skrobak trzeba ustawić w stosunku do płyty ceramicznej lub indukcyjnej pod kątem 45 stopni. Takie położenie gwarantuje, że szybko i skutecznie pozbędziesz się zabrudzeń, a jednocześnie nie uszkodzić samej płyty. Skrobak do czyszczenia płyt ceramicznych to urządzenie bardzo skuteczne, nie trzeba go więc mocno dociskać, używać jakiejś wielkiej siły. Należy starać się usunąć wszystkie zabrudzenia, ponieważ nieusunięte resztki mogą prowadzić do późniejszego zarysowania płyty.

Skrobak do płyt ceramicznych – gdzie kupić?

Skrobak do płyty ceramicznej i indukcyjnej producenci bardzo często dołączają do samej płyty i kuchenki. Gdy tak się jednak nie zdarzy, bez problemu można kupić go w większości sklepów ze sprzętem AGD. Kosztuje on kilkanaście–kilkadziesiąt złotych. Dobrze przy tym pamiętać, że gdy masz problem z poważnymi i rozległymi zabrudzeniami, do skrobania brudu może Ci się przydać nieco bardziej rozbudowany zestaw do czyszczenia kuchenek. Skrobak do kuchenki ceramicznej jest często sprzedawany w komplecie z mleczkiem do czyszczenia płyty oraz ściereczką z mikrofibry i zapasem ostrzy. Najtańsze zestawy tego typu kosztują około kilkudziesięciu złotych, najdroższe – nieco mniej niż 100 zł. Ogromnym plusem takiego zestawu jest jego kompletność, a także to, że zawiera dopasowany do kuchenki indukcyjnej detergent. Specjalne mleczka, emulsje albo płyny w sprayu są przystosowane do czyszczenia płyt ceramicznych i szklanych, pomagają pozbyć się przypaleń, jednocześnie nie niszcząc szklanej szyby. Co ciekawe, z ich pomocą da się wyczyścić również większość garnków i patelni.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link