Jaki adapter Wi-Fi kupić? Przegląd opcji i najlepszych modeli

Autor: Adam

Zalety adaptera Wi-Fi z pewnością odczuje każdy, komu zależy na szybkim, niezawodnym i pozbawionym zakłóceń połączeniu internetowym. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego modelu urządzenia, który zapewni stosowne funkcje i spełni wymagania. Który z nich wybrać?

Adapter Wi-Fi podłączony do laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. na co należy zwracać uwagę przy zakupie adaptera Wi-Fi;
 2. jaki model adaptera Wi-Fi wybrać;
 3. dlaczego posiadanie adaptera Wi-Fi jest tak ważne.

Na co zwracać uwagę przy zakupie adaptera Wi-Fi?

Sposób podłączania adaptera Wi-Fi

W przeciwieństwie do wielu innych urządzeń, adaptery Wi-Fi nie mają zbyt wielu parametrów, dzięki czemu wybór najbardziej odpowiedniego modelu jest znacznie łatwiejszy. Mimo to, warto skupić się na kilku opcjach, które mogą mieć istotny wpływ na funkcjonowanie i prawidłowość działania.

 1. Moc anteny – jest to nic innego, jak wskaźnik, który pokazuje, do jakiego stopnia adapter Wi-Fi może spełniać swoją funkcję. W zależności od tego, w jakich warunkach będzie on wykorzystywany, warto rozważyć zakup modelu z jak największą mocą. Jeśli np. adapter Wi-Fi do telewizora czy adapter Wi-Fi do komputera będzie podłączany w sporej odległości od głównego routera, zaleca się wybór urządzeń z jak największą siłą połączenia.
 2. Liczba anten – każdy adapter Wi-Fi posiada specjalne anteny, które warunkują siłę i jakość połączenia. Jeśli urządzenie będzie miało ich więcej, wówczas karta sieciowa jest w stanie zapewnić większą prędkość połączenia.
 3. Lokalizacja anteny – spośród wszystkich rodzajów adapterów Wi-Fi, lepszy zasięg połączenia zapewnia ten z zewnętrzną anteną. Gorszą jakość, ale jednocześnie większą mobilność, oferują adaptery Wi-Fi USB, które dodatkowo są mniej podatne na uszkodzenia anteny.
 4. Standardy zasięgu – wszystkie adaptery Wi-Fi oferują określoną prędkość przesyłania danych. Standard IEEE 802.11, który mówi o możliwościach danego modelu, z reguły oznaczany jest dodatkowymi literami (a, b, g, n, ac). Każda kolejna oznacza lepsze osiągi adaptera.
Polecane karty sieciowe usb
 • 89,99 zł
 • 229 zł
 • 118,99 zł
 • 64,99 zł
 • 369 zł

Adapter Wi-Fi – jaki model wybrać?

Adapter Wi-Fi w komputerze stacjonarnym

Najbardziej wymagający użytkownicy, którzy oczekują od urządzenia najlepszych parametrów i osiągów, znajdą to w modelu ASUS USB-AC68. To bezprzewodowy, zewnętrzny adapter Wi-Fi, posiadający standard 802.11ac. Dzięki niemu użytkownik jest w stanie osiągnąć szybkość transferu nawet do 1,0 Gb/s. Ponadto bezproblemowość w działaniu zapewniają dwie możliwe częstotliwości – 2,4 oraz 5 GHz. Pozwala to na streaming wideo, oglądanie filmów w 4K czy granie w bardziej wymagające gry przy zachowaniu możliwie jak najwyższej jakości połączenia. Urządzenie to jest odpowiednim wyborem jako adapter Wi-Fi do komputera stacjonarnego, ale dzięki wszystkim opcjom, znakomicie odnajduje się również jako adapter Wi-Fi USB do laptopa. Model jest kompatybilny z systemami Windows 7, 8, 8.1 i 10, a także z Mac OS X 10.11, 10.7 i 10.8.

Większą łączną prędkość transmisji danych oferuje model TP-LINK Archer T9UH (1,3 Gb/s w paśmie 5 GHz lub 600 Mb/s w paśmie 2,4 GHz). Dwa oferowane pasma pozwalają zaś łączyć się z każdą siecią. Sprzęt ten jest kompatybilny z urządzeniami działającymi we wszystkich możliwych standardach, a w dodatku obsługuje nieco przestarzałe już systemy, takie jak Windows Vista i Windows XP. To wszystko sprawia, że spełni swoje zadania jako adapter Wi-Fi do drukarki czy innych urządzeń. Producenci zadbali również o duży zasięg – zapewnia to antena o wysokiej wydajności. Dzięki temu grube ściany czy spora odległość od routera nie będą stanowiły żadnego problemu.

Mniejsze wymiary i większą mobilność, ale i nieco mniejsze osiągi, oferuje inny z modeli chińskiej marki – TP-LINK Archer T4U. Standard 802.11ac i maksymalna prędkość 867 Mbps pozwolą użytkownikom ze stabilnym łączem internetowym na oglądanie filmów w 4K i granie w bardziej wymagające gry. Z kolei wysoką wydajność sieci mogą osiągnąć dzięki obsłudze obu częstotliwości. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą posiadać jakościowy adapter Wi-Fi, jednocześnie nie wydając na niego sporej kwoty.

Podobne cechy względem jakości połączenia, a więc standard 802.11ac i prędkość połączenia do 1,2 Gb/s, oferują: Edimax EW-7833UAC i kolejny z przedstawicieli chińskiej firmy, czyli TP-LINK Archer T3U. Pierwszy adapter Wi-Fi jest nieco większy, ale jednocześnie zgodny z urządzeniami działającymi w systemie Linux. Drugi z kolei odznacza się znacznie większą mobilnością i jest kompatybilny z wszystkimi standardami połączenia. Oba działają na dwóch pasmach częstotliwości, dzięki czemu są w stanie uzyskać wysoką jakość połączenia w pomieszczeniach. Świetnie się także spisują np. jako adapter Wi-Fi do komputera stacjonarnego, drukarki czy telewizora.

Czemu adapter Wi-Fi jest tak ważny?

W zależności od wybranego modelu, urządzenia te są w stanie zapewnić wszystkim domownikom czy pracownikom znacznie szybsze i bardziej wydajne połączenie. Adapter Wi-Fi daje możliwość uzyskania większej prędkości przy oglądaniu filmów czy wykonywaniu czynności mocno obciążających sieć. Przy kilku osobach regularnie korzystających z internetu, takie rozwiązanie jest wręcz zalecane.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link