Jak zrobić screena (zrzut ekranu) na dowolnym urządzeniu?

Autor: Joanna

Robienie zrzutów ekranu jest niesamowicie przydatne zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i komputerach stacjonarnych czy laptopach. Jest to bardzo prosta czynność. Wymaga zwykle wciśnięcia odpowiedniej kombinacji przycisków lub pobrania właściwego programu, który jeszcze bardziej to ułatwi. Jak zrobić zrzut ekranu krok po kroku?

Mężczyzna korzystający ze smartfona przy laptopie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. kiedy przydają się zrzuty ekranu
 2. jak zrobić zrzut ekranu na telefonie
 3. jak zrobić zrzut ekranu na komputerze

Dlaczego warto robić zrzuty ekranu?

Wiozualizacja screenshotów na niebieskim tle

Zapisanie powiadomienia, zobaczonego zdjęcia czy jakiejkolwiek innej informacji widocznej na ekranie dowolnego urządzenia jest niezwykle proste. Zrzuty ekranu może przygotowywać każdy. Proces ten różni się jednak w zależności od tego, czy korzystamy ze smartfona lub komputera. Do czego konkretnie może przydać się robienie screenów?

Odpowiedzi jest wiele. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest bardzo szybka możliwość przesłania np. zabawnego zdjęcia, które zobaczyliśmy w internecie do znajomych. Kilka kliknięć i jest ono zapisane na naszym urządzeniu. Podobnie działa to w odniesieniu do fragmentu artykułu lub e-booka. Jeżeli chcemy, aby inna osoba zobaczyła dany fragment, wystarczy zrobić zrzut ekranu, bez kopiowania tekstu czy korzystania z linka do strony. Jest to niesamowicie wygodne, proste i użyteczne narzędzie.

Często zdarza się, że chcemy wysłać potwierdzenie lub inny dokument, który otrzymujemy w postaci maila czy też powiadomienia w jakiejś aplikacji. Najłatwiejszym sposobem jest właśnie zrobienie screena. Załóżmy sytuację, w której zleceniobiorca wymaga od nas potwierdzenia zapłaty. Wchodzimy w aplikację banku, robimy zrzut ekranu wychodzącego przelewu i przesyłamy do danej osoby. Jest to niepodważalny dowód, dzięki któremu nie musimy korzystać stricte z usług banku, który musiałby stworzyć odpowiedni dokument. A jest jeszcze dużo innych zastosowań takiej opcji. Warto więc wiedzieć, jak zrobić zrzut ekranu na dowolnym urządzeniu.

Jak zrobić zrzut ekranu na smartfonie?

Cały proces może różnić się w zależności od modelu, chociaż w większości telefonów można znaleźć funkcję robienia zrzutów ekranu w wysuwanym, górnym menu. Po przeciągnięciu paska powiadomień w dół, ukaże się kilka opcji, takich jak Wi-Fi, Bluetooth i tym podobne. Powinniśmy poszukać tam ikony odpowiadającej za screeny. Po naciśnięciu zrzut ekranu zostanie zapisany natychmiast. Jest to jedna z możliwości, którą spotkamy najczęściej.

W dużej liczbie urządzeń warto skorzystać z naciśnięcia odpowiedniej kombinacji klawiszy. W wielu z nich zadziała kliknięcie przycisku blokady oraz zwiększania i zmniejszania głośności jednocześnie. Należy jednak pamiętać, że może się to różnić w zależności od producenta. W nowych modelach często można spotkać funkcję polegającą na właściwym geście na ekranie, który wywołuje zrobienie screena. Przeważnie można go konfigurować, ustawiać samemu zgodnie z preferencjami. Wygodnym rozwiązaniem jest przeciągnięcie 3 palców po ekranie. W takim wypadku nie ma możliwości, że zrobimy to przypadkowo oraz jest to proste i intuicyjne.

Wiele telefonów oferuje także możliwość podstawowej edycji zrobionego zrzutu ekranu. Jest to bardzo przydatne, kiedy chcemy odpowiednio przyciąć obraz, zmienić kolory lub zaznaczyć interesującą nas informację. Smartfony posiadają również dużą bazę aplikacji, które ułatwiają robienie screenów. Dzięki nim można ustawić własną kombinację klawiszy, wygodnie zapisywać obrazy lub nawet nagrywać ekran. Proces robienia zrzutu ekranu różni się jednak znacząco w odniesieniu do komputerów stacjonarnych i laptopów.

 • 3 699 zł
 • 4 349 zł
 • 4 349 zł
 • 179 zł
 • 599 zł

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze?

Wizualizacja screenshota przy pomocy gestów na niebieskim tle

Zrzuty ekranu na komputerze można robić na kilka sposobów. Jedne są mniej wygodne, inne bardziej i pozwalają na zdecydowanie lepszą obróbkę.

 • Zrzut ekranu jednym klawiszem

Na klawiaturze można znaleźć przycisk PrtSc, którego zadaniem jest robienie zrzutów ekranu. Po jego naciśnięciu kopiujemy obraz całego widocznego pulpitu i programów. Później taki plik należy wkleić do dowolnego programu odpowiadającego za obróbkę, może to być Paint, GIMP czy Photoshop. Za pomocą kombinacji Ctrl + V umieszczamy zrzut ekranu w wybranej aplikacji. Po obróbce wystarczy zapisać obraz i gotowe.

 • Zrzut ekranu za pomocą narzędzia „Wycinanie”

W wielu systemach zawarto specjalne narzędzie „Wycinanie”. Można je znaleźć po wejściu w menu Start i wpisaniu właściwej frazy. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zaznaczyć interesującą nas część ekranu, po czym zapisać ją jako screen. To rozwiązanie o tyle wygodne, że nie musimy dodatkowo edytować pliku tak, by było widoczne dokładnie to, co chcemy przekazać. Warto więc z niego korzystać.

 • Zrzut ekranu przy pomocy programu zewnętrznego

Obecnie w internecie można znaleźć bardzo dużo programów, które ułatwiają robienie zrzutów ekranu na komputerze. Ich największą zaletą jest wiele wbudowanych funkcji i brak konieczności wklejania obrazu do programu odpowiadającego za obróbkę. Robione zrzuty ekranu możemy dowolnie zaznaczać, przycinać czy edytować. Niektóre aplikacje umożliwiają tworzenie specjalnego linku do danego zdjęcia, natychmiast po jego zrobieniu. Dzięki temu także udostępnianie ich staje się znacznie prostsze. Warto zwrócić uwagę na takie propozycje, jak LightShot, Gyazo czy screenSHU. Wszystkie są w pełni darmowe i niezwykle proste w obsłudze. Zwykle działają w tle, więc możemy z nich korzystać w dowolnym momencie, używając odpowiedniej kombinacji klawiszy.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów