Data publikacji: 14 grudnia 2018
Autor: Sara
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak wybrać RAM do komputera? 5 cennych wskazówek

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Budujesz nowy komputer lub chcesz zwiększyć możliwości obecnego? Jedną z Twoich ważniejszych decyzji może być ta dotycząca pamięci. Jak wybrać RAM do komputera? Poznaj 5 cennych wskazówek.

Technik instaluje RAM w komputerze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak dobrać RAM do typu komputera,

- jaką wielkość pamięci RAM wybrać,

- jakie znaczenie ma taktowanie RAM,

- czym jest opóźnienie CAS w RAM,

- czy RAM może mieć chłodzenie.

Jak dobrać RAM do typu komputera?

Montaż pamięci RAM w komputerze do gierPodstawową kwestią przy wyborze pamięci jest jej dobór do typu komputera, jakim dysponujesz. Inne kostki RAM pasują do laptopa, inne do PC. Istotny jest również wiek komputera.
Obecnie stosuje się następujące rodzaje pamięci RAM:
  • SO-DIMM DDR2,
  • SO-DIMM DDR3,
  • SO-DIMM DDR4,
  • DIMM DDR2,
  • DIMM DDR3,
  • DIMM DDR4.
RAM do laptopa nosi oznaczenie SO-DIMM. Z kolei RAM do komputera to typ DIMM. Pamięć do laptopa jest mniejsza i dostosowana do kompaktowej budowy sprzętu przenośnego.
Czym jest podział na DDR2, DDR3 i DDR4? Oznaczenia te wskazują na to, do której generacji należy dany model pamięci. Nowe komputery są wyposażane w RAM DDR4, starsze w DDR2 lub DDR3. Mają one mniejszą przepustowość, niższe taktowanie i potrzebują większego napięcia zasilającego.
Jaki RAM do laptopa lub komputera stacjonarnego powinieneś wybrać? Zależy to od płyty głównej. W instrukcji lub na stronie producenta znajdziesz informacje, jaki typ pamięci współpracuje z daną płytą.

Jaką wielkość pamięci RAM wybrać?

Decyzja o tym, ile pamięci RAM powinieneś mieć w swoim komputerze, zależy od tego, do czego ma Ci służyć dany sprzęt. Jeśli planujesz przeglądać Internet, oglądać filmy czy grać w proste lub starsze gry, w zupełności wystarczy Ci 4 GB RAM.
Obecnie standardem jest 8 GB RAM. Tyle pamięci pozwoli Ci już wykorzystywać komputer do bardziej skomplikowanych zadań czy grania w nowe tytuły. Jeśli chcesz osiągnąć lepszą wydajność w grach lub korzystać z programów graficznych, zainwestuj w 16 GB RAM. Większe pojemności, np. 32 GB RAM, będą Ci potrzebne, jeśli np. planujesz edytować filmy czy sprawnie renderować animacje w programie do grafiki trójwymiarowej.
Miej na względzie, że starsze, 32-bitowe systemy operacyjne obsługują maksymalnie tylko 4 GB RAM. Jeśli chcesz zamontować w komputerze więcej RAM, zainstaluj 64-bitowy system operacyjny.

Proponowane Towary:

Kingston Fury DDR4 (2 x 8GB) 2666 CL16 <%– –%>
Kingston Fury DDR3 16GB 1600 (2 x 8GB) CL10 <%– –%>
Kingston DDR3 4GB 1600 CL11 DIMM <%– –%>
Kingston DDR3 4GB 1600 CL11 <%– –%>
Kingston DDR3L 8GB 1600 CL11 DIMM <%– –%>

Jakie znaczenie ma taktowanie RAM?

Częstotliwość pracy, zwana też taktowaniem zegara, określa, jak wydajna jest pamięć RAM. Wartość tę podaje się MHz. Im jest ona wyższa, tym pamięć RAM do komputera stacjonarnego lub laptopa będzie szybsza.
Obecnie typowe taktowanie kształtuje się na poziomie 2400-2666 MHz. Zapewni Ci ono naprawdę dobrą prędkość działania. Wzrost wydajności komputera z powodu wyższej częstotliwości pracy RAM odczujesz przede wszystkim wtedy, gdy Twój komputer ma zintegrowaną kartę graficzną lub gdy uruchomisz np. bardziej wymagającą grę.

PORADA EKSPERTA

Jeśli chcesz sprawdzić, ile pamięci wykorzystuje Twój komputer, włącz menadżera zadań systemu Windows (kombinacja klawiszy Ctrl+Alt+Del). Informacje znajdziesz w zakładce o nazwie Wydajność.

Czym jest opóźnienie CAS w RAM?

Crucial DDR4 Ballistix Sport 8GB 2400 CL16CAS Latency lub CL to parametr, który określa czas, jaki upływa między wysłaniem przez kontroler pamięci RAM żądania dostępu do kolumny pamięci a otrzymaniem danych. Mówiąc prościej, jest to opóźnienie w dostępie do pamięci.
Im jest ono krótsze, tym lepiej, a system będzie działać sprawniej. Teoretycznie więc kostki RAM z CL17 będą lepszym wyborem niż te z parametrem CL18. Trzeba jednak wziąć również taktowanie zegara.
Bez zagłębiania się w skomplikowane obliczenia, w pamięci RAM CL17 z taktowaniem 2400 MHz opóźnienie wynosi 14,17 ns (nanosekund). Z kolei w pamięci CL18, ale charakteryzującej się częstotliwością pracy 2666 MHz, opóźnienie trwa 13,5 ns, czyli jest krótsze.
Wspominamy o CL dlatego, że bywa on jednym z ważnych powodów wyboru danego modelu pamięci RAM. Chociaż CAS Latency będzie mieć wpływ na szybkość działania pamięci i możesz brać ten parametr pod uwagę, to lepiej będzie, jeśli dobierzesz pamięć przez wzgląd na typ (np. DDR3 lub DDR4), pojemność (np. 8 lub 16 GB) czy taktowanie.

Czy RAM może mieć chłodzenie?

Szereg pamięci RAM, jak np. Crucial DDR4 Ballistix Sport 8GB 2400 CL16, są wyposażone w radiator. Do czego służy?
Pełni taką samą funkcje jak w przypadku kart graficznych czy innych urządzeń. Metalowy element rozprasza ciepło. Dzięki temu dany podzespół działa wydajniej i zwiększa się jego trwałość. Wybierz pamięć RAM z radiatorem szczególnie wtedy, gdy budujesz mocniejszy komputer.
Chcesz wiedzieć, jak sprawnie działa Twój komputer? Przeczytaj nasz poradnik Jak sprawdzić wydajność procesora.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Telefony Samsung - poznaj najlepsze modele z 2018 roku

Sprawdź, jakie są najciekawsze telefony Samsunga z 2018 roku!
Zobacz więcej   

Telefony Samsung - sprawdź, jaki smartfon kupisz w 2019 roku

Sprawdź, jakie telefony Samsunga mają premierę w 2019!
Zobacz więcej   

Telefony Huawei – poznaj najlepsze modele z 2018 roku

Najlepsze telefony Huawei z 2018 roku – zobacz, który warto kupić.
Zobacz więcej   

Znajdź nas