RAM do komputera – za co odpowiada? Jak go właściwie dobrać?

Autor: Sara

Pamięć RAM służy do tymczasowego przechowania danych wykorzystywanych w procesach, które aktualnie zachodzą w komputerze. Wpływa ona na szybkość sprzętu, a co za tym idzie – na komfort użytkowania podczas obsługi programów, grania w gry czy w trakcie przeglądania internetu. Sprawdź, jak dobrać RAM do komputera. Dowiedz się też, w jaki sposób dołożyć dodatkową pamięć do PC i laptopa.

Technik instaluje RAM w komputerze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co daje pamięć RAM
 2. jak dobrać RAM do jednostki PC i laptopa
 3. jak dołożyć RAM do komputera

Pamięć RAM w komputerze – co daje?

Montaż pamięci RAM w komputerze do gier

Pamięć RAM, czyli Random-Access Memory, to tak zwana pamięć o swobodnym dostępie. Komputer wykorzystuje ją do przechowywania danych wymaganych przy wykonywaniu bieżących operacji, a także magazynuje na niej powstałe w ten sposób informacje. Oznacza to, że komputer sięga po zasoby pamięci RAM za każdym razem, gdy postanowimy, dajmy na to, obejrzeć film na serwisie streamingowym, napisać e-mail czy zagrać w ulubioną grę.

Pamięci RAM nie wypełniają się plikami na stałe. Komputer usuwa z nich dane zaraz po tym, jak przestają być potrzebne, zwalniając tym samym miejsce na kolejne procesy. Jak łatwo się można domyślić, im więcej użytkownik chce ich przeprowadzić jednocześnie, tym więcej potrzebuje pamięci RAM.

Jak dobrać pamięć RAM do komputera?

Podstawowym oznaczeniem pamięci RAM do komputera jest skrót DDR (Double Data Rate). Numer, który znajduje się bezpośrednio za literami, określa technologiczne zaawansowanie kości RAM, a dokładniej jej minimalne i maksymalne taktowanie, czyli wydajność pracy. Na chwilę obecną na rynku wtórnym dostępne są jeszcze kości DDR i DDR2, ale sprzęty kilkuletnie i nowsze pracują już na pamięciach DDR3 lub DDR4. Jeśli przed skrótem znajduje się przedrostek DIMM (np. DIMM DDR4), jest to RAM dla jednostek PC. Pamięć przeznaczona do laptopów posiada dodatkowo oznaczenie SO (np. SO-DIMM DDR3).

To, jakiej kości RAM użytkownik potrzebuje, zależne jest przede wszystkim od tego, jaką płytę główną posiada, ponieważ pamięć, aby działać poprawnie, musi być z nią kompatybilna. W instrukcji obsługi płyty albo na stronie producenta można znaleźć szczegółowe informacje na temat tego, jaki RAM jest przez nią obsługiwany.

Jeśli klient, składając nowy komputer, chciałby kupić na przykład płytę główną Gigabyte B450M DS3H, to zgodnie z jej specyfikacją może wpiąć maksymalnie 4 kości DIMM DDR4 o łącznej wielkości nieprzekraczającej 64 GB. W tym przypadku można wykorzystać chociażby pamięć RAM Kingston Predator DDR4 16GB (2 x 8GB) 3200 CL16.

Dobierając pamięć RAM do komputera, trzeba także uwzględnić taktowanie – zarówno kości, jak i zakres taktowań obsługiwany przez płytę główną. Jeśli użytkownik posiada powiedzmy płytę Gigabyte B450 AORUS ELITE, to zgodnie z instrukcją na stronie producenta powinien kupić pamięć RAM o częstotliwości pracy 2133 MHz, 2400 MHz, 2667 MHz, 2933 MHz (O.C.) lub 3200 MHz (O.C.). W tym przypadku kompatybilna będzie m.in. pamięć RAM Kingston Impact DDR4 8GB 2400 CL14.

Polecane pamięci ram
 • 159,99 zł
 • 639 zł
 • 449 zł
 • 349 zł
 • 429 zł

Jak dołożyć RAM do komputera?

Crucial DDR4 Ballistix Sport 8GB 2400 CL16

Na wstępie warto zaznaczyć, że dokładanie pamięci RAM do komputera wymaga należytej ostrożności i uwagi, ponieważ zarówno kość, jak i slot, w którym umieszcza się ją na płycie głównej, są elementami delikatnymi. Mogą one ulec uszkodzeniu, gdy przez pomyłkę zrobimy coś, czego nie powinniśmy robić. Dotyczy to szczególnie niewielkich kości SO-DIMM, przeznaczonych do laptopów, do których należy m.in. GoodRam DDR3 8GB 1600 CL11.

Dokładnie pamięci RAM do komputera PC można podzielić na kilka etapów:

 1. Najpierw odłącz komputer od zasilania.
 2. Rozkręć obudowę, aby uzyskać dostęp do płyty głównej.
 3. Odnajdź wąskie i długie sloty na pamięć RAM.
 4. Jeśli w slocie znajduje się kość, którą chcesz wymienić, wypnij ją z zatrzasków, a następnie umieść w slocie nową pamięć RAM i delikatnie dociśnij – powinieneś usłyszeć kliknięcie. Oznacza ono, że kość została umieszczona prawidłowo.
 5. RAM jest zainstalowany.

W przypadku dokładania pamięci RAM do laptopa trzeba:

 1. Odłączyć laptopa od zasilania.
 2. Rozkręcić obudowę.
 3. Odnaleźć sloty na pamięć RAM (kości w tym przypadku będą skierowane bokiem ku górze).
 4. Jeśli jest taka potrzeba, wypnij starą pamięć (po naciśnięciu zatrzasków powinna sama „wyskoczyć” ze slotu) i w jej miejscu umieść nową.
 5. Dociśnij delikatnie kość, aż usłyszysz kliknięcie.
 6. Pamięć RAM jest zainstalowana.

Po montażu uruchom komputer. Jeżeli sprzęt się nie włączy albo uda się go uruchomić, ale będzie wydawał niepokojące dźwięki (zwykle jest to pipczenie), odłącz zasilanie i upewnij się, czy kość została wpięta w sposób właściwy.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link