Jak wybrać profesjonalny zestaw do karaoke?

Autor: Kuba

Jak zrobić niezapomnianą imprezę? Profesjonalny zestaw do karaoke nie musi być drogi i skomplikowany w obsłudze. W niniejszym artykule pokazujemy jak zorganizować profesjonalną zabawę karaoke, wykorzystując do tego tylko trzy urządzenia. Doradzamy też, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu.

Z czego składa się profesjonalny zestaw do karaoke?

Żadne karaoke nie może udać się bez głośnika. Dobra kolumna powinna charakteryzować się cechami takimi jak m.in. mobilność, intuicyjność obsługi oraz dodatkowe efekty.

Głośnik do karaoke powinien być przenośny. Nie tylko ogranicza to liczbę kłopotliwych przewodów, ale również uniezależnia od konieczności organizacji zabawy w miejscu z dostępem do prądu. Dodatkowym atutem jest możliwość naładowania go z powerbanku. Na rynku dostępne są modele wyposażone w taką funkcję, np. Panasonic SC-TMAX50.

Proste sterowanie to kolejna z rzeczy, którymi powinien odznaczać się dobry głośnik do karaoke. Dostępne na rynku kolumny posiadają zwykle panele sterujące. Dodatkowym ułatwieniem są dedykowane aplikacje. Wielu producentów udostępnia takie programy w Google Play i App Store. Dzięki aplikacjom takim jak Panasonic Max Juke czy Sony Music Center możliwe jest wygodne sterowanie funkcjami głośnika z poziomu smartfonu.

Atmosfera dobrej imprezy to nie tylko muzyka, ale też światło. W tym celu w klubach i na scenach montowane są dodające klimatu iluminacje. Organizując imprezę karaoke w domu lub plenerze, możliwość instalacji reflektorów i kul dyskotekowych są ograniczone. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wbudowane w głośnik oświetlenie. Niektóre modele oferują jednokolorowe efekty świetlne jak np. Sony MHC-V11 a inne wielokolorowe, różnorodne iluminacje tak jak Panasonic SC-TMAX5

Niezbędnym elementem zestawu do karaoke jest mikrofon. Istnieje wiele typów mikrofonów w zależności od zastosowania, budowy i sposobu przesyłu dźwięku. Właściwości mikrofonów studyjnych różnią się znacznie od tych wykorzystywanych podczas zabaw karaoke.

Profesjonalni muzycy podczas nagrywania w studio korzystają z mikrofonów pojemnościowych rejestrujących drobne szczegóły barwy głosu i melodii granych na instrumentach.

Na imprezę karaoke lepszy jest mikrofon dynamiczny. Do jego zalet należy odporność na duże ciśnienie akustyczne, dzięki czemu głos śpiewającej osoby jest bardziej donośny. Jest on też mniej podatny na sprzężenia, co ogranicza występowanie trzasków.

Kolejnym atutem jest również wytrzymała budowa. Warto zwrócić uwagę także na sposób transmisji sygnału. Wiele mikrofonów jest bezprzewodowych. Decydując się na mikrofon przewodowy, należy sprawdzić zgodność złącza z tym dostępnym w głośniku. Łącząc urządzenia, można stosować różne kombinacje, np. podpinając głośnik bezprzewodowy z mikrofonem przewodowym.

  • 499 zł
  • 749 zł
  • 2 179 zł

Zestawy karaoke — wybór mocy

Przy wyborze odpowiedniego głośnika trzeba sprawdzić parametry decydujące o ich mocy. Są to: RMS, czyli realna moc głośnika liczona w watach (W), obecność (i ewentualna ilość wzmacniaczy) oraz wielkość przetworników.

RMS (Root Mean Square) to moc, z jaką gra głośnik. Jest ona różna od mocy szczytowej, która jest tylko chwilowa. Przy wyborze zestawu power audio należy zwrócić na to szczególną uwagę. Niektórzy producenci w specyfikacji technicznej zamiast RMS podają wyższą moc szczytową.

Ma to istotne znaczenie przy wyborze wzmacniacza do głośnika. Moc kolumny powinna odpowiadać sile wzmacniacza lub być od niego nieco większa. Tak samo jest w przypadku impedancji obu urządzeń. Na szczęście wiele głośników zdejmuje z użytkownika ciężar dobierania sprzętów pod tym kątem, ponieważ są fabrycznie wyposażone we wzmacniacze.

Zależnie od tego, jakie ma mieć zastosowanie zestaw do karaoke, należy dobrać wielkość głośników. Jeśli zależy nam na głębokim, potężnym basie, warto wybrać głośniki o większej średnicy.

Źródła muzyki

Głośniki przenośne wyposażone są w złącza i moduły pozwalające na przewodowe i bezprzewodowe podłączenie nośników, urządzeń i instrumentów. Piosenki mogą być odtwarzane np. z serwisów streamingowych. Po sparowaniu komputera lub smartfonu z głośnikiem za pośrednictwem bluetooth możemy mieć dostęp do tysięcy utworów bez limitu pamięci.

Kolumny mają często także złącza USB pozwalające na podpięcie dysku zewnętrznego oraz czytniki kart microSD. Miłośnicy klasyki mogą rozejrzeć się za zestawem audio z odtwarzaczem płyt CD. Wiele modeli posiada również złącza mikrofonowe i gitarowe jack 3,5 mm lub 6,3 mm.

Zestaw do karaoke — opinie

Mnogość zestawów do karaoke może przyprawić o zawrót głowy. Współczesne systemy power audio pozwalają na stworzenie we własnym domu i ogrodzie zaawansowanych zestawów muzycznych zamkniętych w niewielkich, przenośnych obudowach. Wiele osób zadowoli prosty zestaw złożony z pojedynczego głośnika i mikrofonu. Jeśli jednak chcemy profesjonalnie zająć się organizacją zabaw, lepszym wyborem będzie zakup całego zestawu do karaoke złożonego z wielu głośników i umożliwiających podłączenie różnorodnych źródeł muzyki.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link