Jak wejść w ustawienia i zmienić hasło w routerze?

Autor: Klaudia

Chcesz zmienić ustawienia routera, zoptymalizować połączenie z siecią, a może zmienić hasło do Wi-Fi? Aby wykonać każdą z tych czynności, będziesz musiał zalogować się do panelu konfiguracyjnego. Nie wiesz, jak wejść w ustawienia routera? Przeczytaj naszą instrukcję!

Zmiana ustawienień routera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak wejść w ustawienia routera,

- gdzie znaleźć dane do logowania,

- jak przywrócić fabryczne ustawienia routera,

- jak zmienić hasło w routerze.

Jak wejść w ustawienia routera?

1.    Aby móc zmienić ustawienia routera, najpierw uruchom przeglądarkę internetową (np. Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer).
2.    W pasku adresu (jest to pole na górze okna, gdzie znajduje się adres URL strony, np. www.euro.com.pl) wpisz IP routera i wciśnij Enter.

Przeczytaj, jak sprawdzić IP routera.

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, by przed adresem IP nie umieszczać „http://” czy „https://”. Część przeglądarek automatycznie wstawia protokół przed adresem – upewnij się, że został usunięty.

3.    Jeśli użyty adres IP był poprawny, w przeglądarce pojawi się strona lub okno logowania. Wpisz login i hasło, a następnie kliknij „Zaloguj”.
4.    Gotowe! Na ekranie pojawi się panel administracyjny, za pomocą którego możesz zarządzać siecią, zmieniać ustawienia routera czy nadać nowe hasło.

Dane do logowania – gdzie je znaleźć?

Router Wi-Fi na biurkuA co w przypadku, gdy nie znasz danych do logowania, a potrzebujesz dostać się do panelu administracyjnego? Gdzie znaleźć login i hasło do routera?

Jeśli próbujesz skonfigurować nowo zakupione urządzenie, najlepszym pomysłem będzie sprawdzenie dostarczonej przez producenta instrukcji. Tam znajdziesz podstawowe dane do logowania.

W przypadku, gdy router został Ci dostarczony prze dostawcę internetowego i urządzenie było konfigurowane, dane do logowania znajdziesz w materiałach dołączonych do umowy. Jeśli ich tam nie ma, dobrym rozwiązaniem będzie kontakt z biurem obsługi klienta.

Zgubiłeś instrukcję lub nie masz dostępu do materiałów od swojego dostawcy? Nowe routery często nie mają ustawionego hasła, a do logowania wystarczy nazwa użytkownika (standardowo „admin”). Inny standardowo stosowany zestaw to „admin/admin” – wypróbuj go, jeśli Twój router nie był dotąd konfigurowany.
Polecane routery
  • 419 zł
  • 2 359 zł
  • 1 899 zł
  • 1 999 zł
  • 1 069 zł

Jak przywrócić fabryczne ustawienia routera?

Jeśli domyślne hasło zostało zmienione, a Ty nie możesz zalogować się do routera, jedynym sposobem na odzyskanie dostępu do panelu jest przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. W ten sposób na nowo ustawisz startowe dane logowania, ustawione przez producenta routera lub dostawcę Internetu.

W większości modeli, jak np. w urządzeniu TP-LINK Archer C1200, przywrócenie ustawień fabrycznych odbywa się przez wciśnięcie szpilki w mały otwór z tyłu routera, opatrzony napisem „Reset”, i przytrzymanie przez około 30 sekund. Inne urządzenia posiadają specjalny przycisk do resetowania routera.

Zmiana hasła w routerze

Router bezprzewodowy w saloniePanel administracyjny routera pozwala na zmianę danych logowania do sieci bezprzewodowej. Dzięki temu zamiast domyślnego, skomplikowanego ciągu liczb i liter możesz ustawić nazwę sieci (SSID) oraz hasło, które łatwo Ci będzie zapamiętać.

Chcesz zmienić hasło do Wi-Fi? Zaloguj się do panelu administracyjnego i w menu znajdź zakładkę z ustawieniami sieci bezprzewodowej (Wireless). Tam wybierz pozycję Zabezpieczenia (Wireless Security). Następnie odszukaj sekcję WPA2, gdzie znajdują się pola z nazwą sieci (SSID) i hasłem. Tam możesz edytować dane do logowania.

Producenci wyposażają routery w różne oprogramowanie, dlatego szczegółowe instrukcje mogą się różnić. W razie wątpliwości poszukaj wskazówek w materiałach od producenta.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów