Jak urządzić mały domek letniskowy?

Konrad Ziółek

Domki letniskowe zyskują popularność. Zwłaszcza te małe. Jak urządzić mały domek letniskowy, żeby był zarówno wygodnym miejscem na dłuższy wakacyjny odpoczynek w bliskim kontakcie z naturą, jak i weekendową odskocznią od miasta i codziennego chaosu? Szczególną uwagę na pewno warto zwrócić na kuchnię w domku na działce. Sprawdźcie, jak urządzić domek letniskowy, by stał się przyjaznym miejscem relaksu – komfortową letnią oazą.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Czy potrzebujesz pozwolenia na budowę?
  2. Jak urządzić domek letniskowy?
  3. Jak zaplanować kuchnię w domku letniskowym?
  4. Jaka lodówka na działkę?
  5. Jaki zlew do domku na działce?
  6. Jaka kuchenka w domku letniskowym?
  7. Jaka pralka w domku na działce?
  8. Jak urządzić salon w domku letniskowym?

 

Domek letniskowy tylko na zgłoszenie

Działka to świetna odskocznia od codziennych obowiązków. Nie tylko dla tych, którzy lubią ogrodnictwo, ale dla każdego, komu pomaga bliski kontakt z naturą. Domek letniskowy na działce zaś to idealne rozwiązanie zarówno na dłuższe wakacyjne wyjazdy, jak i krótszy, weekendowy odpoczynek.

Mały domek letniskowy można postawić bez pozwolenia na budowę. Wystarczy, że zgłosimy budowę we właściwym urzędzie. Zatem procedury formalne są uproszczone. Powierzchnia zabudowy do niedawna wynosiła 35 m2, ale od 2022 roku wzrosła
do 70 m2. Musi to być budynek jednokondygnacyjny, czyli parterowy. Może mieć jednak antresolę, co znacznie zwiększa powierzchnię użytkową i komfort.

Jak sama nazwa wskazuje, domek letniskowy jest wykorzystywany sezonowo, okazjonalnie, a nie całorocznie. Mimo to, żeby spełnił funkcję wakacyjnej oazy, powinien być tak urządzony, aby zaspokajał wszystkie podstawowe potrzeby użytkowników. Już w małym domku letniskowym może przecież wygodnie spędzić czas nawet kilkuosobowa rodzina.

Polecane strefa okazji
  • 1 449 zł
  • 299 zł
  • 549 zł
  • 1 299 zł

Ponieważ jednak przestrzeń jest ograniczona, trzeba ją dobrze wykorzystać i rozplanować funkcjonalnie. Jak urządzić mały domek letniskowy, żeby przyjemnie spędzać w nim letnie miesiące? Postaw na podstawy i uniwersalne wykorzystanie zarówno przestrzeni, jak i wyposażenia. Wnętrze nie może cię jednak drażnić ani powodować dyskomfortu, w takich warunkach trudno bowiem o relaks.

Zebraliśmy dla was kilka wskazówek. Sprawdźcie, na co zwrócić uwagę, by domek na działce stał się wakacyjną oazą i miejscem beztroskiego, leniwego odpoczynku.

 

Jak urządzić domek letniskowy?

Mała powierzchnia domku letniskowego wymaga nie lada wysiłku, by dobrze ją zagospodarować. Jak urządzić domek letniskowy, by był przyjemnym miejscem wakacyjnego odpoczynku? Powinny się tam znaleźć wszystkie potrzebne na co dzień sprzęty: lodówka, kuchenka, stół i krzesła, łóżko, sofa. Przecież mały domek letniskowy ma być miejscem relaksu, nie może więc być niewygodny. Trzeba się w nim wyspać, przygotować posiłek, zjeść i miło spędzić czas.

domek w naturze

1. Przechowywanie

Od czego zacząć? Od przechowywania. Umiejętnie zaprojektowane miejsca na przechowywanie są bowiem miarą komfortu. A na tak małej przestrzeni są szczególnie ważne. Powinniśmy więc zmieścić w naszym domku jak najwięcej zamykanych szaf. Im więcej rzeczy znajdzie w nich swoje miejsce, tym mniejsze będzie poczucie bałaganu, a wnętrze wyda się przestronniejsze.

2. Optyczne powiększenie przestrzeni

Jak urządzić domek letniskowy, by niewielka kubatura nie była kłopotliwa? Dobrym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest zastosowanie jasnej, jednorodnej kolorystyki. Do tego drewniane meble, na przykład bielone, delikatne przewiewne tkaniny i transparentne, połyskujące dodatki – dobrze sprawdzą się na przykład lustrzane drzwi szaf. Takie elementy ładnie odbijają światło, rozjaśniają i dają wnętrzu oddech.

Dobrze rozplanuj też układ funkcjonalny i ciągi komunikacyjne. Jak urządzić mały domek letniskowy, by był wygodny? Najlepiej postawić na otwarty plan w części ogólnodostępnej, z kuchnią, jadalnią i salonem, a oddzielić sypialnię i łazienkę. Dobrym pomysłem na sypialnię jest zaś antresola.

Żeby było wygodnie i bezpiecznie, stół czy kanapa nie powinny stać w przejściu. Wyznacz więc wygodne przejścia bez żadnych przeszkód na drodze.

3. Meble

Jeśli chodzi o formę mebli, postaw na prostotę, geometryczny porządek i symetrię. Takie wnętrze jest harmonijne i naprawdę dobrze się w nim odpoczywa. Możesz oczywiście wykorzystać meble czy inne elementy wyposażenia, które są już niepotrzebne w twoim całorocznym domu. Pamiętaj jednak, że twój domek letniskowy nie jest składzikiem na rzeczy niepotrzebne – w zagraconym, przeładowanym, chaotycznym wnętrzu trudno o prawdziwy relaks.

W naprawdę małych domkach letniskowych postaw na uniwersalność wyposażenia. Sofa w salonie może się wieczorem zamienić w łóżko do spania, stół może być jednocześnie blatem roboczym – lub na odwrót, blat kuchenny może być stołem.

4. Oświetlenie

Jak urządzić domek letniskowy, by był funkcjonalny? Koniecznie pamiętaj o odpowiednim oświetleniu. W domku letniskowym powinno się znaleźć oświetlenie ogólne, które obejmuje całe pomieszczenie, zadaniowe – np. nad blatem w kuchni, by bez problemu przygotowywać posiłki – i punktowe, choćby przy sofie (wprowadzi ono miłą atmosferę wieczorem).

 

Kuchnia w domku letniskowym

Często nazywana jest sercem domu – lubimy w niej spędzać czas. Kuchnia w domku letniskowym powinna być szczególnie dobrze zaplanowana i przemyślana. Na niewielkiej przestrzeni musimy przechowywać produkty, przygotowywać je do gotowania i gotować. Tutaj z pomocą przychodzi podstawowa zasada ergonomii kuchennej – trójkąt roboczy.

Jego podstawowe elementy – strefa przechowywania z lodówką, strefa mycia ze zlewozmywakiem i strefa gotowania z kuchenką – powinny być odpowiednio umieszczone. Jeśli kuchnia na działce jest ciągiem przyściennym, to – licząc od lewej (dla osób praworęcznych, leworęczne muszą odwrócić układ) – mamy: przechowywanie, mycie i przygotowywanie produktów, gotowanie.

kuchnia w domku

Przydaje się też jak najwięcej blatów roboczych – w sytuacji idealnej poszczególne strefy trójkąta roboczego rozdzielone są właśnie blatami. To na nich przecież kroimy i mieszamy, na nie odkładamy produkty i odstawiamy ugotowane już czy upieczone potrawy. W niewielkiej kuchni na działce funkcję dodatkowego blatu może pełnić stół.

Mały domek letniskowy powinien być wygodny – jeśli urządzasz go od podstaw, zaplanuj blaty na wysokości mniej więcej 90 cm (uwzględnij swój wzrost). Twój kręgosłup ci za to podziękuje.

 

Jaka lodówka na działkę?

Ciężko sobie wyobrazić wygodną kuchnię, czy to niewielką, czy pełnowymiarową, bez lodówki. Jaka lodówka na działkę sprawdzi się najlepiej? Na pewno powinna mieć pojemność dopasowaną do twoich potrzeb, funkcjonalnie rozłożone półki, jak najniższe zużycie energii i być cicha.

Możesz kupić małą lodówkę, o wysokości około 50 cm i pojemności około 40 litrów, jeśli mało gotujesz i nie potrzebujesz zamrażalnika. Większe lodówki – podblatowe – o wysokości około 85 cm i pojemności 60–90 litrów i pomieszczą więcej, i będą miały zamrażalnik – albo w wersji wewnętrznej, albo zewnętrzny, z oddzielnymi drzwiami. Wtedy nie musisz otwierać chłodziarki, by się do niego dostać.

Polecane lodówki
  • 649 zł
  • 699 zł
  • 699 zł
  • 699 zł
  • 949 zł
  • 699 zł
  • 529 zł
  • 899 zł
  • 899 zł
  • 899 zł

Jaka lodówka na działkę zapewni komfortowe użytkowanie? Jeśli nie chcesz poświęcać czasu na jej rozmrażanie – postaw na lodówkę z pełnym No Frost. To bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak poniżej 175 cm wysokości jest tylko kilka modeli z tym systemem, więc żeby mieć większy wybór, warto się zdecydować na lodówkę o standardowych wymiarach, czyli około 185 cm wysokości.

Jeśli czas na działce spędza więcej osób i nie chcą rezygnować z codziennego gotowania, warto wybrać właśnie lodówkę co najmniej standardowych rozmiarów.

Polecane lodówki

Sprawdź też, jaki hałas generuje lodówka. Zazwyczaj bowiem kuchnia w domku na działce jest częścią otwartego planu, więc ma to szczególne znaczenie. Informację o głośności urządzenia znajdziesz na etykiecie energetycznej.

Mała lodówka co prawda zużyje mniej energii – ma po prostu małą pojemność – jednak może ona nie być wystarczająca. Jeśli ma być komfortowo, lodówka powinna odzwierciedlać twoje realne potrzeby.

Po sezonie najlepiej lodówkę w kuchni na działce wyłączyć, rozmrozić, jeśli nie jest to model z No Frost, umyć i zostawić uchylone drzwi. Wtedy spokojnie poczeka do następnego sezonu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o wyborze lodówki, sprawdź nasz poradnik: Jaką lodówkę kupić? Poradnik krok po kroku

 

Jaki zlew do domku na działce?

Chociaż w kuchni w domku letniskowym nie mamy zbyt wiele przestrzeni, to jeśli tylko jest taka możliwość, zamontujmy w niej wygodny zlewozmywak dwukomorowy. Zwłaszcza wtedy, gdy dużo gotujemy i zmywamy ręcznie. Dwie głębokie komory to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Jeśli nie masz miejsca na taki zlew, postaw na zlew z jedną dużą komorą.

Zlewozmywak jednokomorowy okrągły zajmie stosunkowo niewiele przestrzeni. Przyda się też ociekacz, by odłożyć umyte rzeczy, ale to nie jest element obowiązkowy. Równie dobrze możemy odkładać naczynia czy produkty na ściereczkę rozłożoną na blacie. Wtedy dobrze, żeby był on wodoodporny, a więc na pewno nie laminowany i lepiej nie drewniany.

Sam zlewozmywak w kuchni na działce powinien zaś być trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, odbarwienia i łatwy w czyszczeniu. Dlatego bardzo dobrze sprawdzą się zlewozmywaki stalowe – są odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, odbarwienia, intensywne użytkowanie, łatwe w czyszczeniu i bardzo higieniczne, a do tego stosunkowo tanie. Jeśli zdecydujesz się na zlew stalowy, wybierz wykończenie fakturowane.

Świetne będą także zlewozmywaki ceramiczne – są eleganckie, praktyczne i łatwe w czyszczeniu, bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę i przebarwienia. Są jednak dość drogie.

Do zlewozmywaka musimy jeszcze odpowiednio dobrać baterię. Dobrze sprawdzi się taka z elastyczną wylewką. Trzeba też zadbać o to, by wylewka miała odpowiednią długość, żeby woda nie spadała ze zbyt dużej wysokości, bo będzie się wtedy rozpryskiwać.

Więcej informacji na temat wyboru zlewozmywaka w naszym poradniku: Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać? Poradnik

Jeśli jednak nie lubisz lub nie chcesz zmywać ręcznie, a masz miejsce na dodatkowe urządzenie, rozważ kupno zmywarki do naczyń. Wyręczy cię w tym nielubianym, czasochłonnym zadaniu. Mniejsze urządzenia – o szerokości 45 cm – będą łatwiejsze we wkomponowaniu w mniejszą przestrzeń, a blat nad nimi to dodatkowa przestrzeń robocza. Zwróć uwagę, czy zmywarka ma funkcję połowy załadunku – pozwoli ona na umycie mniejszej ilości naczyń, więc nie trzeba będzie zebrać pełnego wsadu. W wyborze urządzenia pomoże ci nasz poradnik Jaką zmywarkę wybrać? Praktyczne porady

 

Jaka kuchenka w domku letniskowym?

W funkcjonalnej kuchni nie może też zabraknąć kuchenki. Obróbka termiczna jedzenia jest wielokrotnie po prostu niezbędna. Do kuchni w domku na działce możemy wybrać niewielką kuchenkę nastawną. Bez trudu można ją przestawić, przenieść, schować czy przewieźć. Są w wersji jedno-, dwu-, trzy-, czteropalnikowej. Gazowe, elektryczne, a nawet indukcyjne. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo płyta indukcyjna nagrzewa się tylko wtórnie od garnka i po prostu jest bardzo bezpieczna.

Polecane kuchnie nastawne
  • 149 zł
  • 249 zł
  • 199 zł
  • 119 zł
  • 199 zł
  • 269 zł
  • 149,99 zł
  • 629 zł
  • 199 zł
  • 199 zł

Należy zwrócić szczególną uwagę na nagrzewanie się powierzchni, na której stoi kuchenka, długość kabla, łatwość obsługi i trwałość materiału, z którego jest wykonana.

Możesz też kupić pełnowymiarową kuchenkę wolnostojącą – wtedy masz do dyspozycji i kuchenkę, i piekarnik. Możesz się też zdecydować na płytę do zabudowy i piekarnik do zabudowy. Lub z niego zrezygnować, jeśli nie jest ci potrzebny.

Dobrym wyborem do kuchni na działce może się okazać piekarnik kompaktowy z funkcją mikrofali. Takie urządzenia mają wysokość 45–46 cm. Łączą funkcje piekarnika i mikrofali, mogą działać w trzech trybach: piekarnik, mikrofala, połącznie obu funkcji.

  • 3 449 zł
  • 2 999 zł
  • 3 999 zł
  • 3 869 zł
  • 4 699 zł
  • 3 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 429 zł
  • 3 999 zł
  • 2 499 zł
  • 2 699 zł

Ciekawym rozwiązaniem są też urządzenia trzy w jednym. Mają one wielkość standardowej kuchenki wolnostojącej, ale łączą kuchenkę, piekarnik i zmywarkę. Oszczędzasz miejsce i zyskujesz trzy funkcjonalności.

 

Jaka pralka w domku na działce?

Łazienki w domkach letniskowych, szczególnie tych najmniejszych, są bardzo małe i mają tylko podstawowe wyposażenie: toaletę, umywalkę, prysznic. Warto jednak zamontować nad umywalką szafkę ze szklanym frontem – mamy gdzie ustawić kosmetyki i mamy lustro.

W takich łazienkach zazwyczaj nie ma miejsca na pralkę, która może się przydać, zwłaszcza gdy spędzamy na działce dłuższy czas czy mamy małe dzieci. Pralkę możemy ustawić też w kuchni, pod blatem, lub w korytarzu czy nawet w szafie. Warto poszukać na nią miejsca.

Jaka pralka na działkę? Możesz wybrać na przykład pralkę ładowaną od góry o szerokości tylko 40 cm – świetnie sprawdzi się w małych przestrzeniach, gdy nie ma miejsca na otwieranie drzwi z przodu. Jednak nie można wtedy zagospodarować miejsca nad pralką, a to może być kluczowe. Dobrze sprawdzi się wtedy pralka w wersji slim lub superslim, która ma mniejszą głębokość, poniżej 50 cm.

Polecane pralki
Ważne, żeby pralka, którą kupujemy na działkę, miała program szybki, do odświeżenia ubrań, i była stosunkowo cicha.

Jeśli chcesz przeczytać, jak wybrać pralkę, sprawdź nasz poradnik: Jaką pralkę kupić? Parametry, funkcje, programy.

 

Salon w domku letniskowym

Salon w domku letniskowym zazwyczaj jest częścią otwartej przestrzeni dziennej i jest strefą, która może pełnić różne funkcje. Na pewno przyda się w nim wygodna kanapa, najlepiej rozkładana, która może też zostać łóżkiem do spania. Mały stolik – wielofunkcyjny. W dzień na filiżankę kawy i książkę, w nocy pełniący funkcję szafki nocnej.

Co jeszcze w salonie w domku letniskowym? Jeśli lubisz czytać, zamontuj regały na książki. Dobrze, żeby były zamykane, wtedy łatwiej choćby o utrzymanie czystości. Jeśli chcesz oglądać filmy czy telewizję, kup telewizor. Na działce nie potrzebujesz dużego ekranu. Jego wielkość dobierz do przestrzeni, którą dysponujesz, tak aby czarny ekran wyłączonego urządzenia nie przytłaczał domku.

Polecane telewizory

Jeśli nie wiesz, na jaki telewizor się zdecydować, przeczytaj nasz poradnik: Idealny telewizor do małego pokoju – co wybrać?

 

Jak urządzić domek letniskowy – podsumowanie

Domek letniskowy powinien odpowiadać na nasze potrzeby i jednocześnie umożliwiać komfortowy wypoczynek. Jak więc urządzić domek letniskowy? Dobrze się trzymać podstawowych zasad aranżacji przestrzeni, pamiętać o ergonomii, harmonii i takim wyposażeniu, by można było spędzić w domku nie tylko weekend, ale także pobyć tam dłużej. Postaw też na jakość, trwałość i wytrzymałość zarówno mebli, AGD, jak i dodatków. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi łatwiej wam będzie urządzić wasz domek na działce.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!