Wybór lodówki to nie lada wyzwanie. Jaką lodówkę kupić? Najnowsze technologie, funkcjonalność, wyposażenie i wygląd – wszystko musi pasować. I do nas, i do naszej kuchni. Jak wybrać lodówkę spośród bogatej oferty producentów? Przeczytaj nasz poradnik – z nim bez trudu znajdziesz model najlepszy dla siebie.
Aby zachować świeżość produktów spożywczych, przechowujemy je w niskich temperaturach. APPLiA Polska, związek pracodawców AGD, wskazuje, że lodówki w naszych domach przedłużają świeżość 750 kg żywności na osobę w ciągu roku. Już tylko ta liczba pokazuje, jak ważnym urządzeniem jest lodówka.
Gdy stajemy przed decyzją, jaką lodówkę kupić, możemy być onieśmieleni różnorodnością sprzętów dostępnych na rynku. Wybierzmy jednak lodówkę od sprawdzonego producenta. Dzięki temu zapewnimy sobie stały dostęp do serwisu i części zamiennych – to przecież zakup na lata.
Co jeszcze wziąć pod uwagę, by dobrze zdecydować, jaką lodówkę wybrać? Lodówka powinna zaspokajać potrzeby domowników, którzy będą z niej korzystać. Aby wybrać odpowiedni model, przemyślmy takie kwestie, jak:
• wymiary – i zewnętrzne, i wewnętrzne;
• usytuowanie sprzętu – lodówka powinna być odpowiednio umiejscowiona i zamontowana, żeby było komfortowo i oszczędnie;
• liczbę domowników – od niej uzależnione są pojemności chłodziarki i zamrażarki;
• stylistykę – lodówka powinna się ładnie prezentować i pasować do twojej kuchni;
• funkcjonalność wnętrza urządzenia – łatwa segregacja produktów, możliwość składania i przekładania półek;
• głośność – zwłaszcza gdy lodówka jest w kuchni otwartej;
• energooszczędność – to dobre i dla portfela, i dla środowiska.
Jaką lodówkę kupić? Przyjrzyjmy się najważniejszym kwestiom.
Jaką lodówkę wybrać – wolnostojącą czy do zabudowy?
Pytanie startowe brzmi: jaką lodówkę wybrać – wolnostojącą czy do zabudowy? Czy chcemy lodówkę wyeksponować, wkomponować w aranżację kuchni czy może schować za frontami meblowymi? Przecież lodówka musi pasować do kuchni nie tylko wymiarami, ale także estetycznie.
Co różni lodówkę wolnostojącą od lodówki do zabudowy? Tę drugą można zabudować i zamknąć za frontami meblowymi bez żadnego problemu z wentylacją. Sprawia to jednak, że lodówki do zabudowy są zazwyczaj droższe i mniej pojemne od swoich wolnostojących odpowiedników o takich samych wymiarach zewnętrznych.
Urządzenia do zabudowy i wolnostojące nie różnią się technologiami i rozwiązaniami funkcjonalnymi. Z oczywistych powodów nie możesz jednak w lodówkach do zabudowy liczyć na zewnętrzny panel sterowania czy takie udogodnienia jak zewnętrzna kostkarka do lodu, podajnik wody czy barek na napoje.
Jaka lodówka sprawdzi się w twoim domu? W dużej mierze zależy to od efektu aranżacyjnego, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli zależy ci na jednolitej zabudowie meblowej, wybierz lodówkę do zabudowy. Takie urządzenia mają standardowe wymiary pasujące do standardowych szafek. To nie oznacza, że dostępny jest tylko jeden ich rozmiar, ale tych nietypowych jest mało i są one droższe. Jeśli zależy ci na dużej pojemności, ale spójność zabudowy jest dla ciebie priorytetem, możesz zabudować obok siebie dwie lodówki.
Lodówki wolnostojące zaś dają większą swobodę aranżacyjną – możesz je na przykład łatwo przestawić z przypadku remontu. Występują w bardzo dużej liczbie kolorów i stylów, więc dobierzesz bez problemu model pasujący do twojej kuchni. Wymagają one jednak większego nakładu pracy, by utrzymać ich front w idealnej czystości, łatwiej też je zarysować. Jeśli się tego obawiasz, a chcesz mieć lodówkę wolnostojącą, zwróć uwagę na modele wykończone powłoką antifingerprint – nie zostają na niej odciski palców.
Jaką kupić lodówkę? Na rynku bez trudu znajdziemy też modele, które można wstawić we wnękę w ciągu meblowym. To rozwiązanie pośrednie – lodówkę można zabudować po bokach, ale jej front będzie widoczny, a nie przykryty frontami meblowymi.
Jaką lodówkę kupić – rodzaje lodówek wolnostojących i ich ustawienie
Jest kilka rodzajów lodówek wolnostojących. Można je skategoryzować ze względu na obecność i umiejscowienie zamrażalnika. Jaką lodówkę kupić? Która najlepiej będzie pasowała do twoich potrzeb i przestrzeni, którą dysponujesz? Sprawdźmy, z czego można wybierać:
• dwudrzwiowe – czyli chłodziarkozamrażarki – chłodziarka zajmuje większą część, zamrażarka – mniejszą, i może być na górze lub na dole – zamrażalnik na górze oznacza, że do chłodziarki, z której korzystamy zdecydowanie częściej, zawsze trzeba się będzie schylać, co w dłuższej perspektywie może być mało komfortowe;
• side by side – lodówka jest podzielona pionową przegrodą w stosunku mniej więcej 1:2 – chłodziarka zajmuje większą część, zamrażalnik mniejszą; trzeba się schylać, aby dostać się do dolnych półek – co jest mało praktyczne;
• french door – chłodziarka jest na górze, jej drzwi otwierają się w przeciwnych kierunkach, otrzymujemy szeroką strefę, do której zmieszczą się nawet duże blachy; zamrażarka jest szufladowa, z jedną dużą szufladą (nie jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie, wygodniejsze i bardziej funkcjonalne są półki lub mniejsze szuflady), ewentualnie dwiema szufladami – jedna nad drugą;
• multidoor – to urządzenia zazwyczaj czterodrzwiowe – na górze jest chłodziarka, jak w lodówkach typu french door, na dole zaś są dwie komory – prawa i lewa – jedna jest zamrażalnikiem, a druga to strefa zmienna, może być wykorzystywana dowolnie, zgodnie z bieżącymi potrzebami, jako chłodziarka, komora zero, strefa lekkiego mrożenia lub zamrażarka, w takich lodówkach jedna z komór może też być chłodziarką na wino – to bardzo wygodne w użytkowaniu urządzenia.
Jeśli nie wiesz, jaką lodówkę wybrać, może zdecydujesz się na najpopularniejszy rodzaj lodówki na naszym rynku – to chłodziarkozamrażarki z zamrażarką dolną (185 cm wysokości).
Jeśli już wybrałeś rodzaj lodówki, sprawdź koniecznie, jakie są wymagania montażowe. Ponieważ lodówki odprowadzają ciepło (na dwa sposoby: bokami albo tyłem), muszą mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Aby ją zagwarantować, należy zostawić odpowiedniej wielkości szczelinę wentylacyjną:
• około 10 cm nad lodówką, jeśli oddaje ona ciepło przez tylną ścianę.
Jak rozpoznać sposób oddawania ciepła? Wystarczy spojrzeć, jak skonstruowany jest tył lodówki – jeśli z tyłu mamy płaską powierzchnię i ewentualnie jakiś wypust w postaci ogranicznika, to jest to lodówka oddająca ciepło bokami. Gdy cały tył zabudowany jest spiralą, to oznacza, że lodówka oddaje ciepło tyłem, a boki można zabudować.
Niezależnie od tego, jaka lodówka stanie w twojej kuchni, pamiętaj, że jeśli odpowiednia szczelina wentylacyjna nie zostanie zachowana, czyli lodówka nie będzie ustawiona zgodnie z zaleceniami producenta, to w razie awarii z dużym prawdopodobieństwem nie uwzględni on gwarancji. A jeśli nawet nic się z lodówką nie stanie, to będzie ona zużywała więcej energii, żeby odprowadzić ciepło.
Są jednak na rynku modele, które można szczelnie zabudować z obu stron lub dosunąć je do szafek czy ściany, bo oddają ciepło dołem. Są też modele, które mimo że oddają ciepło bokami, to ich producenci dopuszczają ich obudowanie. Może właśnie taki model jest odpowiedzią na pytanie, jaką lodówkę kupić.
Podczas planowania miejsca na lodówkę należy też uwzględnić kierunek otwierania drzwi. Jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie będzie stała twoja lodówka, wybierz model z możliwością zmiany kierunku otwierania drzwi.
Istotne jest też odpowiednie dobranie lodówki do aranżacji przestrzeni, nie tylko estetyczne. Niektóre modele lodówek wymagają szerszego otwarcia drzwi, żeby wygodnie korzystać z szuflad. Wtedy drzwi mogą zachodzić na sąsiadującą zabudowę, i trzeba to uwzględnić. Na przykład lodówki french door i side by side właśnie dlatego często wystają poza lico zabudowy. Jeśli chcemy mieć równy ciąg, musimy znaleźć model, który można zlicować z frontami mebli.
Jaką lodówkę wybrać – klasa energetyczna i zużycie prądu
Lodówka pracuje 24 godziny na dobę, nieprzerwanie. Jaką lodówkę wybrać, by zużywała jak najmniej prądu? Warto się przyjrzeć charakterystyce energetycznej urządzenia, które chcemy kupić. Zwłaszcza że lodówka to inwestycja na lata, a ceny energii raczej nie będą spadać. Na etykiecie energetycznej znajdziemy klasę energetyczną urządzenia i informację dotyczącą rocznego zużycia prądu, podaną w kilowatogodzinach.
Klasyfikacja klas energetycznych jest przejrzysta (odkąd zniknęły z niej plusy) – poruszamy się na skali A-G. W klasach najwyższych, A i B, znajdziemy zaledwie kilka modeli – to najbardziej zaawansowane lodówki. Więcej modeli jest w klasach C i D, największa różnorodność zaś jest w klasach E i F – to większość lodówek dostępnych na rynku.
Jaką kupić lodówkę? Im wyższa klasa energetyczna, tym wyższa cena urządzeń. Trzeba się więc zastanowić, czy opłaca się wydać więcej, i czy dzięki temu będzie oszczędniej. Na pewno będzie bardziej ekologicznie – im mniejsze zużycie energii, tym większa przyjazność dla środowiska.
Jak to się przekłada na koszty? Najlepiej obliczyć to samemu – rachunek jest prosty. Liczbę kilowatogodzin podaną na etykiecie mnożymy przez koszt jednej kilowatogodziny z naszej taryfy i mamy przybliżony roczny koszt energii, którą zużyje lodówka. Dzięki temu możemy porównać modele w różnych klasach i podjąć decyzję, czy chcemy dopłacić do klasy wyższej.
Statystycznie, różnice między klasami E i F są niewielkie, lecz jeśli dopłacimy do modelu w klasie C, to możemy osiągnąć już wymierne korzyści i różnica w cenie się zwróci.
Jeśli chodzi o zużycie energii, to oprócz klasy energetycznej istotne są także inne kwestie. Jak nie dokładać do pracy lodówki na co dzień? Poniżej kilka wskazówek:
• zamontuj lodówkę zgodnie ze wskazaniami producenta – potrzebna jest właściwa wentylacja, inaczej lodówka będzie się przegrzewała i zużywała więcej energii, a ostatecznie może się zepsuć;
• dobrze wypoziomuj lodówkę;
• nie ustawiaj temperatury niższej niż konieczna – 4°C w chłodziarce i -18°C w zamrażarce;
• nie otwieraj lodówki na długo – żeby się gwałtownie nie ogrzewała, bo potem będzie większy wydatek energii na ponowne schłodzenie do zaprogramowanej temperatury;
• zawsze domykaj drzwi – pomocny jest sygnał niedomkniętych drzwi;
• regularnie odmrażaj lodówkę – nie będziesz musiał o tym pamiętać, jeśli się zdecydujesz na lodówkę z systemem No Frost;
• nie wkładaj do lodówki nic ciepłego – schłodzenie to dodatkowy wydatek energii.
Kwestie kluczowe – sprężarka i termostat
Serce lodówki – kompresor, zwany też sprężarką czy agregatem. Odpowiada za rozprowadzanie czynnika chłodniczego, dzięki czemu w lodówce panuje niska temperatura. Kompresor załącza się (lub zwiększa moc) wtedy, kiedy termostat – czujnik, który kontroluje temperaturę w lodówce i reguluje proces chłodzenia – wykryje za wysoką temperaturę, co oznacza, że w lodówce nie jest wystraczająco chłodno. Jaką lodówkę kupić?
W lodówkach dostępnych na rynku można spotkać trzy rodzaje sprężarek:
• inwerterowe – pracują nieprzerwanie, nie wyłączają się, dostosowują swoją pracę do zapotrzebowania na chłodzenie – po osiągnięciu zaprogramowanej temperatury pracują z niską mocą. Dzięki temu utrzymany jest reżim temperaturowy. Inwerter jest ekonomiczny, pracuje cicho, ma długą żywotność;
• inwerterowe liniowe – to połączenie dwóch wcześniejszych systemów; inwerterowa sprężarka liniowa nie ma elementów, które mogą powodować tarcie – włącza się i wyłącza bardzo płynnie, jest bardzo cicha i ekonomiczna, ma długą żywotność, zapewnia bardzo stabilne warunki w lodówce.
Jaka lodówka sprawdzi się kuchni otwartej lub aneksie kuchennym? Jak najcichsza, by nie przeszkadzała – czyli ze sprężarką inwerterową. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób ceniących trwałość i niskie zużycie energii. Cena urządzeń ze sprężarkami inwerterowymi nie odbiega znacznie od urządzeń z tradycyjnymi sprężarkami.
Nie jest to oczywiście rozwiązanie pozbawione wad, bo o ile sama sprężarka inwerterowa gwarantuje długą, bezawaryjną pracę (niektóre mają na przykład 10-letnią gwarancję), o tyle elektronika nią sterująca nie jest już tak wytrzymała.
Zazwyczaj lodówki mają jedną sprężarkę, która obsługuje zarówno chłodziarkę, jak i zamrażarkę. Dostępne są również modele z dwiema sprężarkami. Wtedy części chłodząca i mrożąca działają niezależnie. Dzięki temu możesz wyłączyć zamrażarkę na czas rozmrażania, nie ingerując w pracę chłodziarki, lub wyłączyć chłodziarkę na czas dłuższego wyjazdu z domu i nie martwić się o produkty w zamrażarce. Jeśli dużo podróżujesz, to może być ważne kryterium podczas podejmowania decyzji, jaką lodówkę wybrać.
Podobnie jest z termostatami. Jednym termostatem regulujesz temperaturę w chłodziarce i zamrażarce. Dwa termostaty to lepsze dostosowanie temperatury do potrzeb, bo sterujesz nią oddzielnie dla chłodziarki i zamrażarki. Rzadko, ale spotkać można także lodówki z trzema termostatami – mają dodatkowy dla komory świeżości.
Jaką kupić lodówkę – sterowanie
Lodówka może być sterowana:
• elektronicznie – rozwiązanie wygodniejsze i bardziej precyzyjne, zazwyczaj idzie w parze z dwoma termostatami; panel sterowania może być wewnętrzny lub zewnętrzny; można na nim dodatkowo odczytać także informacje o innych funkcjach dostępnych w lodówce i je ustawić.
Jeśli lubisz najnowsze technologie, przed podjęciem decyzji, jaką kupić lodówkę, sprawdź, czy można nią sterować zdalnie – z poziomu aplikacji na smartfony. Dzięki takiej aplikacji nie tylko precyzyjnie ustawisz temperaturę czy skorzystasz z innych dostępnych funkcji, ale także przeprowadzisz szybką diagnostykę urządzenia w przypadku awarii. Wtedy albo aplikacja podpowie, co zrobić, aby usunąć usterkę, albo prześle informację o stanie urządzenia do serwisu i nie będziecie musieli tłumaczyć samodzielnie, na czym polega problem.
Są też modele, do wnętrza których – dzięki aplikacji i zainstalowanym w lodówce kamerom – możesz zajrzeć zdalnie. Twoje zakupy będą bardziej efektywne, bo kupisz tylko to, czego ci brakuje.
Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość zajrzenia do wnętrza lodówki bez otwierania drzwi – wystarczy w nie zapukać. Wtedy otwieramy lodówkę na krócej, bo wiemy już, gdzie jest produkt, którego szukamy. Albo nie otwieramy jej w ogóle – bo nie ma w niej tego, co chcemy. Oszczędzamy dzięki temu energię.
Są też na rynku lodówki z dużymi ekranami dotykowymi zamontowanymi w drzwiach – opcja dla lubiących najnowsze technologie i bycie na bieżąco. To już niemalże domowe centrum rozrywki. Nie tylko zrobisz listę zakupów czy będziesz kontrolować świeżość produktów, ale także sprawdzisz najnowsze wiadomości czy przejrzysz zdjęcia – taki ekran działa jak tablet.
Jaka lodówka będzie najwygodniejsza – wymiary i pojemność
Wymiary urządzenia są uwarunkowane miejscem, jakie możemy/chcemy przeznaczyć na lodówkę. Jak wybrać lodówkę, jeśli przestrzeń nie narzuca ograniczeń? Uzależnij wtedy wielkość lodówki od liczby domowników. Standardowa lodówka ma 180–200 cm wysokości i 60 cm szerokości – to wymiary zewnętrzne. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele modeli w innych rozmiarach, o wysokości od mniej więcej 50 cm do ponad 200 cm i szerokości od mniej więcej 50 cm do nawet ponad 90 cm.
Za wymiarami zewnętrznymi idzie pojemność. To podstawowy parametr, wyrażany w litrach, oddzielnie dla części chłodzącej, oddzielnie dla zamrażalnika. Wartości te są na etykiecie energetycznej.
Jaka lodówka będzie odpowiednia dla jednej osoby? Przyjmuje się, że ze 120-litrową chłodziarką. Na każdego kolejnego domownika trzeba doliczyć około 30 litrów. To oczywiście wielkości szacunkowe – punkt wyjściowy. Najlepiej określić potrzebną pojemność na podstawie własnego doświadczenia – nikt tak dobrze jak ty nie wie, jakie zapasy lubisz mieć w lodówce.
Jeśli jesteś singlem, może ci wystarczyć lodówka w wersji podblatowej. Nie ma sensu kupować za dużej lodówki – nie tylko zabiera więcej przestrzeni, ale także zużywa więcej energii. Jeśli masz dużą rodzinę albo lubisz mieć większe zapasy, bo zakupy robisz rzadko, wybierz lodówkę co najmniej standardową. Choć tutaj lepiej sprawdzą się lodówki większe, np. o pojemności 300–400 litrów.
Standardowe lodówki do zabudowy są dobrym wyborem dla 2–3-osobowej rodziny. Jeśli jednak domowników jest więcej, potrzebujesz większej lodówki. Masz wtedy dwa rozwiązania. Albo kupisz dużą lodówkę do zabudowy – a to bardzo duży koszt – albo kupisz dwie lodówki standardowe i zabudujesz je obok siebie. To o wiele tańsze rozwiązanie.
Jaką lodówkę kupić – głośność
To kolejny parametr, który wpływa na komfort mieszkańców, zwłaszcza jeśli lodówka stoi w kuchni otwartej albo w aneksie kuchennym. I kolejny, który znajdziesz na etykiecie energetycznej – jest tam wartość wyrażona w decybelach.
Najcichsze modele dostępne w naszym sklepie pracują z głośnością 33 dB, najgłośniejsze – 43 dB. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że przyrost o 10 dB podwaja głośność, kwestia nabiera znaczenia.
Lodówki zabudowane o takiej samej liczbie decybeli co niezabudowane będą cichsze, bo zabudowa meblowa działa jak kolejna warstwa izolacyjna i tłumi dźwięki.
Jeśli twoja lodówka zaczęła wydawać inne dźwięki niż te słyszane podczas normalnej pracy, koniecznie zwróć na to uwagę. Być może to chwilowy problem, ale może być to sygnał poważnej usterki. Jeśli problem się utrzymuje, koniecznie skontaktuj się z serwisem.
No Frost – lodówki bezszronowe
Szron zbierający się na wewnętrznych ściankach lodówki to zamarznięta wilgoć pochodząca z powietrza i przechowywanych produktów. Ma on negatywny wpływ na wydajność urządzenia (oszroniona lodówka zużywa więcej energii) i może prowadzić nawet do awarii. Poza tym oszroniona lodówka jest także mniej higieniczna.
Właśnie dlatego należy regularnie odmrażać lodówkę, czyli usuwać zebrany na jej ściankach szron. Są lodówki z automatycznym rozmrażaniem zarówno części chłodzącej, jak i mrożącej. Ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest niedopuszczenie do gromadzenia się szronu – czyli No Frost.
Technologia No Frost towarzyszy nam już od 35 lat. Jeśli nadal nie wiesz, jaką lodówkę kupić, postaw na No Frost. Dzięki niej żmudne odmrażanie lodówki przeszło do historii. Jak to działa? Technologia No Frost opiera się na cyrkulacji powietrza. Wilgotne powietrze jest wciągane między ścianki lodówki, tam się skrapla, woda spływa na dół lodówki, gdzie znajduje się wymiennik ciepła, i odparowuje na zewnątrz. W ten sposób wilgoć jest usuwana z wnętrza i nie dochodzi do szronienia.
System No Frost to jednak nie tylko brak konieczności regularnego odmrażania lodówki, ale także lepsze warunki do przechowywania żywności i dłuższa ich świeżość – lodówki No Frost zapobiegają bowiem rozwojowi bakterii.
Jak wybrać lodówkę z systemem No Frost? Pamiętaj, że może on obejmować zarówno chłodziarkę, jak i zamrażarkę – to tak zwany pełny No Frost (full No Frost) – albo tylko zamrażarkę (semi No Frost).
Wadą lodówek z systemem No Frost jest szybsze wysychanie żywności. Przechowuj ją więc w hermetycznych pojemnikach. Pomocne są też szuflady z regulowaną wilgotnością – obecnie są na wyposażeniu wielu lodówek No Frost.
System No Frost to bardzo duże udogodnienie, ale nie zwalnia on z konieczności mycia lodówki.
Technologie, funkcje, wyposażenie – jaką lodówkę wybrać?
Na decyzję, jaką lodówkę wybrać, często wpływ mają dodatki, którymi kuszą nas producenci. Niektóre widoczne są już na pierwszy rzut oka:
• dystrybutor wody;
• minibarek.
Zewnętrzna kostkarka i dystrybutor wody wymagają podłączenia do wody. Zaawansowane lodówki z tymi udogodnieniami są też wyposażone w filtr wody. Jeśli lubisz zimne napoje i schłodzoną wodę, ograniczasz zużycie plastiku, to świetne rozwiązanie dla ciebie. W minibarku zaś schłodzisz na przykład napoje butelkowane, choćby wino.
Najlepsze lodówki odpowiadają na potrzeby użytkowników. Nowe technologie, pomocne rozwiązania, funkcjonalne udogodnienia. Które z nich okażą się niezbędne w twojej kuchni? Jaką kupić lodówkę? Zobacz, z czego możesz wybierać:
• dodatkowe chłodzenie przy otwartych drzwiach;
• równomierne, wielopunktowe chłodzenie z nawiewami powietrza przy każdej półce – utrzymanie stabilnej, niskiej temperatury;
• automatyczne obniżanie temperatury, gdy wzrasta częstotliwość otwierania drzwi;
• filtr antybakteryjny lub powłoka antybakteryjna – zapobiegają namnażaniu się bakterii wewnątrz urządzenia, chronią żywność przed zepsuciem, rozwojem pleśni;
• system filtracji powietrza – usuwa z lodówki niepożądane zapachy, zapobiega przenoszeniu się zapachu z jednego produktu na inne;
• jonizacja – kolejne rozwiązanie, które chroni przed powstawaniem grzybów i pleśni;
• dwa oddzielne obiegi powietrza – osobno dla chłodziarki i zamrażarki – zapachy nie przechodzą między komorami i nie mieszają się;
• równomierne chłodzenie – technologie optymalizujące obieg zimnego powietrza;
• funkcja szybkiego chłodzenia, funkcja szybkiego zamrażania – dzięki nim można szybko obniżyć temperaturę w komorze chłodziarki lub zamrażarki;
• komora zero – szuflada utrzymująca temperaturę od 0 do 3 stopni, najczęściej ma własny obieg powietrza, czasem także własny termostat, idealna do przechowywania surowego mięsa, świetnie się też sprawdzi w przypadku wędlin, serów; w takiej szufladzie żywność przetrwa 2–3 razy dłużej;
• komora świeżości – szuflada z regulacją wilgotności (oddzielnym obiegiem powietrza); dzięki regulowanemu poziomowi wilgotności w szufladzie są idealne warunki do przechowywania owoców i warzyw; dobrze, jeśli szuflady z regulowaną wilgotnością są dwie – optymalne warunki dla owoców i warzyw nie są takie same;
• szuflada do błyskawicznego schłodzenia napojów;
• regulowanie półek – składanie, podnoszenie, zsuwanie, przekładanie półek na drzwiach;
• specjalne schowki – np. na jajka czy wędlinę;
• sygnał niedomkniętych drzwi – charakterystyczny dźwięk sygnalizuje otwarte drzwi;
• system cichego zamykania lodówki;
• tryb wakacje – podczas dłuższej nieobecności lodówka pobiera mniej energii, a w chłodziarce jest wyższa temperatura niż normalnie (musi być opróżniona), zamrażarka zaś pracuje standardowo;
• zmiana kierunku otwierania drzwi;
• oświetlenia LED – zużywa mniej energii i nie wymaga wymiany praktycznie przez cały okres użytkowania chłodziarki; może być różnie rozmieszczone, np. i u góry, i po bokach, albo na całej tylnej ścianie.
Zastanawiasz się, jaką lodówkę kupić? Nie potrzebujesz urządzenia ze wszystkimi wymienionymi rozwiązaniami. Wybierz te, które są dla ciebie najbardziej istotne.
Jaką lodówkę kupić – podsumowanie
Podczas podejmowania decyzji, jaką lodówkę kupić, musimy połączyć wiele aspektów. Lodówka ma przede wszystkim dobrze chłodzić i mrozić – to jej podstawowe funkcje. Ale powinna też być oszczędna – pracuje 24 godziny na dobę, wygodna w codziennym użytkowaniu – korzystamy z niej często, i ładna – estetycznie dopasowana do aranżacji kuchni. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem decyzja, jaka lodówka stanie w waszych kuchniach, będzie bezproblemowa. A jeśli potrzebujecie dodatkowych inspiracji, polecamy też:
Ranking lodówek
Ranking lodówek do zabudowy
Ranking lodówek side by side
Ranking lodówek No Frost