Data publikacji: 8 czerwca 2016
Autor: Barbara
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jaką lodówkę kupić? Wybierz najlepszą lodówkę!

Poleć znajomemu Drukuj
Biała czy srebrna? Z systemem No Frost lub bez niego? Z kostkarką do lodu, dystrybutorem wody, dwudrzwiowa, a może tradycyjna? Jakie rozwiązania w lodówkach są innowacyjne, a które należą do standardowego wyposażenia? Chcesz kupić nową lodówkę, ale nie wiesz, od czego zacząć? Pomoże Ci nasz poradnik.

Specjalista od AGD zapytałby: jakiej chłodziarko-zamrażarki Pan/Pani szuka? Doświadczony sprzedawca natomiast wie, że klient, który przychodzi do sklepu i szuka chłodziarko-zamrażarki, myśli po prostu o lodówce. To określenie przyjęło się w mowie potocznej i coraz rzadziej decydujemy się na kupno samej chłodziarki (bez części mrożącej)

Skorzystaj z porad naszych ekspertów, żeby wybrać najlepszą lodówkę.

CO TO ZNACZY „NAJLEPSZA LODÓWKA”?

Dla każdego coś innego. Jedna osoba będzie się sugerowała dużą pojemnością chłodziarki i zamrażarki, inna – energooszczędnością urządzenia, a kolejna – nowoczesnym designem lub najpopularniejszym obecnie kolorem metalicznej szarości, czyli inox. Tak naprawdę wszystkie wymienione wyżej cechy są istotne.

RODZAJE LODÓWEK – DO ZABUDOWY CZY WOLNOSTOJĄCE?

Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli zmieniasz wystrój kuchni, w której dotychczas AGD było w zabudowie, wygodniej wybrać lodówkę do zabudowy. Kupiłeś mieszkanie i masz wątpliwości, jak urządzić kuchnię? Weź pod uwagę to, że zabudowana lodówka pozwala zaaranżować spójną przestrzeń we wnętrzu. Pamiętaj również o tym, że lodówki w zabudowie są płytsze, zwykle mają skromniejsze wyposażenie niż modele wolnostojące i mniejszą pojemność (różnica na korzyść wolnostojących wynosi ok. 20 l). Do zabudowy najczęściej wybierane są modele o standardowej wysokości 177 cm.

A może wolisz nowoczesne lodówki wolnostojące? Te modele mają tak eleganckie drzwi, że szkoda ukrywać je za frontami kuchennych mebli. Do łask wracają ostatnio białe lodówki, które dotychczas były kojarzone z nieco przestarzałym wyglądem i wyposażeniem. Jeśli jednak nie lubisz bieli ani inox, możesz się zdecydować na oryginalną czarną lodówkę lub czerwoną.

WYMIENIASZ STARĄ LODÓWKĘ W ZABUDOWIE NA NOWĄ? SPRAWDŹ DOKŁADNIE WYMIARY WNĘKI, ZWŁASZCZA SZEROKOŚĆ.

Jeśli ustawiasz lodówkę bokiem przy ścianie, pamiętaj żeby od strony zawiasów zapewnić odstęp od ściany wynoszący przynajmniej 50 mm na wysunięcie uchwytu przy otwartych drzwiach.

JAK DUŻA POWINNA BYĆ LODÓWKA?

Pojemność lodówki (wyrażana w litrach) to kluczowy parametr decydujący o jej funkcjonalności. Dotyczy on zarówno części chłodzącej lodówki, jak i zamrażalnika. Przyjmuje się, że dla jednej osoby odpowiednia będzie lodówka 120-litrowa. Na każdego kolejnego domownika dolicza się ok. 30 l do części chłodzącej oraz 50–80 l do części mrożącej. Masz dużą rodzinę? Wybierz lodówkę np. o pojemności 240 l lub większej części chłodzącej. Lubisz jeść obiad poza domem, a może po prostu nie lubisz zamrażać jedzenia tylko wolisz kupować je częściej? Pomyśl o lodówce bez zamrażalnika. Najmniejsze tego typu modele są dostępne już od niecałych 400 zł i mają ok. 50 cm wysokości oraz szerokości.

DLA KOGO LODÓWKI SIDE BY SIDE?

Masz dom i dużą kuchnię? Możesz się zdecydować na lodówkę dwudrzwiową side by side o ponadstandardowych gabarytach – pojemną, szeroką i wysoką. Te modele charakteryzują się największymi pojemnościami – ponad 300-litrowymi chłodziarkami i zamrażarkami od ok. 150 do ponad 200 litrów. Lodówki side by side mają najczęściej ok. 89–91 cm szerokości, ale są też modele, które mogą się pochwalić ponad 120 cm.

Wśród lodówek side by side znajdziesz także modele z trojgiem, czworgiem lub pięciorgiem drzwiczek (lodówki typu french door).

LODÓWKI Z SYSTEMEM NO FROST

Nie lubisz rozmrażać lodówki? Już nie musisz. Wystarczy, że kupisz model z No Frost (bezszronowy), który ogranicza do minimum powstawanie szronu w zamrażarce, a tym samym eliminuje konieczność kłopotliwego i czasochłonnego rozmrażania. Jak w praktyce działa system No Frost? Ciepłe powietrze jest usuwane z lodówki, a zamiast niego zostaje wdmuchiwane chłodne, dzięki czemu regularnie osusza wnętrze urządzenia i nie powstaje szron ani lód.

Niektóre lodówki są też wyposażone w możliwość automatycznego rozmrażania części chłodzącej i mrożącej. W wyniku tego rozwiązania na tylnej ściance lodówki gromadzą się krople wody, które następnie skapują do specjalnego pojemnika.
Obawiasz się, że w lodówce z systemem No Frost będzie wysychała żywność? Wielu producentów wyposaża lodówki w rozwiązania zapobiegające utracie wilgotności – tzw. komory świeżości.

ZAMRAŻALNIK – NA GÓRZE CZY NA DOLE?

Większość chłodziarko-zamrażarek ma zamrażalniki na dole. Niektórzy – nie tylko osoby starsze – mogą jednak preferować zamrażalnik na górze, który jest wygodniejszy, ponieważ nie trzeba się schylać, by wyjąć z niego produkty. Zamrażalnik na górze znajdziesz głównie w lodówkach wolnostojących.

 

WAŻNE ELEMENTY WYPOSAŻENIA LODÓWEK

W lodówkach niższej klasy znajduje się najczęściej jeden termostat pozwalający na sterowanie temperaturą w zamrażarce. Dwa termostaty to wygodne rozwiązanie, które daje możliwość ustawiania żądanej temperatury oddzielnie dla części chłodzącej i mrożącej. Niektóre lodówki wyposażono nawet w trzy termostaty.

Zastanawiasz się nad tym, jakie sterowanie wybrać w lodówce: mechaniczne czy elektroniczne? Elektroniczne wyświetlacze są nowoczesne i dla niektórych użytkowników po prostu wygodniejsze. Można na nich odczytać oprócz temperatury także godzinę oraz informacje o dodatkowych funkcjach i parametrach urządzenia.

Wybierając lodówkę, zwróć uwagę na funkcje szybkiego chłodzenia i zamrażania, sprawdzające się nie tylko podczas letnich dni, gdy chcesz szybko schłodzić napoje i jedzenie lub zamrozić żywność. Pamiętaj, że każdy kupiony produkt ma wyższą temperaturę niż inne, które już znajdują się w lodówce lub zamrażarce. Funkcja szybkiego chłodzenia i mrożenia zapobiega gwałtownym zmianom temperatur we wnętrzu lodówki, spowodowanym obecnością nowych produktów i pozwala błyskawicznie wyrównać temperaturę świeżo włożonej żywności, zapobiegając również rozmrożeniu zamrożonego wcześniej jedzenia.

Większość modeli lodówek ma szklane bądź plastikowe półki, które można wysuwać, oraz energooszczędne i efektowne oświetlenie LED we wnętrzach.

PAMIĘTAJ

Zwróć uwagę, że pojemnik na jajka nie zawsze musi się znajdować w standardzie wyposażenia, możesz go jednak bez problemu dokupić.

CO JESZCZE ZNAJDZIESZ W LODÓWKACH?

Komora przedłużonej świeżości lub komora 0° to specjalna szuflada w chłodziarce, w której panuje niższa temperatura niż w pozostałych częściach chłodziarki – zwykle to około 0°C. Dzięki takiej szufladzie możesz dłużej cieszyć się produktami takimi jak warzywa, ryby czy wędliny.

LODÓWKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH – TURYSTYCZNE, DO WINA, PIWA – DLA KOGO?

Jeśli jesteś koneserem wina, wiesz, że odpowiednie przechowywanie trunków to podstawa. Dzięki lodówce do wina, czyli winiarce, nie musisz się martwić, że butelka będzie narażona na zbyt wysoką lub niską temperaturę. Jakie powinno być piwo? Dobrze schłodzone. Możesz do tego wykorzystać lodówkę do wina. Zawsze będziesz przygotowany na kibicowanie swojej ulubionej drużynie sportowej lub gotowy do grilla ze znajomymi.

Kolekcjonujesz kubańskie cygara? Zapewnij im właściwe warunki, w których zachowają świeżość i nie wyschną. Wybierz humidora – specjalną lodówkę do cygar.

Wyjeżdżasz na weekend za miastem lub urlop? Przyda Ci się lodówka turystyczna nazywana również samochodową.

FUNKCJE DODATKOWE W LODÓWKACH – KOSTKARKA DO LODU I NIE TYLKO

Wyjeżdżasz na wakacje, ale nie chcesz wyłączać lodówki? Włącz funkcję o nazwie „Wakacje” i spokojnie jedź z rodziną na urlop. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie automatycznie zmniejszy moc i temperaturę chłodzenia.
Zdarza Ci się nie domknąć drzwi lodówki? Zapytaj sprzedawcę o modele z kontrolą otwartych drzwi. Na czym polega ta funkcja? Gdy zostawisz niedomknięte drzwi lodówki przez dłuższy czas, uruchomi się sygnał dźwiękowy.
Chcesz o każdej porze roku mieć dostęp do lodu w kostkach? Wybierz lodówkę z automatyczną kostkarką do lodu – jednodrzwiową lub dwudrzwiową, czyli side by side.

CZY LODÓWKA Z KOSTKARKĄ ZAJMUJE DUŻO MIEJSCA? POZNAJ WSZYSTKIE MITY NA JEJ TEMAT.

Jeśli nie wiesz, czy lodówka z kostkarką do lodu to rozwiązanie dla Ciebie, poszukaj lodówki z wysuwanym pojemnikiem na lód. Oprócz kostkarki do lodu możesz również wybrać model z wbudowanym barkiem. Jest on dyskretnie schowany w drzwiach lodówki, żebyś mógł sięgnąć po ulubiony napój bez otwierania lodówki.

Dystrybutor wody to propozycja dla tych użytkowników, którzy lubią pić wodę i nie chcą co chwilę kupować tej w butelkach albo baniakach. Dystrybutor mają przede wszystkim duże lodówki side by side, rzadziej – modele jednodrzwiowe.

Funkcja Multi AirFlow zapewnia równomierną cyrkulację powietrza we wnętrzu lodówki oraz szybkie chłodzenie żywności.

JAK WYBRAĆ LODÓWKĘ Z KLASĄ (ENERGETYCZNĄ)?

Lodówka to urządzenie, które pracuje bez przerwy 24 godziny na dobę. To nie oznacza, że nie masz wpływu na zużycie przez nią energii elektrycznej. Chcesz kupić lodówkę oszczędną w eksploatacji? Wybierz urządzenie klasy energetycznej A+++, A++ lub A+. Informacje o rocznym zużyciu energii elektrycznej znajdziesz na etykiecie energetycznej umieszczonej na każdej lodówce. Oprócz tego etykieta energetyczna lodówki zawiera dane o innych ważnych parametrach urządzenia.

 1. Roczne zużycie prądu w kWh
 2. Pojemność chłodziarki (w litrach)
 3. Pojemność zamrażarki (w litrach)
 4. Poziom hałasu
 

Tego dowiesz się z etykiety energetycznej lodówki:

 • producent i model urządzenia,
 • klasa energetyczna,
 • średnie roczne zużycie energii elektrycznej w kWh,
 • pojemność części chłodzącej i mrożącej,
 • poziom emitowanego hałasu w dB.

 

JAK GŁOŚNA POWINNA BYĆ LODÓWKA?

Głośność to jeden z ważniejszych parametrów przy wyborze sprzętu AGD. Najcichsze lodówki mogą się pochwalić wydawanym dźwiękiem na poziomie zaledwie 36 dB. Do tego, jak głośno pracuje dane urządzenie, każdy podchodzi subiektywnie. W ofercie RTV Euro AGD znajdziesz lodówki o głośności od 36 do 44 dB.

NIE WIESZ, JAK OCENIĆ, CZY LODÓWKA JEST CICHA? SPRAWDŹ, JAK GŁOŚNO PRACUJE TELEWIZOR
CZY SAMOCHÓD, I PORÓWNAJ WYNIKI DO POZIOMU GŁOŚNOŚCI TWOJEJ LODÓWKI.

Przykładowe wartości poziomu hałasu PRÓG BÓLU: 130 dB
120-130 dB start odrzutowca
70-90 dB samochód ciężarowy
60-75 dB oglądanie telewizji
65-75 dB samochód osobowy
60-70 dB praca w biurze
50-65 dB rozmowa
30-40 dB szept
10-15 dB szum lasu

PAMIĘTAJ

Lodówki w zabudowie zawsze będą pracowały ciszej – to zasługa frontów meblowych, które tłumią dźwięki.

Twoja lodówka wydaje dziwne dźwięki? czy to znaczy, że jest zepsuta? nie
zanim zadzwonisz do serwisu, przeczytaj instrukcję obsługi dołączoną przez producenta do urządzenia.

TWOJA LODÓWKA MA GŁOS, CZYLI CO MOŻESZ USŁYSZEĆ W CZASIE PRACY URZĄDZENIA?

Często słyszysz, jak Twoja zmywarka pobiera wodę do zmywania? To normalny dźwięk. Podobnie jest z lodówką. Jeśli masz model z No Frost przez kilka pierwszych miesięcy użytkowania lodówki możesz słyszeć lekkie trzaski lub stuki. Z lodówek z systemem automatycznego rozmrażania dochodzą natomiast dźwięki skraplającej się wody. Im więcej żywności włożysz do lodówki, tym głośniej będzie pracować, żeby wyrównać temperaturę.

JAK PRAWIDŁOWO UŻYTKOWAĆ LODÓWKĘ?

Czy wiesz, że masz wpływ na ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez Twoją lodówkę? Wystarczy tylko odpowiednio z niej korzystać i zwracać uwagę na to, co i jak do niej wkładasz.

CZEGO NIE NALEŻY ROBIĆ?

 • nie otwieraj zbyt często drzwiczek lodówki – tym samym unikniesz niepotrzebnego napływu ciepłego powietrza do wnętrza urządzenia. Im cieplej, tym więcej energii musi zużyć lodówka na schłodzenie wnętrza i obniżenie temperatury do określonego poziomu. Pamiętaj również, żeby nie zostawiać długo otwartej lodówki.
 • nie przechowuj w lodówce gorących napojów ani potraw – to prawdziwe wyzwanie dla agregatu w lodówce.
 • nie wkładaj do lodówki więcej żywności, niż może pomieścić – dzięki temu zapewnisz odpowiednią cyrkulację powietrza we wnętrzu urządzenia.
 • nie ustawiaj temperatury na niższą niż to potrzebne.

PAMIĘTAJ

Nie wiesz, jaką temperaturę ustawić w lodówce? Przeczytaj instrukcję dołączoną do urządzenia.

JAK PRAWIDŁOWO PRZECHOWYWAĆ JEDZENIE W LODÓWCE?

 • przechowuj żywność w zamkniętych pojemnikach – dłużej zachowasz jej świeżość i przy okazji unikniesz mieszania różnych zapachów we wnętrzu lodówki.
 • zanim włożysz do lodówki produkty w opakowaniach kupione w sklepie – przetrzyj je ściereczką z odrobiną detergentu lub opłucz pod wodą. Dlaczego? Pamiętaj, że zanim produkty trafiły do Twojego domu, znajdowały się na półkach sklepowych, a jeszcze wcześniej w magazynie, do którego zostały przetransportowane. Dotykało ich wiele osób i opakowanie ulubionego majonezu czy ogórków jest po prostu brudne. Dlaczego więc miałbyś je chować do czystej lodówki?
 • przed umieszczeniem jedzenia i napojów w lodówce – przetrzyj czystą ściereczką opakowania i usuń z nich wilgoć.
 • sortowanie żywości w lodówce naprawdę się przydaje – nie bez powodu niektórzy producenci AGD umieszczają na półkach i szufladach lodówek rysunki warzyw, owoców, mięs czy serów – to wszystko ma pomóc odpowiednio rozmieścić żywność. O czym jeszcze pamiętać? Produkty, po które sięgasz codziennie – masło, wędlina czy musztarda – połóż z przodu na półkach. Unikniesz w ten sposób szukania i pozostawiania otwartych drzwi lodówki dłużej niż to konieczne.
 • im więcej produktów trzymasz w zamrażalniku, tym lepiej – jeśli nie wykorzystujesz dostępnej przestrzeni w części mrożącej, po prostu zamrażasz pieniądze. Twoja lodówka zużywa energię na zapewnienie odpowiednio niskiej temperatury w zamrażalniku, dlatego korzystaj z niego.
 • rozmrażaj żywność w lodówce – wykorzystujesz w ten sposób niską temperaturę zamrożonych produktów i tym samym chłodzisz wnętrze.

JAK PRAWIDŁOWO ZAMONTOWAĆ LODÓWKĘ?

Najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy zadbają o odpowiednie wypoziomowanie lodówki i jej podłączenie.

PAMIĘTAJ

Lodówki wolnostojące nie są przeznaczone do zabudowy!

Dlaczego? Mimo że większość modeli wolnostojących ma możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, to jednak nie można na nich zabudować frontów meblowych.

Czego należy unikać, planując miejsce dla lodówki w kuchni:

 • nie stawiaj lodówki w nasłonecznionym miejscu – ani tam, gdzie będzie narażona na kontakt z innymi urządzeniami wydzielającymi ciepło – płytą grzewczą, zmywarką, piekarnikiem lub grzejnikiem.
 • lodówka powinna zostać zainstalowana w suchym pomieszczeniu o odpowiedniej wentylacji.
 • nie zakrywaj otworów wentylacyjnych ani kratek lodówki.
 • odległość między tylną częścią lodówki a ścianą powinna wynosić minimum 10 cm.
 • nie stawiaj na lodówce ciężkich przedmiotów.

PAMIĘTAJ

Przed pierwszym uruchomieniem – po dostarczeniu lodówki do domu i prawidłowym montażu – należy włączyć urządzenie dopiero po upływie 24 h.

JAK CZYŚCIĆ LODÓWKĘ?

Zanim włożysz do nowej lodówki jedzenie, umyj półki, szuflady i pojemniki. Na początku wystarczy miękka szmatka zamoczona w wodzie wymieszanej z sokiem cytrynowym lub sodą oczyszczoną.

Wędzona ryba, sałatka warzywna, czosnek i cebula – to tylko niektóre źródła wyrazistych zapachów w lodówce. Zamknięte na jednej przestrzeni mogą być nieprzyjemne dla domowników. Jak sobie z nimi poradzić? Wystarczy pochłaniacz zapachów umieszczony we wnętrzu lodówki. Jeśli chcesz zapewnić świeży zapach w swojej lodówce, pamiętaj, żeby regularnie wymieniać pochłaniacz.

PAMIĘTAJ

Nie zapominaj o czyszczeniu lodówki z zewnątrz. Regularnie usuwaj kurz z drzwiczek i tylnej części lodówki – jego obecność wpływa na wzrost zużycia energii.

ILE KOSZTUJE LODÓWKA?

Wyposażasz mieszkanie na wynajem i szukasz taniej lodówki? Ekonomiczne modele w podstawowych wersjach znajdziesz już w cenie do 1000 zł. W cenie do 1500 zł możesz kupić lodówkę klasy energetycznej A++, z oświetleniem LED, systemem ograniczającym tworzenie szronu – No Frost, o poziomie głośności 40 dB. Przedział cenowy 1500–2500 zł to również modele z No Frost i dodatkami takimi jak dystrybutor wody, powłoki antybakteryjne czy technologia Multi AirFlow.

Natomiast powyżej 2000 zł kupisz lodówkę jednodrzwiową, bardzo cichą (36 dB), ze sterowaniem elektronicznym i dodatkowymi funkcjami takimi jak szuflada z komorą wilgotności.

JAK MĄDRZE KUPIĆ LODÓWKĘ? Z GWARANCJĄ I NA RATY 0 PROCENT!

Każdy sprzęt elektroniczny może się kiedyś zepsuć i to niekoniecznie z Twojej winy. Jeśli kupujesz nową lodówkę, np. do mieszkania pod wynajem, lub po prostu nie chcesz się martwić naprawami i wymianą sprzętu, przedłużona gwarancja od RTV Euro AGD to rozwiązanie dla Ciebie.

Marzysz o obszernej lodówce side by side i masz miejsce, żeby ją zmieścić, ale nie chcesz od razu wydawać za jednym razem dużej kwoty? Skorzystaj z zakupów na raty. Do dyspozycji masz 10, 20, 30, 40 lub 50 nieoprocentowanych rat.

PAMIĘTAJ

Ostateczna decyzja dotycząca przyznania rat zależy od umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony, i wysokości Twojego wynagrodzenia.

CO ZROBIĆ ZE STARĄ LODÓWKĄ?

Wybrałeś nową lodówkę klasy energetycznej A++? To świetnie! Dzięki temu nie tylko oszczędzisz na eksploatacji i rachunkach za prąd, lecz także przyczynisz się do ochrony środowiska naturalnego. Nie zapominaj jednak, że na tym nie kończy się bycie eko. Liczy się to, jaką lodówkę kupujesz, ale również to, co zrobisz ze starym urządzeniem.

Tutaj dowiesz się więcej o odbiorze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

PAMIĘTAJ

Kupując lodówkę w RTV Euro AGD, możesz bezpłatnie oddać stary model do utylizacji.

 
MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

Proponowane produkty:
Sharp SJ-F1526E0I <%– –%>
Liebherr CP 4813 Comfort <%– –%>
MPM 427-SBS-03 <%– –%>
Whirlpool W4D7 AAA B C <%– –%>
Amica KGC15632T <%– –%>
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Filtr na monitor służy ochronie prywatności użytkownika. Wykonywane przez
niego działania są niewidoczne dla innych. 
Zobacz więcej   
Dodatkowa klawiatura do laptopa przydaje się osobom, które sporo piszą i chcą
mieć jak najlepszy komfort codziennej pracy. 
Zobacz więcej   

DLNA to technologia, dzięki której możemy przesyłać i odtwarzać pliki multimedialne z jednego urządzenia na drugie. 

Zobacz więcej   

Znajdź nas