Skuteczne i bezpieczne sposoby na sprawdzenie zasilacza

Autor: Grzegorz

Zasilacz to urządzenie odpowiadające za przetwarzanie napięcia w sprzęcie elektronicznym. Niesprawny lub uszkodzony może przyczynić się do poważnych zniszczeń. Dlatego warto się przekonać, jak sprawdzić zasilacz komputerowy.

Zasilacz do kompuetra z włącznikiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. kiedy należy przeprowadzić sprawdzanie zasilacza komputerowego?
 2. jak wygląda sprawdzanie zasilacza w komputerach PC?
 3. jak sprawdzić zasilacz laptopa?
 4. jak sprawdzić zasilacz komputerowy za pomocą programu?

Kiedy należy przeprowadzić sprawdzanie zasilacza komputerowego?

Zasilacz do komputera z kablem

PC to komputery osobiste, które najczęściej używane są w biurach. W dużych firmach przechowują ogromne ilości danych, więc wymagają wysokiej jakości parametrów technicznych. Ale nie tylko one decydują o jego sprawności. Ważne są również urządzenia wspomagające jego pracę, takie jak zasilacz, który odpowiada za dostarczenie odpowiedniej ilości energii, aby sprzęt mógł pracować wydajnie. Dlatego, jeśli sam zasilacz nie jest sprawny, istnieje ryzyko, że uszkodzą się inne podzespoły. Warto już podczas zakupu komputera zainwestować w dobre urządzenie zasilające, takie jak Silentium PC Supremo.

Sprawdzanie zasilacza PC należy przeprowadzać, gdy mamy wątpliwości, czy został dobrze dobrany do komputera, zwłaszcza jeśli pochodzi z drugiej ręki. Wtedy nie możemy mieć pewności, że podłączenie będzie bezpieczne, więc warto się dowiedzieć, jak sprawdzić zasilacz komputerowy. Taką kontrolę dobrze zrobić również w przypadku podejrzenia awarii. Jeśli komputer nie chce się uruchomić, może to być oznaką zepsucia zasilacza. Niestety nie każde urządzenie da się uratować i jedynym wyjściem jest wtedy zakup nowego modelu, np. Chieftec GPS.

 • 49,99 zł
 • 157,99 zł
 • 164,99 zł
 • 119,99 zł
 • 169,99 zł

Jak wygląda sprawdzanie zasilacza w komputerach PC?

Zasilacz laptopa podłączona do gniazdka

Najprostszy sposób na to, jak sprawdzić, czy zasilacz jest sprawny, to oddanie go do profesjonalnego zakładu serwisowego lub elektrycznego. Co ważne, jest to mało kosztowne rozwiązanie, a daje dużą pewność co do swojej skuteczności. Jednakże wiele osób woli to zrobić na własną rękę, co niesie ze sobą pewne ryzyko. Jeśli jednak sam chcesz się przekonać, jak sprawdzić zasilacz, koniecznie zastosuj się do poniższych wskazówek:

 • Podłącz urządzenie do zasilania, ale nie do samego komputera, a następnie ustaw włącznik w pozycji “0”.
 • Przygotuj drucik w osłonce i wygnij go w kształt podkowy. Następnie umieść jego końcówki w odpowiednich miejscach, które znajdują się we wtyczce zasilacza. Połącz z drucikami (czarnym i zielonym), umieszczając końcówki kabelka wewnątrz wtyczki.
 • Aby ułatwić sobie sprawdzenie zasilacza komputerowego, warto do niego podłączyć wentylatory sprzętu PC, które poinformują, czy urządzenie pracuje poprawnie.
 • Przełącz zasilacz do pozycji “I”, a następnie go uruchom. Jeśli urządzenie będzie sprawne, włączą się wentylatory.
 • Po zakończonej pracy wyłącz zasilacz, wypnij go z prądu oraz wyciągnij z wtyczki kabelek.

Jak sprawdzić zasilacz laptopa?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić, czy zasilacz do laptopa jest sprawny. Jest to nieco inne urządzenie niż w przypadku komputerów PC, dlatego kontrola jego poprawnej pracy wygląda inaczej. Większość zasilaczy laptopowych posiada diody kontrolne, które informują, czy komputer pracuje prawidłowo. Niepokojącym sygnałem jest także przegrzanie zasilacza, co może być dla sprzętu bardzo niebezpieczne, wywołując nawet trwałe uszkodzenia. Dlatego przyda się tutaj wiedza, jak sprawdzić moc zasilacza. Wtedy za pomocą aparatury pomiarowej (np. multimetra) należy sprawdzić, czy urządzenie wytwarza odpowiednie napięcie. Jeśli jest zbyt niskie, bateria nie będzie się ładowała. W przypadku zbyt wysokiego napięcia – zasilacz się przegrzeje.

Urządzenie może się uszkodzić również przez awarię wtyczki. Zazwyczaj jest to spowodowane pęknięciem kabla, który został zbyt mocno zagięty lub za często był układany w nieprawidłowej pozycji. Jak wtedy sprawdzić zasilacz komputera? Wystarczy poruszyć końcówką kabla, aby ładowarka znów zaczęła pobierać prąd. Jeśli jednak okaże się, że usterka jest poważniejsza, warto rozważyć wymianę na nowy zasilacz, ponieważ jego naprawa często się nie opłaca. Ładowarki nie są drogie, więc zakup nowej może być dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem. Polecanym produktem, który będzie pasował do najpopularniejszych modeli laptopów jest Natec UNI. Można również skorzystać z zasilacza uniwersalnego, takiego jak Trust Primo.

Jak sprawdzić zasilacz komputerowy za pomocą programu?

Aby ocenić sprawność ładowarki, nie zawsze trzeba podłączać ją do komputera lub zanosić do serwisu. Czasem wystarczy specjalny program do sprawdzania zasilacza. Na rynku istnieje wiele aplikacji stworzonych do diagnostyki podzespołów, dzięki czemu łatwo można wykryć wadę poszczególnych urządzeń. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w taki program, zwróć uwagę do jakich części komputerowych jest przeznaczony. Aplikacja, dzięki której dowiesz się, jak sprawdzić zasilacz w PC lub laptopie, działa w intuicyjny sposób. Po jej uruchomieniu wyświetla się widok parametrów poszczególnych podzespołów, dzięki czemu szybko można wykonać test wybranej części. Jeśli się okaże, że zasilacz całkowicie się zepsuł, nie ma powodów do paniki, bo zawsze za niewielkie pieniądze można kupić nowy sprzęt o dobrych parametrach, np. Tracer Be Cool.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link