Jak podłączyć i skonfigurować router?

Joanna

Router Wi-Fi, który zapewnia dostęp do bezprzewodowego Internetu, to dziś jedno z podstawowych urządzeń domowych. Aby móc z niego bez problemu korzystać od razu po zakupie i bez konieczności wzywania specjalisty, sprawdź, jak podłączyć router i dokonać jego konfiguracji.

Router z pojedynczą anteną

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak podłączyć router,

- jak skonfigurować router,

- jak dokonać wyboru routera.

Jak podłączyć router?

Proces podłączania routera może nieco różnić się w zależności od konkretnego modelu, dlatego najlepiej postępować według wskazówek dołączonych do urządzenia w instrukcji. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych i uniwersalnych zasad, którymi należy się kierować podczas tej czynności.

Na początek router trzeba podłączyć do gniazda elektrycznego. Następnie należy zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych, po czym podłączyć kabel sieciowy do głównego gniazda z tyłu routera, które może być podpisane np. “WAN”, “DSL/ADSL” (w przypadku kabla telefonicznego) lub po prostu “Internet”. Pozostałe porty służą do podłączenia innych urządzeń obecnych w Twojej sieci.

Pierwszą konfigurację zaleca się przeprowadzić przy pomocy kabla sieciowego, a nie przez Wi-Fi (niektóre routery wręcz tego wymagają). Kiedy przewody zostaną odpowiednio podłączone, pozostaje już tylko włączyć router i komputer, który posłuży do konfiguracji.

W przypadku połączenia przewodowego podłączenie do sieci nastąpi automatycznie, natomiast w przypadku Wi-Fi należy odnaleźć router na liście połączeń sieci.Jeśli na tym etapie wszystko będzie działało jak należy, router za pomocą serwera DHCP przydzieli adresy IP poszczególnym urządzeniom w sieci wewnętrznej i rozpocznie uruchamianie zabezpieczeń.

CIEKAWOSTKA

Pierwszymi routerami, już w latach 60., były komputery ogólnego przeznaczenia. Mniej popularnym określeniem routera jest “trasownik”.

Jak skonfigurować router?

Konfigurowanie routera – łączenie telefonu z Internetem bezprzewodowymAby rozpocząć konfigurację internetu przewodowego, uruchom przeglądarkę internetową i w polu adresu wpisz adres IP, który znajdziesz na naklejce na urządzeniu – najczęściej jest to numer 192.168.1.1. Pojawi się wówczas okienko logowania – dane logowania są również umieszczane na naklejce lub w instrukcji, ale zazwyczaj zarówno login, jak i hasło, to "admin".
Po zalogowaniu najmniej czasochłonnym wyborem jest szybka konfiguracja, podczas której ustawisz najistotniejsze parametry. Pierwsza czynność to wykrycie typu połączenia WAN – najczęściej jest to dynamiczne IP. Statyczne IP to rzadko oferowana przez dostawców Internetu opcja, najczęściej używana przez bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy np. hostują własne serwery plików czy strony internetowe. W tym przypadku dynamicznego IP w kolejnym kroku konieczne jest sklonowanie adresu MAC karty sieciowej komputera, służącego do identyfikacji urządzenia w sieci.
Do podstawowych elementów konfiguracji sieci należą SSID, czyli nazwa, jaką nadasz swojej sieci bezprzewodowej, tryb zabezpieczeń i Twoje własne hasło. Najlepiej wybrać zabezpieczenia typu WPA2-PSK, które używa hasła do uwierzytelnienia i wygenerowania początkowych kluczy szyfrowania danych, a następnie dynamicznie zmienia klucz szyfrowania.
Podczas konfiguracji zaleca się pozostawienie włączonej opcji DHCP, która pozwala na automatyczne przydzielanie ustawień sieci podłączanym urządzeniom. Po zapisaniu ustawień, jeśli wszystko zostanie dobrze skonfigurowane, powinieneś połączyć się ze stroną internetową po wpisaniu dowolnego adresu.
Polecane routery
  • 179 zł
  • 569 zł
  • 399 zł
  • 79,99 zł
  • 1 019 zł

Jak dokonać wyboru routera?

Podłączanie routeraAby mieć pewność, że wybierzesz router, który będzie spełniał Twoje wymagania, zwróć uwagę na kilka podstawowych parametrów urządzenia:
  • technologia dostępu do Internetu – do najpopularniejszych należą xDSL, ADSL, 3G i 4G. Wybór w tym przypadku jest uzależniony od możliwości obsługi technologii wykorzystywanej przez operatora,
  • wydajność połączeń przewodowych – nowoczesny router powinien posiadać co najmniej cztery porty LAN, każdy pracujący z szybkością 1 Gb/s, co pozwoli na wymianę danych pomiędzy urządzeniami domowymi z szybkością ponad 100 MB/s,
  • standard bezprzewodowy – warto postawić na najnowszy standard sieci Wi-Fi 802.11ac. A jeśli połączysz go ze standardem 802.11ad, tak jak w Netgear Nighthawk X10 R9000, otrzymasz możliwość połączenia nawet do 7,2 Gb/s! Ponadto, jeśli w okolicy działa bardzo dużo sieci Wi-Fi, warto wybrać urządzenie nadające w dwóch pasmach, tzw. DualBand,
  • bezpieczeństwo – aby bronić Cię przed zagrożeniami z Internetu, router powinien być wyposażony w zaporę SPI i ochronę przed atakami DoS,
  • dodatkowe funkcje – popularne są obecnie routery wyposażone w złącze USB, które pozwala na natychmiastowy odczyt danych z urządzenia przenośnego na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci. Ciekawą opcją jest także router z ekranem LCD, który ułatwia konfigurację i kontrolę sieci.

Potrzebujesz więcej wskazówek? Przeczytaj także Jak wybrać router? Poznaj 7 sprawdzonych porad.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!