Instrukcja obsługi pralki – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Autor: Magda

Lektura instrukcji obsługi to pierwsza czynność, którą powinniśmy wykonać po zakupie sprzętu. W instrukcji bowiem znajdują się kluczowe informacje na temat produktu, których znajomość zagwarantuje właściwe i bezpieczne użytkowanie pralki. Jeżeli nie stosujesz się do zapisów w instrukcji, możesz uszkodzić urządzenie. Na co zatem powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

1. Jak rozpakować pralkę?

Pralka podczas transportu jest zabezpieczona w sposób specjalny – śruby, a także elementy gumowe chronią ją przed ewentualnymi zniszczeniami. Po rozpakowaniu sprzętu wszelkie zabezpieczenia należy zdjąć. Dobrze jednak je zachować na wypadek ponownego transportu, gdybyś w przyszłości chciał się przeprowadzić.

2. Jak odpowiednio ustawić pralkę?

Pralka powinna stać na twardej, stabilnej i równej powierzchni – uginająca się podłoga czy dywan są niewskazane. Urządzenie nie może się opierać o ścianę ani o inne meble (należy zachować co najmniej 1 cm odległości od wszelkich obiektów). Zadbaj również o odpowiednie wypoziomowanie pralki przez regulację wysokości nóżek. Stopień nachylenia zmierzysz poziomicą.

Warto także na koniec sprawdzić stabilność urządzenia, dociskając każdy róg. Jeśli pralka się porusza, musisz ponownie wyregulować nóżki.
 
Zawsze możesz skorzystać z dodatkowych usług, oferowanych przez RTV EURO AGD – wniesieniem pralki i jej wypoziomowaniem, i podłączeniem zajmą się nasi specjaliści.

3. Jak podłączyć pralkę do wody

Kiedy pralka stoi prawidłowo, możesz przystąpić do jej podłączania. Na początku podłącz przewód doprowadzający wodę – w każdej oryginalnej instrukcji obsługi przeczytasz (lub zobaczysz, jeśli są w niej ilustracje), jak dokładnie on wygląda. Istotne jest to, że pralkę zasilamy wodą zimną, nie zaś ciepłą, a jej ciśnienie powinno wynosić od 1 bara do 10 barów (od 0,1 MPa do 0,8 MPa) – czyli – w uproszczeniu – ilość wody, jaka w ciągu minuty zostanie wpompowana do pralki, musi wynosić od 10 do 80 litrów.

Zawsze stosuj fabrycznie nowe węże doprowadzające wodę. Pamiętaj, by ich nie zaginać!

Wąż odpływowy, który rozpoznasz po przeczytaniu instrukcji producenta, podłącz do otworu ściekowego w ścianie albo przymocuj go na brzegu wanny lub zlewu. Pamiętaj, żeby otwór ściekowy znajdował się w odległości 60–100 cm od podłogi (szczegółowe wytyczne sprawdź w instrukcji obsługi opracowanej przez producenta).

4. Jak podłączyć pralkę do prądu?

Następnym krokiem jest podłączenie pralki do prądu. Włóż przewód do gniazdka zawierającego bolec zerujący, czyli gniazdka uziemionego, do którego będziesz mieć łatwy dostęp po ostatecznym ustawieniu pralki. Nie używaj do tego celu przedłużaczy i rozgałęźników. 

Zadbaj o to, aby napięcie zasilania mieściło się w wartościach podanych przez producenta pralki w danych technicznych. Jeśli masz kłopot, zaangażuj do tej pracy profesjonalnego elektryka.
Polecane pralki
  • 999 zł
  • 899 zł
  • 1 349 zł
  • 1 199 zł
  • 799 zł

5. Pranie

Rady dotyczące efektywnego prania znajdują się w każdej instrukcji obsługi. Zależą w dużym stopniu od zaleceń producenta pralek, a także znajdujących się na metkach ubrań.

Pamiętaj! Aby Twoja garderoba była należycie wyprana, nie możesz zapełniać pralki w sposób maksymalny. Jeśli przeładujesz bęben, pranie będzie po prostu nieefektywne – ubrania mogą być  niedokładnie wyprane, a nawet ulec zniszczeniu (np. kiedy pod wpływem nacisku niektóre z nich zaczepią się o bęben pralki). Jeśli Twoja pralka ma pojemność znamionową wynoszącą 6 kg (czyli właśnie tyle prania zmieści się w niej jednorazowo), możesz ją zapełnić maksymalnie:
  • ubraniami syntetycznymi w 3 kg (czyli ½ bębna),
  • ubraniami z delikatnych tkanin (tj. wełnianymi czy też jedwabnymi) w 2 kg (czyli 1/3 bębna).

Na 6 kg prania składa się na przykład: 10 par skarpetek, 6 podkoszulek, 5 małych ręczników, 2 pary spodni, 2 komplety pościeli i 1 sweter.

Pamiętaj również, aby stosować dokładnie tyle detergentu, ile przewiduje producent proszku czy żelu do prania. Zbyt dużo środka nie spowoduje, że pranie będzie dokładniej wyprane, a może wręcz spowodować problem z jego wypłukaniem.

6. Konserwacja i czyszczenie pralki

Regularne czyszczenie pralki może istotnie wydłużyć jej żywotność, a także zapobiegać poważnym usterkom. Zanim przystąpisz do czyszczenia, pamiętaj o odłączeniu jej od prądu i o zakręceniu zaworu z wodą.
 
 Co czyścić regularnie?  Dlaczego czyścić? Jak często czyścić?  W jaki sposób czyścić?
 Filtr pompy odpływowej  W filtrze często zatrzymują się drobne elementy – guziki, monety, włosy, resztki materiałów. Grozi to zatkaniem odpływu wody.  Mniej więcej raz na 20 prań; czyli raz na 3 miesiące.  Najpierw spuść wodę zalegającą w filtrze, ostrożnie otwierając klapę filtra znajdującą się w dolnej części pralki. Zanim poluzujesz klapę, podłóż pod jej otwór miednicę! Wyjmij filtr i usuń zalegający tam osad.
 Szuflada na detergenty  Zbierający się tam brud zostanie zaabsorbowany przez wodę i dostanie się do bębna podczas prania.  Co ok. 5 prań.  Wyjmij ostrożnie szufladę z pralki i przepłucz ją pod bieżącą wodą.
 Bęben pralki  Nieczyszczony bęben może wydzielać nieprzyjemny zapach – z powodu gromadzącej się w nim pleśni.  W zależności od potrzeby – jeśli z bębna dobiega nieprzyjemny zapach.  Przetrzyj gumową uszczelkę wilgotną szmatką, zbierając bród. Następnie nastaw puste pranie po tym, jak uprzednio wlejesz do środka detergent do czyszczenia pralek lub ocet.

Aby pralka służyła nam jak najdłużej, warto ponadto stosować środki zapobiegające osadzaniu się kamienia na grzałce, jak również kontrolować przewód doprowadzający wodę. Jeżeli tylko pojawią się na nim pęknięcia, czas go wymienić!

7. Zasady bezpieczeństwa

Bardzo ważne, aby pralkę użytkować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Jest to bardzo istotne, ponieważ bezpośredni kontakt wody i prądu może doprowadzić do porażenia i w konsekwencji – do śmierci. Dlatego nie powinieneś dopuszczać dzieci do obsługi pralki. Wiele modeli ma blokadę przedwczesnego otwarcia drzwiczek, a także dostępu do panelu sterowania i przypadkowego włączenia – warto wziąć pod uwagę te funkcjonalności podczas zakupu pralki.

Pamiętaj, że nie wolno używać urządzenia, gdy wtyczka jest w jakikolwiek sposób uszkodzona. Pralka musi się znajdować w pomieszczeniu zamkniętym.

8. Utylizacja i odbiór zużytego sprzętu

Pralki nie wolno wyrzucać razem z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego. Wystarczy, że przy zakupie nowej pralki jej wysłużoną poprzedniczkę. Z odbioru zużytego sprzętu możesz skorzystać bezpłatnie w RTV EURO AGD.

Najważniejsze jest jednak, abyś przed pierwszym użyciem pralki zapoznał się z dołączoną do niej instrukcją obsługi. Tylko znajomość zasad określonych przez producenta pozwoli Ci na właściwą obsługę urządzenia.
Zobacz pełną ofertę pralek w naszym sklepie!
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów