Jaka powinna być temperatura w lodówce?

Martyna Wiereszka

Z lodówki korzystamy kilka, a czasem nawet kilkanaście razy dziennie. Ma ją w domu praktycznie każdy z nas. Czy jednak wiesz, jaka powinna być temperatura w lodówce? Czy ma to znaczenie dla jej działania i kosztów związanych z jej użytkowaniem? Przeczytaj nasze porady, aby lepiej zadbać zarówno o lodówkę, jak i trwałość chłodzonych w niej produktów.

Zobacz także: Ranking lodówek

Optymalna temperatura w lodówce

Temperatura w lodówce jest zależna od strefy – inna jest na górnej półce, a inna w szufladzie na warzywa i owoce. Z tego powodu każda półka jest przeznaczona do przechowywania innego rodzaju produktów.

Wielu producentów, aby ułatwić użytkownikom prawidłowe rozmieszczanie żywności w lodówce i zoptymalizować jej pracę, umieszcza przy półkach oznaczenia produktów, które powinny się znaleźć na danej wysokości.

Żeby żywność zachowała świeżość, powinna być jedynie chłodzona. Dlatego temperatura w lodówce nie może spaść poniżej 0°C. Z kolei żeby w jedzeniu nie rozwijały się pleśń i bakterie, temperatura nie powinna też przekroczyć 5°C. Uznaje się więc, że optymalna temperatura w lodówce wynosi od 2 do 4°C. W takich warunkach produkty zachowują świeżość i wartości odżywcze. Gdzie w takim razie powinny być przechowywane poszczególne rodzaje żywności? Podpowiadamy:

   mięso i ryby należy umieścić na najniższej półce – te produkty wymagają najintensywniejszego chłodzenia;

   środkowe półki, na których jest nieco wyższa temperatura, to najlepszy wybór do przechowywania jaj czy nabiału;

   na górnej półce ustawiaj produkty, które nie psują się zbyt szybko, takie jak dżemy czy inne przetwory;

   najlepszym miejscem do przechowywania owoców i warzyw są specjalne szuflady, w których utrzymuje się temperatura 7-8°C. To jedno z najcieplejszych miejsc we wnętrzu lodówki;

•   soki czy sosy niewymagające mocnego schłodzenia najlepiej przechowywać na półkach umieszczonych na drzwiach. Panuje tutaj bowiem najwyższa temperatura. Z czego to wynika? Podczas otwierania lodówki półki na drzwiach są najbardziej narażone na wzrost temperatury. 

Polecane lodówki

Utrzymanie prawidłowej temperatury w lodówce jest bardzo ważne ze względów ekonomicznych – w ten sposób nie tylko uchronisz swoje jedzenie przed zepsuciem, ale też unikniesz dodatkowych kosztów zużycia energii. Każde obniżenie temperatury powoduje bowiem wzrost rachunków za prąd i niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie urządzenia.

 

Na ile ustawić pokrętło w lodówce?

Odpowiednie ustawienie termostatu jest kluczowe dla utrzymania temperatury w lodówce. W urządzeniach, które mają zarówno część chłodniczą, jak i zamrażalnik, termostaty mogą być dwa – osobne na każdą komorę – albo jeden wspólny.

W wielu lodówkach temperaturę nadal reguluje się za pomocą pokrętła. Znajduje się ono we wnętrzu urządzenia. Zwykle na pokrętle widoczna jest skala od 1 do 5, ale te cyfry nie oznaczają konkretnej temperatury, tylko moc chłodzenia. Żeby się dowiedzieć, na ile ustawić pokrętło w lodówce, musisz wiedzieć, jaka temperatura jest przypisana do danej wartości. Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi lodówki. Jeśli nie masz jej pod ręką, zawsze możesz poszukać w internecie.

Wiele lodówek ma elektroniczny panel sterowania (często z wyświetlaczem, z którego odczytasz, ile stopni jest w lodówce). Za jego pomocą w łatwy sposób wyregulujesz temperaturę. To rozwiązanie znacznie ułatwia dbanie o lodówkę i zapewnia większą kontrolę nad intensywnością chłodzenia.

Co może niekorzystnie wpłynąć na temperaturę w lodówce?

Jest kilka czynników, które mogą wpłynąć na temperaturę w lodówce i zaburzyć jej pracę. Sprawdź, jakich błędów należy unikać, żeby urządzenie działało jak najlepiej:  

1.   Nie otwieraj lodówki zbyt często. Zdarza ci się zaglądać do środka chłodziarki w poszukiwaniu czegoś dobrego, mimo że nie wiesz, na co faktycznie masz ochotę? Wiele osób robi to, nie zdając sobie sprawy, że takie bezcelowe otwieranie chłodziarki niekorzystnie wpływa na jej pracę. Każde otwarcie drzwi podnosi temperaturę w urządzeniu. Dlatego zanim zajrzysz do środka, zastanów się, czy faktycznie jest taka konieczność, a jeśli tak, działaj zdecydowanie i nie przeglądaj całej zawartości. Weź to, czego potrzebujesz, i zamknij drzwi.

2.   Nie ustawiaj lodówki zbyt blisko źródeł ciepła, takich jak grzejnik czy kuchenka. Zadbaj również o zachowanie odpowiedniej odległości urządzenia od ściany – to bardzo ważne dla jego prawidłowego działania. Zwróć także uwagę, czy na chłodziarkę nie będzie świecić słońce.

3.   Jeśli nie masz lodówki No Frost, regularnie rozmrażaj urządzenie. Szron i osadzający się w zamrażarce lód powodują, że chłodziarka nie działa prawidłowo, a do utrzymania pożądanej temperatury potrzebuje znacznie więcej energii. Może to doprowadzić do sytuacji, w której lodówka po prostu przestanie chłodzić. Technologia No Frost zapobiega osadzaniu się szronu w lodówce, co sprawia, że nie wymaga ona rozmrażania. Jest to możliwe dlatego, że wilgoć z urządzenia jest odprowadzana na zewnątrz. Dlatego przy wyborze lodówki zainteresuj się modelami wykorzystującymi technologię No Frost. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym artykule No Frost – co to jest, jak działa?

Lodówki z No Frost doskonale sprawdzą się w twojej kuchni

4.   Nie wkładaj do lodówki zbyt ciepłych potraw. Garnek z jeszcze ciepłym obiadem zmusza urządzenie do wzmożonej pracy. To powoduje osadzanie się szronu i zwiększony pobór energii. Dlatego zanim potrawa znajdzie się w chłodziarce, powinna wystygnąć.

5.   Nie umieszczaj w chłodziarce wilgotnych produktów (np. świeżo umytych i niedokładnie osuszonych warzyw czy owoców). Zanim schowasz jedzenie do lodówki, zadbaj o to, by je osuszyć. Wilgoć może się bowiem przyczynić do osiadania szronu na ściankach lodówki.

6.   Nie ustawiaj jedzenia zbyt blisko ścianek ani nie wkładaj do lodówki zbyt wielu produktów. Lodówka, tak jak inne sprzęty AGD, ma określoną pojemność. Zbyt duża ilość produktów albo umieszczenie ich zbyt blisko ścian lodówki może niekorzystnie wpłynąć na pracę urządzenia.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie mogą być inne przyczyny niewłaściwej pracy lodówki, przeczytaj nasz poradnik Dlaczego lodówka nie chłodzi?

Pamiętaj, że jeśli chcesz zabudować lodówkę, musisz kupić taką, która się do tego nadaje. Pod żadnym pozorem nie próbuj zakrywać szafkami lodówki wolnostojącej – to skończy się usterką. Więcej na temat lodówek tego typu dowiesz się z naszego poradnika Jak wybrać lodówkę do zabudowy?

 

Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?

Ustaliliśmy już, jaka temperatura w lodówce jest najwłaściwsza. Ale równie ważne jest odpowiednie przechowywanie w niej żywności Przede wszystkim chodzi o zachowanie świeżości produktów – to głównie po to wkładamy je do chłodziarki.

Skorzystaj z naszych rad, jak układać i przechowywać jedzenie w lodówce, żeby się nie marnowało:

   sprawdzaj daty przydatności i według nich układaj produkty w lodówce. Trzymaj się zasady, że im krótsza data przydatności, tym bliżej drzwi powinien być ustawiony produkt. Otwarte opakowania również układaj na skraju półki – dzięki temu nie zapomnisz, żeby je wykorzystać;

   raz w tygodniu zrób przegląd lodówki. W ten sposób pozbędziesz się nieświeżych produktów, sprawdzisz daty przydatności do spożycia i odpowiednio posegregujesz jedzenie. Mniej produktów się zmarnuje, a z resztek czy artykułów z krótkim już terminem ważności ugotujesz naprawdę smaczne potrawy, unikając wizyty w sklepie;

•   nie każdy produkt należy wkładać do chłodziarki. Wystarczy, że przypomnisz sobie, jak żywność jest ułożona w sklepach. Jeśli wziąłeś produkt z półki, to w domu także nie musisz go trzymać w niskiej temperaturze;

   bardzo przydatne w kuchni są pojemniki do przechowywania żywności. Ponieważ mają różną wielkość, możesz lepiej wykorzystać miejsce w chłodziarce. Szczelne zamknięcie nie tylko zapobiega wylewaniu się sosów czy zup, ale przede wszystkim ogranicza rozprzestrzenianie się silnych zapachów. To też doskonały sposób, żeby unikać obsychania serów czy wędlin.

 

Jaka powinna być temperatura w zamrażarce?

Mrożenie produktów spożywczych to doskonały sposób na ich długie przechowywanie. Trzeba jednak wiedzieć, jaka powinna być temperatura w zamrażarce, żeby jedzenie zachowywało świeżość i wartości odżywcze. Przyjmuje się, że optymalna temperatura w zamrażarce to -18°C. W takich warunkach nie rozwijają się bakterie, a żywność nie traci swoich właściwości. Pamiętaj, że ustawienie niższej temperatury (w niektórych sprzętach jest to możliwe) nie poprawia warunków przechowywania żywności, za to zwiększa pobór energii, a co za tym idzie – prowadzi do podniesienia rachunków za prąd.

Polecane lodówki

Wiesz już, jaka temperatura w zamrażarce jest najlepsza, ale co jeszcze może wpłynąć na jakość twoich zapasów? O czym należy pamiętać podczas przygotowywania jedzenia do mrożenia? Zanim produkty trafią do zamrażarki, warto najpierw schłodzić je w lodówce. Umieszczenie w zamrażarce zbyt ciepłych potraw negatywnie wpłynie na jej pracę, gwałtownie podnosząc temperaturę w komorze. Istotne jest również to, w czym przechowujesz potrawy, żeby nie straciły wartości odżywczych i się nie zepsuły. W sklepach znajdziesz przeznaczone do tego pojemniki i woreczki. Nie zapomnij odpowiednio ich opisać i umieścić na nich informacji o dacie mrożenia.

 

Ile stopni powinno być w lodówce – podsumowanie

Mamy nadzieję, że już wiesz, ile stopni powinno być w lodówce. Ustawienie odpowiedniej temperatury w tym urządzeniu nie jest trudne, ale bardzo ważne, zarówno ze względu na zapewnienie właściwych warunków przechowywania żywności, jak i na zużycie energii. Jeśli będziesz się stosować do przedstawionych wyżej wskazówek, produkty dłużej będą przydatne do spożycia, zmarnujesz mniej jedzenia, a twoja lodówka będzie pracować bez usterek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!