Suszarka do włosów – ile generuje prądu, jak wpływa na wysokość rachunków?

Autor: Anna

Suszarka do włosów to praktyczne urządzenie do stylizacji fryzur. Generuje jednak pobór energii elektrycznej, którego wysokość warunkuje wiele czynników. Aby dowiedzieć się, ile prądu zużywa suszarka do włosów, należy poznać jej specyfikację techniczną i dokonać prostych obliczeń matematycznych.

Kobieta suszy włosy suszarką do włosów w łazience

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak obliczyć pobór prądu
 2. ile prądu zużywa suszarka do włosów
 3. jak korzystanie z suszarki wpływa na wysokość rachunków za prąd

Ile prądu pobiera suszarka do włosów?

Licznik prądu

Suszarka do włosów to nieocenione narzędzie zarówno w pielęgnacji włosów, jak i stylizacji fryzur. Decydując się na jej zakup, nie warto kierować się ceną i panującymi trendami, szczególnie jeśli produkt będzie wykorzystywany w warunkach domowych. Wybierając suszarkę, należy upewnić się, że sprzęt jest polecany przez profesjonalistów, został przetestowany w najtrudniejszych warunkach i nie zniszczy poddanych suszeniu włosów, a także – co najważniejsze – ma regulację temperatury i siły nawiewu. Moc suszarki do włosów odgrywa ważną rolę zarówno pod kątem ich pielęgnacji, jak i w aspekcie generowania kosztów zużycia energii elektrycznej. Im większa moc suszarki, tym urządzenie produkuje więcej ciepła i szybciej może wysuszyć włosy. Również modele wyposażone w dodatkowe akcesoria, takie jak dyfuzory powietrza czy masażery, do efektywnej pracy wymagają większego poboru prądu. Nowoczesne suszarki o dużej mocy, takie jak Remington PROluxe AC9140 czy Philips SenselQ BHD827/00, nie tylko zapewniają efektywne suszenie, ale ułatwiają także modelowanie włosów, np. zapobiegają ich elektryzowaniu się.

Zużycie prądu przez suszarkę do włosów generuje różne koszty. Jeśli sprzęt używany jest od czasu do czasu, ich wartość jest niemal niezauważalna. Część osób korzysta z urządzenia codziennie przez 10–15 minut. W zależności od rodzaju i długości włosów można zoptymalizować rachunki za pobór energii elektrycznej, ale jednocześnie cieszyć się dobrej jakości sprzętem. Dla posiadaczy cienkich, rzadkich i krótkich włosów najlepszym rozwiązaniem może okazać się suszarka o niskiej mocy, np. Dyson Supersonic, która do pracy na najwyższych obrotach potrzebuje 1600 W, ale ma różnorodne inteligentne rozwiązania technologiczne, usprawniające suszenie. Producent zrezygnował z konwencjonalnego rozwiązania i umieścił silnik urządzenia w rączce, dzięki czemu nie tylko zmienił jego kształt, ale przeniósł środek ciężkości i poprawił komfort prowadzenia. Z kolei dla osób z grubymi, długimi i gęstymi włosami optymalnym rozwiązaniem będą suszarki o mocy powyżej 2000 W, jak np. Babyliss Le Pro Express 6614E, która szybciej poradzi sobie z wysuszeniem włosów.

 • 1 699 zł
 • 499 zł
 • 179,99 zł
 • 349 zł
 • 299 zł

Kalkulator poboru energii – jak obliczyć koszty pracy suszarki?

Suszarka do włosów w towarzystwie protownic i lokówek

Chcąc oszacować, ile prądu zużywa suszarka do włosów i jak przekłada się to na rachunki za prąd, warto skorzystać z kalkulatorów poboru energii dostępnych w internecie. W tabeli wpisujemy odpowiednie dane lub samodzielnie dokonujemy obliczeń, korzystając z prostego algorytmu matematycznego. Należy przede wszystkim sprawdzić specyfikację techniczną umieszczoną na opakowaniu lub w instrukcji obsługi suszarki. Moc zwykle wyrażana jest w watach [W], jednak do obliczeń potrzebne są wartości podawane w kilowatach [kW]. Aby przeliczyć W na kW, należy podzielić podaną na opakowaniu urządzenia moc przez tysiąc, np. Remington D5720 o mocy 2400 W pobiera 2,4 kW. Kolejnym krokiem jest ustalenie czasu pracy suszarki do włosów. Można założyć, że suszenie włosów zajmuje 10 minut, czyli 0,17 h. Wówczas moc suszarki do włosów należy pomnożyć przez czas jej pracy. Otrzymany wynik również podlega mnożeniu, ale przez cenę za 1 kWh u dostawcy prądu, np. 0,55 zł, czyli:

 • 2,4 kW (2400 W) x 0,17 h (10 min) = 0,408 kWh;
 • 0,408 kWh x 0,55 zł = 0,22 zł;
 • koszty pracy suszarki do włosów za 10 min to 0,22 zł.

Chcąc ustalić koszty wiążące się z pracą suszarki do włosów w ciągu roku przy codziennym jej używaniu, wystarczy uzyskany wynik pomnożyć przez liczbę dni w roku, czyli: 0,22 zł x 365 dni = 80,3 zł.

Mimo niskich kosztów ponoszonych za pracę suszarek, ich użytkownicy nieustannie szukają rozwiązań pozwalających zaoszczędzić pobór prądu. Warto szukać przede wszystkim modeli energooszczędnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się suszarki z regulacją temperatury i mocy strumienia powietrza, np. Babyliss Smooth Pro2100 6709DE ma 3 stopnie zakresu ciepła i 2 prędkości nadmuchu, natomiast Dyson Supersonic Black – aż 4 poziomy temperatury i 3 prędkości nadmuchu, dzięki czemu można kontrolować nie tylko proces suszenia, ale też pobór prądu.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link