Jakie możliwości daje polska wersja Google Home?

Autor: Joanna

Nie od dzisiaj wiadomo, że domy przyszłości mają być wyposażone w sztuczną inteligencję, która będzie ułatwiała codzienne funkcjonowanie. Namiastką tej rewolucji dla wielu może być Google Home. Jest to specjalna inteligentna aplikacja, przy pomocy której można sterować i zarządzać m.in. punktami świetlnymi, termostatami czy kamerami w domu, a także urządzeniami z serii Google Home. Polska wersja Asystenta Google jest mniej rozbudowana aniżeli angielska, ale z czasem ma być rozszerzana.

Smartfon w kieszeni garnituru. Na ekranie urządzenia jest widoczna aplikacja Google Home

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest i w jaki sposób działa Google Home;
 2. co potrafi polska wersja Google Home;
 3. jakimi aplikacjami potrafi sterować Asystent Google.

Google Home: aplikacja w języku polskim

Siedzący przy stoliku mężczyzna korzysta ze smartfona

Po długim oczekiwaniu Google Home zadebiutowało w Polsce na początku 2019 roku. Mimo że popularność tej aplikacji w naszym kraju nie jest tak duża jak w innych krajach, to i tak nie brakowało gadżeciarzy, którzy z niecierpliwością oczekiwali na jej wersję w rodzimym języku. Rozwój technologii sprawia, że ludzie coraz częściej mogą komunikować się z najnowszymi inteligentnymi urządzeniami i aplikacjami za pomocą mowy. To wygodniejsze rozwiązanie od wpisywania pytań za pomocą klawiatury smartfona czy komputera.

Podstawowa wersja Google Home w języku angielskim rozwija się dynamicznie i potrafi obsługiwać coraz więcej urządzeń, systemów i aplikacji. Jak można było się domyślić, możliwości polskiego Asystenta Google są okrojone. Na razie użytkownicy mogą wykorzystać go w swoich smartfonach. Głośnik Google Home po polsku na pewno kiedyś będzie dostępny, ale na razie trzeba zadowolić się urządzeniem w języku angielskim lub cierpliwie czekać na premierę polskojęzycznej wersji.

 • 599 zł
 • 84,99 zł
 • 259 zł
 • 479 zł
 • 519 zł

Aplikacje i urządzenia kompatybilne z Google Home

Ekran urządzenia mobilnego z aplikacjami. Wśród nich Google Home

Polski Google Home jest obsługiwany za pomocą smartfona, co dla wielu użytkowników nie stanowi najwygodniejszego rozwiązania. Zdecydowanie bardziej intuicyjne i komfortowe jest korzystanie z głośnika Google Home. Po jego podłączeniu i skonfigurowaniu z domowymi urządzeniami można zarządzać nimi wyłącznie za pomocą głosu. Problem w tym, że obecnie reaguje on tylko na język obcy. Dlatego też popularność tego rozwiązania w naszym kraju nie jest na razie zbyt duża.

Jeśli chodzi Asystenta Google po polsku, to aplikacja współpracuje i potrafi sterować m.in. Spotify, WhatsAppem i innymi aplikacjami firm, które miały swój udział przy jej tworzeniu. Może ona nastawić budzik czy stoper, powiedzieć jaka będzie pogoda, włączyć odpowiednią muzykę w wybranej aplikacji, a nawet wysłać wiadomość do konkretnej osoby. Poza tym pozwala na:

 • obsługę i zarządzanie Chromecastem (to rozwiązanie pozwala streamować multimedia z telefonu na ekran telewizora);
 • zarządzanie pocztą Gmail;
 • przeliczanie jednostek;
 • sprawdzanie nowości giełdowych;
 • wyszukiwanie repertuaru kin;
 • wyszukiwanie ciekawostek;
 • tłumaczenie pojedynczych słów i całych wyrażeń przy pomocy Google Translate.

Możliwości polskiego Asystenta Google cały czas mają być rozwijane. Aby zobaczyć (oraz sprawdzić), co w danym momencie potrafi aplikacja, najlepiej odwiedzić stronę Assistant Google. Tam znajduje się cała lista możliwości.

Jeśli chodzi natomiast o zarządzanie przez Google Home urządzeniami znajdującymi się w domu, to na tym polu jest jeszcze sporo do poprawy. Wprawdzie aplikacja dobrze działa chociażby z odkurzaczami iRobot Roomba (m.in. iRobot Roomba s9+), ale użytkownicy narzekali na problemy z obsługą żarówek Philips Hue. Możliwe jest jednak włączenie czy wyłączenie telewizora przy pomocy aplikacji. Mimo wszystko polska wersja w porównaniu do brytyjskiej czy amerykańskiej jest mocno okrojona.

Google Home: konfiguracja krok po kroku

Aby móc cieszyć się z dostępnych funkcji Google Home w polskim języku należy pobrać odpowiednią wersję aplikacji i posiadać konto Google lub je założyć. Asystent Google działa na urządzeniach mobilnych z systemem Android w wersji 5.0 lub nowszej w przypadku telefonów lub Android 6.0 lub nowszej w przypadku tabletów. Wymagana jest obsługa Wi-Fi o paśmie 5 GHz oraz włączona funkcja Bluetooth.

Sama konfiguracja urządzenia z Asystentem Google może różnić się w przypadku konkretnych urządzeń. Konieczne jest jednak zainstalowanie na smartfonie aplikacji urządzenia, które ma współpracować z Google Home. Następnie wystarczy podłączyć je do głównej sieci Wi-Fi, uruchomić aplikację asystenta i postępować zgodnie ze wskazówkami. Jeżeli instrukcje się nie pojawią, należy kliknąć „Home”, a następnie „Dodaj”. To pozwoli na synchronizację aplikacji z wybranym urządzeniem.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link