Formatowanie dysku w systemie Windows

Autor: Ola

Formatowanie komputera może być niezbędne w wielu sytuacjach – na przykład, gdy na dysku pojawi się błąd albo niemożliwe do usunięcia wirusy. Pełny format przyda się też, gdy chcesz na dobre pozbyć się wrażliwych danych. Nie wiesz, jak sformatować laptopa lub komputer stacjonarny? Sprawdź poniższą instrukcję!

Informatyk formatuje komputer

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. o czym pamiętać przed sformatowaniem dysku
 2. jak zrobić format komputera krok po kroku
 3. kiedy przyda Ci się program do formatowania dysku

Zanim zrobisz format komputera – o czym pamiętać?

Formatowanie komputeraZazwyczaj, gdy chcemy pozbyć się niepotrzebnych plików i dokumentów zapisanych na komputerze, kasujemy je, przenosząc do kosza. Warto jednak wiedzieć, że ta metoda nie usuwa danych całkowicie – wciąż można je odzyskać, dopóki zwolniona przestrzeń na dysku nie zostanie nadpisana.

Formatowanie dysku to proces, w którym wszystkie zapisane na nim pliki nie tylko zostają usunięte, ale także kilkukrotnie nadpisane. Dzięki temu możesz mieć pewność, że na dobre pozbędziesz się danych. To ważne na przykład w sytuacji, gdy sprzedajesz lub oddajesz komuś swój sprzęt – aby uniknąć przypadkowego udostępnienia danych osobom trzecim, warto wiedzieć, jak sformatować laptopa.

Przed formatowaniem laptopa czy peceta dokonaj kopii zapasowej ważnych plików, których możesz w przyszłości potrzebować. Możesz zapisać je na domowym serwerze NAS albo online – więcej o tych rozwiązaniach przeczytasz w tym artykule. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne, warto zapisywać je na więcej niż jednym nośniku – na przykład w chmurze oraz na pojemnym dysku zewnętrznym, jak Seagate Expansion Portable 2TB USB 3.0.

UWAGA

Po skutecznym sformatowaniu dysku nie będzie już możliwe odzyskanie wykasowanych plików. Upewnij się, że nie usuwasz ważnych danych, które chcesz zachować. Dotyczy to nie tylko zwykłych plików, ale również zapisanych ustawień aplikacji czy postępów w grach.

Formatowanie komputera – instrukcja krok po kroku

Dysk twardy Toshiba P300 Performance 3,5" 1TBJeśli chcesz pozbyć się plików z konkretnej partycji, system operacyjny umożliwi Ci łatwe formatowanie dysku – Windows 7, 8 i najnowszy Windows 10 pozwalają na to z poziomu programu „Zarządzanie komputerem”. Oto najważniejsze kroki:

 • Z poziomu „Menu Start” uruchom program „Zarządzanie komputerem”. W kolumnie po lewej stronie znajdź zakładkę „Magazyn” i wybierz opcję „Zarządzanie dyskami”.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk lub partycję, które masz zamiar sformatować.
 • Wybierz opcję „Formatuj...”. Na ekranie pojawi się okno, w którym należy ustawić opcje:
 1. system plików – formatując dysk wewnętrzny, np. dysk C, wybierz opcję NTFS,
 2. domyślny rozmiar alokacji – domyślnie 4 kB,
 3. szybkie formatowanie – jeśli zaznaczysz tę opcję, system wykasuje wszystkie pliki z dysku lub partycji. W trybie pełnego formatowania dysk jest dodatkowo skanowany pod kątem uszkodzonych klastrów – pozwala to naprawić występujące błędy.
 • Uzupełnij etykietę woluminu – nazwę dysku, która po sformatowaniu będzie wyświetlać się na przykład w oknie „Mój komputer”.
 • Kliknij „Rozpocznij”.

Opisana wyżej metoda formatowania sprawdzi się, jeśli chcesz pozbyć się przechowywanych na dysku plików i programów, a także usunąć pojawiające się błędy. Jednak jeśli chcesz dokonać pełnego formatowania dysku C, włącznie z zainstalowanym na nim systemem operacyjnym, będzie to nieco trudniejsze. Najprostszym sposobem jest uruchomienie Windowsa z płyty lub pamięci flash, np. pendrive’a, i skorzystanie z instalatora.

 • 2 519 zł
 • 1 119 zł
 • 619 zł
 • 439 zł
 • 919 zł

Program do formatowania dysku – kiedy się przyda?

Alternatywą dla rozwiązań wbudowanych w system Windows są dodatkowe programy do formatowania dysku. Kiedy warto z nich skorzystać? To dobry wybór, jeśli szukasz bardziej intuicyjnych sposobów na format komputera lub chcesz dokonać dodatkowych zmian w partycji, na przykład zarządzać jej rozmiarem lub nazwą. Niektóre z nich posiadają też funkcję nieodwracalnego usuwania plików – zarówno z dysków HDD, jak i SSD. Przydatną opcją jest też możliwość przeniesienia systemu operacyjnego na inny nośnik.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link