Fontanna czekoladowa – czy warto ją kupić? Jak działa?

Autor: Joanna

Czekolada ma wielu miłośników zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Trudno się temu dziwić, ponieważ w trakcie jej spożywania wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Właśnie dlatego świetnym zakupem może być fontanna czekoladowa.

fontanna czekoladowa, a obok stoją na stole owoce, w tle ludzie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa fontanna czekoladowa;
 2. czy warto kupić fontannę do czekolady;
 3. jaką fontannę do czekolady kupić do domu.

Czym jest i jak działa fontanna czekoladowa?

fontanna czekoladowa

Czekolada to słodka przekąska, która nie tylko dostarcza do organizmu wielu potrzebnych substancji odżywczych, takich jak magnez, ale także sprawia, że wydzielają się endorfiny. Dzięki temu poprawia się nastrój, zwiększa zadowolenie oraz motywacja do działania. Jest ona nazywana pokarmem bogów, ponieważ już w starożytności ludzie twierdzili, że ten słodki produkt poprawia samopoczucie i wyzwala większe możliwości. Każdy miłośnik czekolady powinien więc zaopatrzyć się w fontannę czekoladową, czyli urządzenie, które pozwala na sterowanie czekoladowym fondue. Mechanizm działania takiej fontanny do czekolady jest bardzo efektowny wizualnie, co sprawi, że wszyscy goście oraz znajomi będą zachwyceni. To doskonały pomysł na wesela oraz przyjęcia. Warto ją jednak mieć także w domu, aby korzystając z niej raz na jakiś czas, sprawiać sobie ogromną przyjemność. W jaki sposób działa fontanna czekoladowa? Urządzenie utrzymuje płynną czekoladę w obiegu zamkniętym, co oznacza, że napój spływa od góry do dołu, gdzie jest zasysany i podnoszony ponownie na górny poziom. Warto wiedzieć, że do prawidłowego funkcjonowania fontanny potrzebna jest roztopiona czekolada, którą należy wlać w specjalne miejsce. Niektóre urządzenia utrzymują stały, wysoki poziom temperatury, dzięki czemu czekolada jest cały czas ciepła. Na wesela oraz duże przyjęcia warto wybrać profesjonalną fontannę czekoladową. W takiej sytuacji można wynająć także specjalnych pracowników, którzy będą ją obsługiwali podczas trwania przyjęcia. Takie profesjonalne urządzenie może działać nawet przez dwanaście godzin.

Fontanna czekoladowa: co przygotować do fondue?

Decydując się na zakup fontanny czekoladowej, warto zwrócić uwagę nie tylko na sposób działania urządzenia, ale także na to, co jest potrzebne do stworzenia pysznego fondue czekoladowego. Do jego przygotowania należy kupić następujące składniki:

 • 3 tabliczki czekolady (może być to czekolada belgijska, ale także inna, na przykład mleczna, gorzka lub biała – wybór zależy głównie od własnych preferencji),
 • około 200 gramów śmietany kremówki 36%,
 • świeże owoce, czyli na przykład: truskawki, banany, kiwi, borówki, maliny, jabłka itp.

Pierwszym krokiem jest pokrojenie owoców na małe kawałki, które można wygodnie nabić na widelec lub patyczek i zatopić w gorącej czekoladzie. Następnie należy roztopić czekoladę – można to zrobić w kąpieli wodnej, ze śmietanką na ogniu lub w mikrofalówce (na przykład Whirlpool MWP303M). Spore znaczenie ma uzyskanie odpowiedniej konsystencji, czyli zadbanie o to, aby czekolada nie była ani zbyt gęsta, ani zbyt płynna. Dzięki temu cała zabawa z fontanną będzie dużo przyjemniejsza. Następnie otrzymaną masę należy przelać do urządzenia i je włączyć. Warto dodać, że do fondue czekoladowego można również dodać inne składniki, na przykład położyć dla gości miseczki z amaretto, likierem lub sokiem pomarańczowym, czy też dodać herbatniki, pianki lub ciasteczka z kremem.

 • 89,99 zł
 • 389 zł
 • 129,99 zł
 • 169,99 zł
 • 130,07 zł

Jaką fontannę czekoladową warto kupić?

kobieta stojąca obok fontanny czekoladowe

Urządzenia do roztapiania czekolady można znaleźć w kilku sklepach, aczkolwiek wybór nie jest zbyt duży. Fontanny czekoladowe stają się co prawda coraz popularniejsze, ale niektórzy wolą wynająć profesjonalną firmę, na przykład na przyjęcie lub wesele. Miłośnicy słodkości oraz osoby, które często urządzają imprezy dla znajomych lub dla dzieci, mogą jednak zdecydować się na zakup odpowiedniego urządzenia. Warto zwrócić uwagę na fontannę czekoladową Ariete 2962, która jest wzorowana na styl retro. Na pewno sprawdzi się ona na przyjęcia dla dzieci oraz dla dorosłych w warunkach domowych. Wśród najważniejszych cech technicznych tego sprzętu można wymienić:

 • moc: 90 W;
 • pojemność: 500 ml;
 • czas nagrzewania: 15–20 minut;
 • wymiary: 32 x 16 x 17 cm;
 • obudowa: stal nierdzewna.

Dobrą fontanną czekoladową do warunków domowych jest również Hendi 274101. Świetnie sprawdzi się ona w trakcie różnych przyjęć. Jeśli chodzi o parametry techniczne tej fontanny, to można wyróżnić:

 • moc: 250 W;
 • pojemność: 700 ml;
 • czas nagrzewania: 15–20 minut;
 • wymiary: 24 x 24 x 42 cm;
 • obudowa: stal nierdzewna.

Posiada ona także funkcję podgrzewania, dzięki czemu czekolada jest cały czas ciepła. Czekoladę z fontanny można wykorzystać do: fondue, maczania owoców i ciasteczek oraz picia. Osoby nieposiadające fontanny czekoladowej, a mające ochotę napić się gorącej czekolady, mogą zdecydować się na ekspres Tassimo (na przykład: Bosch Tassimo My Way TAS 6003). Można w nim zrobić na przykład gorącą czekoladę Milkę. Z kolei ci, którzy bez fontanny chcą stworzyć odpowiednie fondue dla znajomych, mogą przygotować roztopioną czekoladę w rondelku i przelać ją do eleganckiej miseczki. W przypadku fontanny czekoladowej zachwyca jednak nie tylko smak, ale także efekt wizualny, dlatego na przyjęcia oraz imprezy urządzenie takie będzie nadawać się idealnie.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link