Data publikacji: 6 grudnia 2019
Autor: Grzegorz
ARTYKUŁ - PORADNIK

Filament do drukarki 3D – co to jest? Jakie są jego rodzaje?

Poleć znajomemu Drukuj

Końcowy efekt wydruku zależy nie tylko od parametrów drukarki, ale również od filamentu. Poszczególne rodzaje filamentów mają różne właściwości, wytrzymałości, różną jakość i cenę. Jaki zatem powinien być idealny filament do drukarki 3D?

Stos różnokolorowych filamentów do drukarki 3d

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest filament do drukarki 3D;
  2. jakie są rodzaje filamentów.

Czym jest filament do drukarki 3D?

Dłonie dziecka, długopis 3d i różnokolorowe filamenty leżące na białym stole

Drukowanie 3D to proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów za pomocą specjalnej drukarki. Druk 3D odbywa się w technologii FDM, czyli fused deposition modeling. W tej metodzie nanoszony materiał przeciskany jest przez dyszę ogrzaną do temperatury jego topnienia. W technologii FDM wykorzystuje się różnego rodzaju tworzywa termoplastyczne. Termoplasty to tworzywa sztuczne, które dzięki swoim właściwościom w określonej temperaturze i ciśnieniu zaczynają zachowywać się jak lepka, gęsta ciecz. To właśnie dzięki temu zjawisku można je kształtować w skomplikowane wzory. Rozgrzane tworzywa za pomocą dyszy są układane warstwowo, a po zastygnięciu tworzą bryłę, czyli gotowy wydruk 3D. W druku 3D tworzywa termoplastyczne nazywamy filamentami. Filament ma postać cienkiej żyłki. Najczęściej spotykamy żyłki mające jedną z dwóch najpopularniejszych średnic – 1.75 mm lub 2.85 mm.

Jak wygląda produkcja filamentu? To skomplikowany proces odbywający się na specjalistycznej linii produkcyjnej. Podczas tworzenia filamentu bardzo ważne jest również środowisko, w którym powstaje – temperatura otoczenia, zanieczyszczenie powietrza, wilgotność – to wszystko ma znaczenie. Na początku przezroczysty granulat zostaje umieszczony w ogromnym mikserze, gdzie mieszany jest z barwnikiem oraz innymi substancjami nadającymi określone cechy, takie jak elastyczność czy wytrzymałość. Następnie mieszanka jest suszona przez kilka godzin w temperaturze około 70°C. Wysuszona mieszanina zostaje przetopiona i ekstrudowana do postaci cienkiej żyłki. To właśnie w tym procesie uzyskuje się pożądaną średnicę filamentu. Wszystko zależy od prędkości ekstrudowania – im większa prędkość procesu, tym niższa średnica żyłki. Następnie żyłka trafia do pojemników z gorącą i zimną wodą, po czym stygnie w kontrolowanych warunkach. Na koniec gotowy już filament jest nawijany na rolkę.

Proponowane produkty:
3Doodler Create (zielony) <%– –%>
3Doodler Start - Zestaw HEXBUG Creature <%– –%>
3Doodler Create Star Trek (niebieski) <%– –%>

Jakie są rodzaje filamentów?

Kolorowe filamenty 3d nawinięte na szpule

Na rynku mamy dostęp do wielu różnych rodzajów filamentów do drukarek 3D. Każdy rodzaj charakteryzuje się innymi właściwościami. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje filamentów. Oto one:

  • filament PLA – do jego produkcji wykorzystuje się mączkę kukurydzianą lub trzcinę cukrową. Oznacza to, że jest biodegradowalny. Przykładem takiego eko filamentu jest 3Doodler ECO-11. Wszystkie EKO-wkłady do 3Doodlera START zostały wykonane z bezpiecznych, nietoksycznych, wolnych od BPA i całkowicie biodegradowalnych materiałów. PLA zapewnia wydruki o dobrej jakości i dużej precyzji. Dodatkowo jest łatwy w użyciu. Materiał podczas procesu drukowania nie wydziela tak szkodliwych oparów jak inne tworzywa sztuczne. Przy pracy z filamentem PLA nie potrzebujemy podgrzewanego stołu, ponieważ materiał ten wykazuje nieduży skurcz. Jest wytrzymały i nierozpuszczalny, jednak pod wpływem wysokich temperatur może się odkształcić. Ma również ograniczoną elastyczność;
  • filament ABS – materiał ten jest sztucznym polimerem, w związku z czym podczas drukowania wydzielają się intensywne toksyczne opary. Przy pracy z tym filamentem należy zwrócić uwagę na bardzo dobrą wentylację pomieszczenia. Kolejnym problemem związanym z tego rodzaju tworzywem jest duży skurcz materiału. Aby mu zapobiec, stosuje się wysoką temperaturę wytwarzania oraz podgrzewany stół roboczy. Filament ABS posiada jednak liczne zalety – jest stosunkowo tani, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz ma lepszą elastyczność i odporność temperaturowa niż filament PLA.
  • filament TPU – znany jest także jako filament gumowy. To kopolimer składający się z twardych i miękkich segmentów. Konsekwencją tego jest duża elastyczność projektów wydrukowanych z użyciem tego typu materiału. Wadami tego filamentu jest jego dość wysoka cena oraz wolne tempo drukowania;
  • filament do długopisów 3D – drukarki 3D mogą mieć różną postać. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się drukarki w formie długopisów np. 3Doodler Create Plus. To wszechstronne narzędzie umożliwiające rysowanie w trybie 3D. W komplecie z długopisem dostajemy 3 zestawy wkładów. Po zużyciu wszystkich możemy bez problemu dokupić filamenty w wybranym kolorze np. czarnym 3Doodler ECO-10 lub nabyć komplet filamentów w kilku barwach, np. pastelowych, jak w 3Doodler ECO-MIX4. Ostatnim hitem jest wkład 3Doodler ECO-09, który oprócz wysokiej jakości charakteryzującej wszystkie filamenty 3doodler posiada także właściwości fluorescencyjne.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   
 

Suszarka z jonizacją nie jest wyłącznie przeznaczona dla fryzjerów. Sprawdź, jaką możesz kupić do domu.


Zobacz więcej   

Znajdź nas