
E-book to bardzo wygodna forma książki. Kupisz go o każdej porze, z dowolnego miejsca, i od razu będzie u ciebie – nie musisz czekać na dostawę! W dodatku nie zajmuje przestrzeni na półce i możesz go wygodnie czytać praktycznie na dowolnym urządzeniu: telefonie, laptopie czy specjalnym czytniku, dowolnie ustawiając wielkość liter i jasność ekranu. Tylko który format e-booka najlepiej wybrać? Czym różnią się EPUB i MOBI? Czy i kiedy warto wybrać PDF? Co zrobić, kiedy masz e-book w formacie, którego nie może odczytać twoje urządzenie? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Najpopularniejsze formaty e-booków
Oto formaty e-booków, które są do wyboru w polskich i zagranicznych księgarniach internetowych:
EPUB (Electronic Publication)
To najbardziej uniwersalny format e-booków, działa na wielu różnych urządzeniach.
- Jest obsługiwany przez większość czytników: PocketBook, Kobo, Onyx Boox, a także aplikacje mobilne.
- Umożliwia dynamiczne dopasowanie tekstu do ekranu – możesz zmieniać rozmiar czcionki, krój pisma, interlinię itp.
- Obsługuje multimedia, przypisy, linki, a nawet elementy interaktywne (w ograniczonym zakresie).
✅ Najlepszy wybór, jeśli korzystasz z czytników innych niż Kindle – chociaż nowsze modele Kindle już potrafią otwierać EPUB-y, wprawdzie nie bezpośrednio, a po konwersji w chmurze Amazona (trzeba wysłać e-book na Kindle’a przez aplikację Send to Kindle).
MOBI / AZW3 / KFX
Formaty Amazona, czyli przeznaczone do czytników Kindle tej firmy (MOBI został opracowany przez firmę Mobipocket kupioną przez Amazon w 2005 roku).
- MOBI był kiedyś głównym standardem dla urządzeń marki Kindle.
- Obecnie Amazon przeszedł na formaty AZW3 (nazywany ulepszonym MOBI) i KFX (bardziej złożony, zawiera zaawansowane funkcje DRM, co utrudnia konwersję i usuwanie zabezpieczeń) – to są nowsze wersje MOBI. Pliki EPUB nie są natywnie obsługiwane przez Kindle’a, ale od 2022 roku można je przesyłać na czytniki Amazona przez aplikację Send to Kindle i są wtedy automatycznie konwertowane właśnie do KFX.
- MOBI jest nieco mniej elastyczny niż EPUB, ale doskonale zoptymalizowany na potrzeby urządzeń Kindle.
✅ Wybieraj te formaty, jeśli używasz czytnika Kindle. A jeśli masz e-book w formacie Amazona, a nie masz Kindle’a, zainstaluj darmową aplikację o nazwie Kindle (ma wersje na Windows, na Androida i iPhone’a).
PDF (Portable Document Format)
Format stworzony z myślą o zachowaniu układu strony, dobry do dokumentów, broszur, instrukcji obsługi, komiksów, podręczników.
- Nie dopasowuje się do ekranu – na małych urządzeniach (np. 6-calowych) może być trudny do czytania.
- Obsługiwany praktycznie przez każde urządzenie, ale nie jest typowym formatem e-booka.
✅ Dobry do czytania na komputerze, tablecie lub dużym czytniku. Sprawdza się szczególnie w wypadku e-booków technicznych, podręczników, e-książek z bogatą szatą graficzną, e-wydań czasopism.
CBR (Comic Book RAR) / CBZ (Comic Book ZIP)
Są to specjalne formaty komiksowe.
- Tak naprawdę CBR i CBZ to skompresowane obrazy (np. JPG, PNG) w archiwach RAR lub ZIP, z odpowiednim rozszerzeniem; obrazy zapisane w ten sposób są wyświetlane w określonej kolejności, w trybie jedno- lub dwustronicowym.
- Są popularne wśród kolekcjonerów i hobbystów.
- E-komiksy w tych formatach można czytać, korzystając ze specjalnych aplikacji na urządzenia mobilne oraz za pomocą Calibre (patrz niżej).
- Nie są standardem w popularnych księgarniach.
- Można je konwertować do PDF-a.
✅ Formaty dla fanów komiksów i mangi wymagają specjalnej aplikacji do czytania. Najwygodniej jest czytać e-komiksy na tabletach.
FB2 (FictionBook 2.0)
Format stworzony i popularny w Europie Wschodniej.
- Opiera się na XML-u, jest tekstowy, łatwy do przetwarzania.
- Obsługują go niektóre czytniki i aplikacje (np. PocketBook, Moon+ Reader).
- E-booki w tym formacie można konwertować do bardziej popularnych formatów za pomocą Calibre (patrz niżej).
- Bywa używany w bibliotekach online z darmowymi e-bookami.
✅ Lekki, dobrze się nadaje do beletrystyki.
DJVU (nazwa nawiązuje do zwrotu déjà vu)
Format graficzny stosowany dawniej (pod koniec lat 90. XX w.) do digitalizacji książek, dokumentów i podręczników. Nadal spotykany w niektórych archiwach naukowych i bibliotekach cyfrowych.
- Podobny do PDF, ale z lepszą kompresją obrazów.
- Rzadko wspierany przez nowoczesne czytniki.
✅ Format z przeszłości. Zapisane w nim e-booki można konwertować do bardziej popularnych formatów za pomocą Calibre (patrz niżej) i konwerterów online.
Calibre: jak czytać e-booki we wszystkich formatach
A co zrobić, jeśli mamy e-book w formacie, z którym nie radzi sobie nasz czytnik, albo gdy książka, którą chcemy przeczytać, jest dostępna akurat w formie pliku innego niż zalecany do naszego urządzenia? Wtedy pomoże program Calibre. Jest to darmowa aplikacja na komputer dostępna w wersjach na Windows, macOS i Linuxa. Można ją łatwo i szybko pobrać z jej strony internetowej.
Calibre z e-bookami potrafi zrobić niemal wszystko:
- Otwiera i pozwala swobodnie czytać e-booki we wszystkich formatach: EPUB, MOBI, AZW3, PDF, FB2, DOCX i wielu innych.
- Ma wbudowany czytnik, w którym możesz m.in. dostosować wielkość czcionki – można więc naprawdę wygodnie czytać e-książki na ekranie laptopa czy komputera stacjonarnego.
- Umożliwia konwersję między formatami (np. może zapisać e-booka w formacie EPUB jako MOBI i odwrotnie). A zatem możesz dostosować prawie każdą e-książkę do dowolnego urządzenia, na którym lubisz czytać, i ją na nie wysłać. Uwaga: Calibre domyślnie nie konwertuje KFX, potrzebne są do tego dodatkowe wtyczki.
- Automatycznie kataloguje zbiory e-booków zapisanych w komputerze i pozwala je sprawnie przeszukiwać i przeglądać.
- Pozwala edytować metadane książek, co oznacza, że możesz np. zmieniać ich okładki (choćby na takie, jakie pamiętasz z dzieciństwa, jeśli nie podobają ci się nowe wydania klasycznych pozycji) czy uzupełniać dane bibliograficzne, by potem móc wygodniej przeszukiwać swoje zbiory.
- Obsługuje wysyłkę plików bezpośrednio na czytniki (np. Kindle, PocketBook).
- Umożliwia udostępnianie e-biblioteki przez przeglądarkę, w chmurze, a wtedy masz do niej dostęp z dowolnego urządzenia.
Podsumowanie: jaki format e-booka wybrać?
To zależy od tego, jak chcesz czytać:
- Masz czytnik Amazon Kindle – najlepiej kupuj e-booki w formacie MOBI / AZW3 / KFX lub przesyłaj na niego EPUB-y, korzystając z aplikacji Send to Kindle.
- Masz czytnik innej marki (np. PocketBook) – wybieraj format EPUB.
- Czytasz na telefonie lub tablecie – EPUB będzie najlepszy, ale PDF też się sprawdzi.
- Czytasz na komputerze – zainstaluj darmowy program Calibre, wtedy wszystkie formaty e-booków będą dobre.