Jaki elektroniczny programator czasowy do gniazdka wybrać?

Autor: Zosia

Programator czasowy jest coraz częściej spotykanym urządzeniem w gospodarstwach domowych. Jakie korzyści niesie jego używanie. Czy faktycznie pozwala zaoszczędzić prąd?

Dłoń męzczyznay na białym tle a w niej programator czasowy z pokrętłem.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest programator czasowy;
  2. na jakie funkcje zwrócić uwagę przed zakupem programatora;
  3. jaki model programatora warto wybrać.

Programator czasowy – co to jest?

Gniazdko elektryczne umiejscowione w ścianie, prz podłodze z paneli, po lewej stronie widać kawałek drzwi.

Programator czasowy jest często nazywany wyłącznikiem czasowym. To urządzenie, dzięki któremu możemy w skuteczny sposób zarządzać działaniem różnych urządzeń elektrycznych i zaoszczędzić zużycie energii. Urządzenie możemy zaprogramować tak, aby o danej godzinie wyłączyło lub włączyło sprzęt elektroniczny, który został do niego podłączony. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dość, że zaoszczędzimy pieniądze na niższych rachunkach za prąd, to w dodatku mamy możliwość łatwego sterowania pracą urządzeń. Idealnym przykładem może być bojler ogrzewający wodę. Dzięki programatorowi możemy tak ustawić czas jego działania, że zostanie wyłączony w godzinach nocnych, tym samym nie będzie pobierał energii. Najpopularniejszym rodzajem elektronicznych programatorów czasowych są te wkładane bezpośrednio do gniazdka. Na rynku dostępny jest również programator na szynę typu DIN. Umożliwia podłączenie urządzenia w rozdzielni czy w szafce bezpiecznikowej. Wyłącznik czasowy sprawdzi się również przy sterowaniu oświetleniem. Może zdarzyć się tak, że w tym przypadku konieczny będzie montaż programatora czasowego na stałe.

Rodzaje i funkcje programatora czasowego

Mężczyzna ze śrubokrętem w dłoni montuje gniazdko elektryczne do ściany.

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju programatorów czasowych do gniazdek. Warto więc zapoznać się z funkcjami poszczególnych modeli oraz kryteriami podziału. Podstawowym kryterium wyłączników czasowych jest rodzaj działania. Wyróżniamy tu programatory cyfrowe i mechaniczne. W przypadku programatora cyfrowego możemy spodziewać się, że jego praca będzie bardzo dokładna. Jednak musimy się liczyć także z wyższą ceną. To idealne urządzenie, często stosowane m.in. w akwarium. Pozwala kontrolować np. stan porostu roślin. W przypadku programatora mechanicznego czas, po którym urządzenie zostanie wyłączone, będzie można ustawić przy użyciu pokrętła lub odpowiednich przycisków. To dużo tańsza opcja, ale również mniej dokładna. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, starają się przygotować produkty przeznaczone pod konkretne urządzenie. Na rynku powszechne są np. programatory czasowe do światła. Najczęściej stosowane są do oświetlenia schodów czy drzwi wejściowych. Programator ustawia się zazwyczaj na określony czas, od kiedy ma się załączyć i kiedy wyłączyć. Idealnie odwzorowuje na przykład oświetlenie schodów w bloku. Wchodząc na wyższe piętra budynku, często zapominamy o zgaszeniu światła. Dzięki programatorowi zostanie ono wyłączone automatycznie po określonym czasie.

Kolejnym rozwiązaniem jest wspomniany wcześniej programator do bojlera. To często spotykane rozwiązanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach w bloku. Najczęściej wykorzystywany jest jako wyłącznik podgrzewania wody w określonym czasie. Programator daje też możliwość ustawiania podgrzewania wody w przedziałach czasowych. W tym przypadku także lepiej zakupić programator cyfrowy. Na rynku dostępne są również programatory czasowe do urządzeń RTV i AGD. Dzięki nim można sterować pralką, lodówką, telewizorem czy zmywarką.

Jakie cechy powinien posiadać dobry programator? Po pierwsze warto zwrócić uwagę na zasilanie. Dostępne są modele programatorów czasowych 230 V i 12 V. Wynika to z parametrów konkretnej instalacji elektrycznej. Istotną funkcją jest również zakres pracy. Może być on ustalany na określone dni tygodnia lub na konkretny czas w ciągu doby. Programator dzienny daje dużo więcej możliwości. Możemy ustawić go w ujęciu minutowym lub godzinowym. Tym samym jesteśmy w stanie przewidzieć, ile minut czy godzin będzie działał w konkretnym czasie. Wybierając model pod swoje potrzeby, zwróćmy jeszcze uwagę na liczbę dodatkowych funkcji, dokładność działania czy programy (ilość kombinacji, które można ustawić w jednym czasie).

Na jakie modele zwrócić uwagę?

Wartym polecenia jest model Eura-Tech RCS-33C8-3600W, przeznaczony do włączania i wyłączania podłączonych urządzeń za pomocą zdalnego pilota. Ciekawą opcją może być też Eura-Tech WS-03H1. Urządzenie służy do obsługi urządzeń elektrycznych. Wykorzystuje się do tego domową sieć Wi-Fi, chmurę Amazon Web Services oraz polskojęzyczną aplikację mobilną eWeLink. W podobny sposób działa elektroniczny programator czasowy Eura-Tech WS-04H. Z klasycznych rozwiązań na pewno warto przyjrzeć się modelowi Eura-Tech WA-31H1. Pozwala zdalnie zarządzać programatorem czasowym, ma opcję ustawiania harmonogramów pracy. Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem jest programator czasowy do gniazdka Orno OR-PRE-409, posiadający m.in. 16 programów czasowych.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link