DTS czy Dolby – który system kompresji dźwięku jest lepszy?

Autor: Klaudia

Systemy kompresji danych na płytach DVD-Video powstały m.in. po to, abyśmy mogli cieszyć się z dobrej jakości dźwięku podczas oglądania filmów i seriali. Na rynku funkcjonują dwa konkurencyjne systemy – DTS i Dolby. Dowiedz się, który z nich jest lepszy.

Zestaw kina domowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest system DTS
 2. co to jest Dolby
 3. co jest lepsze: DTS czy Dolby

System kompresji dźwięku DTS – co warto o nim wiedzieć?

Para wybiera wspólnie amplituner

System DTS został opracowany przez firmę Digital Theater Systems. Jest on powszechnie stosowany przy kompresji dźwięku na płytach DVD-Video, często równolegle do konkurencyjnego systemu Dolby. Amplitunerami zgodnymi z kodekami DTS są chociażby Pioneer VSX-934 czy Sony STR-DH790.

DTS zwykle korzysta ze stratnego kodowania dźwięku (eliminuje mniej istotne dane) i dzięki temu pozwala zapisać na płycie aż sześć ścieżek dźwiękowych. Format DTS oferuje kodeki dźwięku przestrzennego w systemach 5.1, 6.1 i 7.1 (cyfra na początku oznacza liczbę mniejszych głośników w systemie surround, natomiast druga z nich osobny kanał dla subwoofera).

System kompresji DTS wykorzystuje wielu producentów filmowych i telewizyjnych. Znajdziemy go na płytach DVD, ale także na Blu-ray. Często nieświadomie korzystamy z niego, oglądając telewizję kablową lub satelitarną. Studia chętnie wykorzystują DTS do kompresowania plików niezbędnych do odtwarzania dźwięku wielokanałowego i późniejszej dekompresji na odtwarzaczach domowych.

Kodeki DTS można podzielić według oferowanego poziomu jakości. Do najpopularniejszych kodeków należą:

 • DTS Digital Surround – obsługują konfigurację 5.1 na częstotliwościach próbkowania 44,1 lub 48 kHz (prędkość 1,5 megabita na sekundę);
 • DTS-HD High Resolution Audio – konfiguracja 7.1, kodeki są zgodne z częstotliwościami próbkowania 96 lub 48 kHz (prędkość 6 megabitów na sekundę);
 • DTS-HD Master Audio – bezstratny format kompresji dla konfiguracji 7.1, z częstotliwością próbkowania 96 kHz/24 bit dla 8 kanałów i 192 kHz/24 bit dla 6 kanałów (prędkość 24,5 megabitów na sekundę).

Warto też wspomnieć o technologii obiektowego dekodowania DTS:X, która gwarantuje wielowymiarowy dźwięk przestrzenny, automatycznie dostosowujący się do systemu głośników.

Polecane amplitunery
 • 2 499 zł
 • 2 499 zł
 • 1 749 zł
 • 1 749 zł
 • 3 449 zł

Co to jest Dolby?

Kobieta zmienia głośność na amplitunerze

Dolby, czyli technologia kodowania i dekodowania dźwięku dla formatu DVD-Video, została opracowana przez firmę Dolby Laboratories. Stosuje się ją znacznie częściej od konkurencyjnego DTS. Do amplitunerów zgodnych z Dolby można zaliczyć m.in. model Yamaha MusicCast RX-V685. Zapis o zgodności znajdziemy także w specyfikacjach takich sprzętów, jak telewizory. Przykładem jest Samsung QLED QE55Q67RAT.

Dolby, podobnie jak DTS, w większości przypadków koduje dźwięk w systemie stratnym. Przy czym kompresuje on ścieżkę audio w sposób bardziej zauważalny. Strumień informacji jest nawet trzykrotnie mniejszy, co przekłada się na gorszą jakość dźwięku.

Obsługiwane systemy dźwięku przestrzennego to 5.1, 6.1 i 7.1 w konfiguracji dwa kanały przednie (lewy i prawy), kanał centralny, kanały przestrzenne i subwoofer.

Producenci filmowi i telewizyjni chętnie sięgają po system Dolby. Pliki audio skompresowane w tej technologii zajmują znacznie mniej miejsca w porównaniu do DTS, dlatego format ten jest obecny na większości płyt DVD i Blu-ray oraz na serwisach streamingowych – korzystają z niego m.in. tacy produkcyjni giganci jak Netflix.

Kodeki Dolby również podlegają rozróżnieniu ze względu na liczbę obsługiwanych głośników i parametry dźwięku. Najpopularniejsze z nich to:

 • Dolby Digital – obsługuje konfigurację 5.1. (prędkość 640 kilobitów na sekundę). Format ten jest często wykorzystywany na płytach DVD;
 • Dolby Digital Plus – konfiguracja 7.1 (prędkość 1,7 megabitów na sekundę);
 • Dolby TrueHD – kodeki zapewniające bezstratną kompresję dźwięku. Chętnie stosowane na płytach Blu-ray. Obsługują konfigurację 7.1 (prędkość 18 megabitów na sekundę).

Dolby oczywiście posiada konkurencyjną do DTS:X technologię obiektowego kodowania o nazwie Dolby Atmos, która gwarantuje ponadprzeciętną przestrzenność i immersyjność dźwięku.

DTS czy Dolby – który system kompresji wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, który system kompresji dźwięku jest lepszy – DTS czy Dolby. DTS zdecydowanie wygrywa, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie suche dane. W skompresowanym pliku znajduje się nawet trzykrotnie więcej informacji o dźwięku w porównaniu do tej samej ścieżki zapisanej w formacie Dolby. Przynajmniej w teorii powinno oznaczać to zauważalnie lepszą jakość dźwięku. Natomiast w praktyce, dla laika, różnice te są niemal niezauważalne albo można je dostrzec dopiero przy dobrze skompletowanym i zaawansowanym systemie audio. Dlatego można przyjąć, że z pełnych możliwości DTS mogą skorzystać tylko prawdziwi pasjonaci, zaś w domu przeciętnego użytkownika oba systemy sprawdzą się równie dobrze.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów