Filtrowanie wody – sposoby, działanie i zalety

Autor: Joanna

Pomimo powszechnej opinii, że woda płynąca z kranu jest czysta i zdatna do picia, dobrze jest spożywać ją po uprzednim przegotowaniu. Jest to jednak czasochłonne i często zwyczajnie nie opłaca nam się przeprowadzać całego procesu. Na szczęście istnieją inne sposoby oczyszczania wody. To, czego nie widać gołym okiem, np. związki chemiczne, zanieczyszczają wodę i mogą być przyczyną kłopotów zdrowotnych. Z tych powodów warto postawić na domowe sposoby filtrowania wody.

Dzbanek z filtrem węglowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak rozpoznać, że woda w kranie nie jest czysta;
  2. jakie są sposoby filtrowania wody w domu;
  3. jakie urządzenie do filtrowania wody wybrać.

Filtrowanie wody – kiedy warto je rozpocząć?

Jeden ze sposobów na filtrowanie wody to jej zagotowanie

Zastanawiasz się, po czym poznać, że twoja woda jest zanieczyszczona? A może w ogóle się nad tym nie zastanawiasz bądź towarzyszy ci błędne przeświadczenie, że krystaliczna woda jest zawsze czysta? Nieważne, która przesłanka jest prawdziwa, najwłaściwszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie prostego testu na sprawdzenie, czy nasza woda faktycznie jest zdatna do picia. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że brak niepokojącego koloru i zapachu nie jest gwarantem jej bezwzględnej czystości. W wodzie kranowej znajdują się związki chemiczne różnego rodzaju, a nawet cząsteczki piasku, żwiru, mułu i innych kamieni. Wyczuwalny jest również zapach chloru. Wykorzystuje się go w oczyszczalniach w celu uzdatnienia wody i zabicia groźnych dla zdrowia bakterii.

Aby sprawdzić, czy woda, która płynie z twojego kranu, jest czysta, warto zwrócić uwagę na kolor kamienia, jaki pozostawia na naczyniach. Świadczy on o obecności minerałów, które w zbyt dużej ilości mogą niekorzystnie wpływać nie tylko na nasz organizm, ale też na trwałość używanych sprzętów. Podczas gotowania wody zazwyczaj wytrąca się kamień powstający ze związków wapnia i magnezu. Oznacza to, że woda w kranie jest twarda. To wpływa negatywnie na wytrzymałość takich urządzeń jak czajnik, żelazko, pralka czy zmywarka. Jeśli kamień z wody przyjmuje rdzawo-czerwone zabarwienie, zawiera mangan lub żelazo.

  • 25,99 zł
  • 25,99 zł
  • 25,99 zł
  • 34,99 zł
  • 29,99 zł

Domowe sposoby filtrowania wody

Filtr do wody

Jednym z możliwych sposobów domowej filtracji wody jest zainstalowanie mechanicznego filtra. Jest to niewielkie urządzenia zamocowane zazwyczaj na wylewce kranowej w celu zatrzymania drobnych ziaren piasku i kamyków. Pozwoli on na zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń, którym udało się dostać do wody jeszcze w rurach przepływowych np. z powodu awarii bądź nieszczelnych elementów w systemie wodno-kanalizacyjnym. Skuteczność, z jaką dane urządzenie będzie filtrować wodę, zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostało wykonane oraz gęstości aquafiltra. Może on być zarówno ze stalowej siatki, porcelany, sznurka, jak i z włókniny. Dwa ostatnie materiały mają jednak poważną wadę – tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii.

Innym sposobem oczyszczania wody jest stosowanie filtrów z węglem aktywnym. Istnieją ich różne rodzaje – mogą to być filtry montowane przy głównym zaworze wody, nakręcane na wylewkę lub wygodne w obsłudze dzbanki i butelki filtrujące. Głównym związkiem filtrującym w tego typu urządzeniach jest węgiel aktywny. Ze względu na swoje właściwości redukuje on ilość chloru w wodzie i zatrzymuje inne szkodliwe substancje. Filtry tego typu w wyniku naturalnej eksploatacji zużywają się, dlatego wybierając takie rozwiązanie, należy pamiętać o częstym wymienianiu wkładu węglowego bądź filtra na nowy. Zazwyczaj termin przydatności pojedynczego filtra wynosi miesiąc od pierwszego zetknięcia z wodą. Należy jednak pamiętać, aby dokonać wymiany elementu nawet jeżeli urządzenie było przez większość czasu nieużywane. Ciekawym i wygodnym w użyciu rozwiązaniem są filtry do wody w postaci dzbanka z umieszczonym wewnątrz wkładem. To dobry sposób na czystą wodę do picia czerpaną ze wszystkich ujęć.

Jakie urządzenie do filtrowania wody wybrać?

Jeśli zainteresował cię zakup dzbanka filtrującego wodę, powinieneś zwrócić uwagę na te modele:

Bez problemu dokupisz do nich pasujące wkłady, które często pakowane są po wiele sztuk, co sprzyja oszczędnościom nie tylko pieniędzy, ale również czasu (np. Aquaphor B100-25 Maxfor - 12 szt.).

Jeśli zależy ci na poręcznym urządzeniu filtrującym, które bez problemu zmieścisz w torebce czy plecaku, powinieneś rozważyć zakup butelki filtrującej. Są one dostępne w wielu kolorach i pojemnościach – najmniejsze, o pojemności 0,3 l idealnie sprawdzą się dla najmłodszych, model półlitrowy możesz zabrać na spacer, natomiast największa butelka będzie świetnym rozwiązaniem na siłownię. Tak duży wybór dostępnych opcji pozwoli sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów (np. Dafi Butelka filtrująca 0,5l).

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link