Dobór wentylatora do wielkości pomieszczenia

Autor: Klaudia

Wiatrak pokojowy to tańsza i zdrowsza alternatywa dla klimatyzacji. Tylko odpowiedni dobór wentylatora do Twoich preferencji spełni pokładane w nim oczekiwania, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na jego rodzaj, parametry i dodatkowe funkcje, a przede wszystkim jego dopasowanie do wielkości pomieszczenia. Przyjemny powiew chłodnego powietrza przyniesie ulgę w upalne dni.

Kobieta pije kawę chłodząc się przy wentylatorze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje wentylatorów,
- jaka jest wydajność wentylatorów,
- jakie są dodatkowe funkcje sprzętów,
- jak wybrać wiatrak domowy.

Wiatrak domowy w sypialniRodzaje wentylatorów

Wiatraki pokojowe dzielą się na tradycyjne i kolumnowe. Te pierwsze, bardziej popularne, złożone są z podstawki i kilku dużych śmigieł otoczonych siatką ochronną. Doskonale sprawdzą się w warunkach domowych, do niedużych pomieszczeń (ok. 20 m2). Nieco mniej popularne wentylatory kolumnowe różnią się od tradycyjnych budową – wewnątrz kolumny mieści się wiele małych śmigieł, które dają mocniejszy efekt chłodzenia. Dzięki takiej konstrukcji wiatrak pokojowy wydmuchuje powietrze jednocześnie w różne strony. To dobre rozwiązanie do nieco większych pomieszczeń (ok. 30 m2) oraz biur, a także dla osób, które cenią sobie estetykę – wiatraki kolumnowe są uważane za ładniejsze.

Tego rodzaju urządzenia mogą różnić się od siebie także wielkością. Modele biurkowe są dyskretne i niewielkie – wystarczają do ochłodzenia jednej osoby. Stojące cyrkulują natomiast powietrze w całym pomieszczeniu. Sprawdź szeroką ofertę urządzeń chłodzących w sklepie RTV Euro AGD.

Wydajność wentylatorów

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów elektrycznych, im większa moc wiatraka domowego, tym większa jest jego wydajność. Warto jednak pamiętać, że duża moc wentylatora generuje również większy hałas. Dobrym kompromisem będzie sprzęt o parametrach 30-60 W, choć można zdecydować się również na wersje energooszczędne o mniejszej mocy. Najsilniejsze wentylatory pokojowe o mocy 150W do bardzo dużych pomieszczeń, np. biur typu open space, mogą ochłodzić nawet 80 m2.

Średnia głośność wiatraka domowego to 50 db. Ten parametr również powinien mieć znaczenie przy wyborze – im cichszy, tym lepszy. Najważniejszym parametrem, który jednak nie zawsze można znaleźć w podstawowych informacjach, jest wydajność wentylatora mierzona w metrach sześciennych. Tradycyjne wiatraki domowe mają wydajność 500-800 m3/h, natomiast wiatraki kolumnowe – ok. 1000 m3/h.
  • 239 zł
  • 440 zł
  • 179,99 zł
  • 399 zł
  • 799 zł

Dodatkowe funkcje sprzętów

Żółty wiatrak biurkowy w stylu retroOprócz podstawowych funkcji, producenci sprzętu oferują wiele dodatkowych udogodnień. Jedne z nich możesz uznać za użyteczne, inne mniej. Im więcej dodatków, tym wyższa staje się cena. Podstawową funkcją jest prędkość pracy. Standardowo możliwe jest ustawianie sprzętu w 2-3 trybach, bardziej zaawansowane modele mogą mieć ich 5. To przydatna funkcja szczególnie, jeśli chcesz korzystać z wentylatora w różnej wielkości pomieszczeniach. W tradycyjnych wiatrakach pokojowych istotna jest także oscylacja, czyli możliwość obracania się (zwykle o 180 stopni). Dzięki temu podmuch nie jest skierowany cały czas w tę samą stronę, a powietrze w pomieszczeniu jest wprawiane w ruch. Oscylacja sprawi, że efekt chłodzenia będzie bardziej odczuwalny w pokojach większych niż ok. 10 m2.

CZY WIESZ ŻE...

Niektóre rodzaje wentylatorów umożliwiają ustawienie timera lub sterowanie pilotem, co jest wygodne przy chłodzeniu dużych pomieszczeń. Bardziej zaawansowane wiatraki pozwalają na ustawienie pracy nocnej lub imitacji naturalnego wiatru – przydatne, gdy zależy Ci na łagodnym chłodzeniu pomieszczeń. Dostępne są także sprzęty pracujące w trybie ekologicznym, a nawet z możliwością jonizacji powietrza lub aromaterapii, dla osób chcących zadbać o zdrowie.

Jak wybrać wiatrak domowy?

Jeśli potrzebujesz wiatraka tylko dla siebie, np. do pracy, w zupełności wystarczy wiatrak biurkowy. W małej i średniej wielkości pomieszczeniach do 30 m2 najlepiej sprawdzi się tradycyjny wiatrak podłogowy. Domowe potrzeby doskonale spełni np.Vesta ESF01, niedrogi sprzęt o dużej wydajności z automatyczną oscylacją. Jeśli potrzebujesz schłodzić nieco większe pomieszczenie, lepiej zainwestować w wiatrak kolumnowy. Jego podmuch rozchodzi się równomiernie po całym wnętrzu, a duża wydajność sprawi, że efekt będzie mocno odczuwalny. To rozwiązanie polecane jest szczególnie do biur. Wybór wentylatora spośród tak szerokiej oferty może stanowić wyzwanie. Jeśli jednak precyzyjnie określisz swoje potrzeby i oczekiwania, decyzja stanie się jasna.
Jeśli zastanawiasz się nad kupnem wentylatora sprawdź nasz ranking TOP 10 najlepszych wentylatorów stojących.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link