Co dają dwie karty graficzne? Nurtujące pytania i odpowiedzi na nie

Autor: Zosia

Nawet najbardziej wytrawni i doświadczeni gracze mogą niekiedy zadawać sobie pytanie, co dają dwie karty graficzne w jednym komputerze. Posiadanie dwóch tych komponentów rzecz jasna pozwoli zwiększyć możliwości w trakcie rozgrywki, ale w niektórych przypadkach może to być także po prostu opłacalne.

Komputerowa karta graficzna na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co dają dwie karty graficzne w komputerze
  2. jakie są zalety dwóch kart graficznych
  3. jakie są wady dwóch kart graficznych

Co dają dwie karty graficzne w jednym komputerze?

Karta graficzna o wysokiej wydajności z dwiema chłodnicami

Karty graficzne są odpowiedzialne za renderowanie obrazów wyświetlanych na monitorze komputera. Filmy, gry i oprogramowanie do edycji wideo korzystają najwięcej z posiadania dedykowanej karty graficznej. Zainstalowanie drugiej karty zwiększa wydajność i umożliwia korzystanie z opcji graficznych, które mogą nie być możliwe w przypadku pojedynczej karty. Głównym powodem korzystania z dwóch kart graficznych jest zauważalny wzrost wydajności podczas grania lub renderowania wideo. Obciążenie jest podzielone między dwie karty, co uwalnia zasoby procesora i powoduje zwiększenie liczby klatek na sekundę. Pozwala to również włączyć ustawienia grafiki o wyższej jakości, aby zapewnić bardziej przyjemne wrażenia wizualne.

Karty graficzne z czasem stają się przestarzałe w obliczu ciągłych postępów w najnowszych grach i technologii oprogramowania. Ponadto pojedyncza karta graficzna nie będzie w stanie zagwarantować użytkownikowi takich osiągnięć, jak dwie karty z nowszymi komponentami i funkcjonalnościami. Nawet jeśli użytkownik nie zdecyduje się zainstalować od razu dwóch kart graficznych, to mając taką opcję na płycie głównej, może zainwestować w nowszą kartę w razie potrzeby, zamiast zmuszać się do uaktualnienia całego komputera.

Nie wszystkie karty graficzne zapewniają wiele portów do obsługi więcej niż jednego monitora. Nawet jeśli użytkownik posiada tylko jedną kartę graficzną obsługującą wiele monitorów, zasoby wymagane do uruchomienia większości programów spowodują spadek wydajności. Użytkowanie dwóch kart graficznych daje możliwość korzystania z wielu monitorów bez zwiększania zasobów. Ułatwia to wielozadaniowość i pozwala w pełni używać aplikacji obsługujących wiele tych urządzeń.

Polecane karty graficzne
  • 1 469 zł
  • 1 429 zł
  • 659 zł
  • 1 359 zł
  • 1 199 zł

Korzyści, jakie dają dwie karty graficzne

Karta graficzna na białym tle

Podstawową zaletą korzystania z dwóch kart graficznych jest zwiększenie wydajności gier wideo. Gdy dwie lub więcej kart renderuje te same obrazy 3D, gry komputerowe działają z wyższą częstotliwością klatek i przy wyższych rozdzielczościach z dodatkowymi filtrami. Ta dodatkowa pojemność poprawia jakość grafiki w grach. Większość kart graficznych renderuje gry do rozdzielczości 1080p. Dzięki wielu kartom graficznym gry działają w wyższych rozdzielczościach, na przykład na monitorach 4K oferujących czterokrotnie wyższą rozdzielczość. Ponadto wiele kart graficznych może obsługiwać dużą liczbę monitorów.

Zaletą korzystania z płyty głównej zgodnej z SLI lub Crossfire jest to, że komputer da się uaktualnić w późniejszym czasie bez konieczności wymiany karty graficznej. Drugą kartę można dodać później, aby zwiększyć wydajność bez wyjmowania tej znajdującej się już w komputerze. Producenci aktualizują karty graficzne co około 18 miesięcy, a po dwóch latach znalezienie kompatybilnej karty może być trudne.

Wady, jakie dają dwie karty graficzne

Główną wadą używania podwójnych kart graficznych są koszty. Karty z najwyższej półki mogą kosztować nawet około siedmiu tysięcy złotych (jak np. ASUS ROG-STRIX-RTX2080TI-O11G-GAMING), choć większość nowoczesnych modeli oscyluje w granicach około 2–3 tysięcy złotych (np. MSI Radeon RX 5700 GAMING X 8GB GDDR6 256bit, MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO czy Gigabyte GeForce RTX 2070 WINDFORCE 2X (rev.3.0) 8GB GDDR6 256bit). Chociaż zarówno ATI, jak i Nvidia oferują tańsze karty z podwójnymi możliwościami, można wydać tę samą kwotę na jedną kartę o takiej samej lub lepszej wydajności niż na dwie tanie karty graficzne.

Oczywiście na rynku znajdziemy też tańsze modele, takie jak MSI GeForce GTX 1050 TI OC 4GB GDDR5 128bit, które w zupełności powinny zaspokoić wymagania graczy. Podobnie jednak jak w przypadku wielu innych sprzętów, im wyższa cena, tym wyższą można osiągnąć jakość grafiki. Cena w większości przypadków uzależniona jest od producenta, oferowanej pamięci i liczby złączy.

Kolejną wadą jest to, że nie wszystkie gry korzystają z wielu kart graficznych, a niektóre silniki graficzne nie obsługują dobrze dwóch kart. Niektóre gry mogą wykazywać spadek wydajności w porównaniu z konfiguracją pojedynczej karty graficznej. Niekiedy może występować zacinanie, które powoduje, że gra nie działa na takim poziomie płynności, jak powinna, przez co odczucia w trakcie rozgrywki są zdecydowanie gorsze.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów