Ciche zmywarki – poziom głośności i inne czynniki wpływające na wybór

Z tego artykułu dowiesz się:jakie są poziomy hałasu w zmywarkach jakie są najcichsze zmywarki dostępne w sklepach RTV EURO AGD jakie inne czynniki oprócz cichości pracy należy rozważyć, wybierając zmywarkę
Autor: Ola

Cicha zmywarka to priorytet dla posiadaczy aneksów kuchennych. Dlatego wybierając sprzęt, warto użyć specjalnych porównywarek, które pozwolą na znalezienie najlepszego modelu. Obok poziomu hałasu uwzględniają jeszcze kilka istotnych parametrów.

Zobacz także: Jaką zmywarkę kupić?

Cicha zmywarka – poziom hałasu urządzenia

Młoda brunetka zadowolona z efektów pracy cichej zmywarki

Poziom hałasu to jeden z istotniejszych czynników uwzględnianych podczas wyboru sprzętu AGD, w tym zmywarek. Parametr ten podawany jest w decybelach. Każdy przyrost jego wartości o 10 jednostek przyczynia się do podwojenia głośności. Obrazuje to następujący przykład: zmywarka o poziomie głośności 53 dB pracuje 2 razy głośniej w niż ta generująca 43 dB. Na podstawie wielkości hałasu zmywarki w sklepie RTV EURO AGD podzielone zostały na trzy kategorie:

 • bardzo ciche – do 43 dB,
 • ciche – od 44 do 47 dB (największy wybór sprzętu),
 • dostatecznie ciche – od 48 dB.

Cicha zmywarka polecana jest zwłaszcza posiadaczom aneksu kuchennego. Wówczas jej praca nie będzie przeszkadzać podczas przyjmowania gości, oglądania telewizji czy innych aktywności wykonywanych w połączonej z kuchnią części dziennej mieszkania. Bez problemu można uruchamiać ją nawet w nocy.

Najcichsze zmywarki – wybrane modele

Obecnie produkowane najcichsze zmywarki wydają podczas hałas wynoszący 41 dB. Dla porównania, podczas normalnej rozmowy osiąga on wartość 50–65 dB, a przy szepcie – 30–40 dB. Doskonałym wyborem dla osób ceniących ciszę będzie model Whirlpool WFO 3T121 X. To cicha zmywarka do zabudowy 60 cm, w której za redukcję hałasu i wibracji odpowiada silnik inwerterowy. Jego zastosowanie bezpośrednio przełoży się także na oszczędność energii elektrycznej. Cisza, efektywność i niezawodność to cechy modelu LG DF415HSS, w którym również zastosowano napęd inwerterowy. Dzięki ograniczonej liczbie ruchomych części sprzęt uważa się za jeden z najcichszych w swojej klasie. Innym przykładem bardzo cichej zmywarki do zabudowy jest model Hotpoint-Ariston LFF 8M121 C SB EU.

Nie tylko cicha zmywarka – poziom zużycia wody

Zmywarka, oprócz tego, że jest cicha, powinna charakteryzować się także niskim zużyciem wody. Parametr ten podawany jest w litrach. Jego wartość przedstawia się, biorąc pod uwagę jeden cykl pracy. Na tej podstawie w RTV EURO AGD zmywarki podzielone zostały na następujące kategorie:

 • do 7,9 litrów,
 • od 8 do 9,9 litrów (największy wybór sprzętu),
 • od 10 do 11,9 litrów,
 • od 12 do 13,9 litrów.

Im mniejsze zużycie wody, tym bardziej oszczędza się nie tylko pieniądze, ale i przyczynia do ochrony środowiska naturalnego. Dla porównania, podczas jednego ręcznego mycia naczyń czteroosobowej rodziny zużywane jest nawet do 80 litrów wody, w tym korzysta się z droższej od zimnej wody ciepłej. Modelami, które posiadają najmniejsze zużycie wody są m.in.:

 • 1 949 zł
 • 1 899 zł
 • 2 999 zł
 • 2 899 zł
 • 2 449 zł

Nie tylko cicha zmywarka – klasa energetyczna

Cicha zmywarka w zabudowie nowoczesnej jasnej kuchni

Oprócz poziomu hałasu i zużycia wody, wybierając zmywarkę, należy uwzględnić też przynależność do klasy energetycznej. Każdy model wyposażony jest w barwną etykietę, na której kodem literowym od A do G zaznaczono efektywność energetyczną. Modele znajdujące się na zielonym pasku, czyli w klasie A, są najbardziej energooszczędne. Największym zapotrzebowaniem na prąd odznaczają się z kolei te na czerwonym pasku, czyli w skali G. Dodatkowo przy klasie A funkcjonują oznaczenia plusów dla wyróżnienia sprzętów o największej efektywności energetycznej. O domowy budżet najbardziej zadba się zatem, wybierając sprzęt z klasy A +++, która oferuje maksymalną oszczędność energii. Modelami należącymi do tej kategorii są m.in.: Siemens SR256I01TE, Samsung WaterWall DW60M9550FS czy Electrolux ESF5545LOX AirDry.

Parametrem bezpośrednio związanym z klasą energetyczną jest roczne zużycie prądu podawane w kWh. Jednymi z mniejszych wartości poszczycić się mogą m.in.:

Nie tylko cicha zmywarka – klasa suszenia i klasa zmywania

Kupując zmywarkę, oczekuje się, że wyciągnięte z niej po umyciu naczynia będą dobrze wysuszone i idealnie czyste. Efekt ten uzyska się wyłącznie w sprzętach o wysokiej klasie zmywania (informuje o usuwaniu zanieczyszczeń z naczyń) i suszenia. Rezultaty tej drugiej są szczególnie widoczne na szklanych naczyniach – powinny być suche, błyszczące i bez zacieków. Wartość parametrów określa skala literowa od A do G, gdzie A oznacza najwyższą skuteczność. Przykładowe modele zaliczone zarówno do najwyższej klasy suszenia, jak i zmywania to: Whirlpool WFC 3C23 PF X, Bosch SMS46GI05E, Bosch SMS68MI04E.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link