Bateria do zlewozmywaka – czym kierować się przy wyborze?

Autor: Klaudia

Bateria do zlewozmywaka odpowiada za realizację kilku zadań. Do jednych z najważniejszych należy dostarczenie strumienia wody. O jego intensywności i temperaturze decydujemy sami. W dobrych urządzeniach mamy możliwość ustawienia tych parametrów w prosty sposób. Co więcej, bateria powinna zapewniać możliwość utrzymania ciśnienia i temperatury przez czas, który jest wymagany do np. pozmywania naczyń. Czym więc kierować się, kupując kran do zlewu?

Zlewozmywak z baterią stojącą.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. o czym warto pamiętać, kupując baterie do zlewu
  2. czy lepiej kupić baterię z jednym czy dwoma uchwytami
  3. na jakie modele baterii do zlewu warto zwrócić uwagę

Bateria do zlewu – która będzie najlepsza?

Dwukomorowy zlew z baterią.

Choć na pierwszy rzut oka bateria do zlewozmywaka nie jest skomplikowanym urządzeniem, to jednak wybór odpowiedniego kranu do zlewu może przysporzyć nam nieco problemów. Wszystko przez szeroki wybór produktów, jakie są dostępne na rynku. Producenci zadbali, aby nawet najbardziej wymagający konsumenci znaleźli spełniające ich oczekiwania baterie do zlewu. Najpopularniejsze są baterie sztorcowe. Ta bateria do zlewu kuchennego jest stosunkowo prosta w montażu i umieszcza się ją na skraju zlewozmywaka, zazwyczaj w miejscu przygotowanym fabrycznie przez producenta. Jeśli nasz zlewozmywak nie ma takiego miejsca, to kran do zlewu montuje się na krawędzi blatu. W kolejnym kroku trzeba doprowadzić wodę poprzez instalację montowaną od spodu. Wszystkie miedziane rurki, często pokryte chromem, oraz szereg wężyków da się spokojnie schować w szafce, która przeważnie znajduje się pod naszym zlewem. Można nabyć także cały zlew kuchenny z baterią. W niektórych sytuacjach warto też zdecydować się na zakup baterii zamontowanej w ścianie, jednak jest ona dość kłopotliwa w instalacji i szczególnie nie poleca się takiego rozwiązania w nowych kuchniach. Bateria ścienna to optymalny wybór w trakcie remontu naszej kuchni w sytuacji, kiedy nie musimy montować nowej instalacji. Takie baterie do zlewu kuchennego posiadają zwykle chromowany korpus, a całość wykonana jest z mosiądzu. Czarna bateria do zlewu również może być dobrym wyborem, pod warunkiem, że idealnie wkomponuje się do wystroju naszej kuchni.

Polecane baterie kuchenne
  • 949 zł
  • 479 zł
  • 915 zł
  • 799 zł
  • 535 zł

Kran do zlewu kuchennego – jeden czy dwa uchwyty?

Cieknąca woda z baterii do zlewu.

Oba typy baterii, zarówno montowane w ścianie, jak i baterie sztorcowe, mogą być wyposażone w dwa uchwyty – jeden do ciepłej i jeden do zimnej wody. W takim przypadku będziemy mówić o baterii dwuuchwytowej. To optymalna bateria do zlewu jednokomorowego oraz modelu o wielu komorach. Bateria kuchenna do zlewu o dwóch uchwytach jest popularnym wyborem, jeśli urządzamy wystrój naszej kuchni w sposób klasyczny, tradycyjny. Dzięki wielu wariantom wyboru kolorów i kształtów mogą one być też wybierane przy wykonywaniu niekonwencjonalnych projektów wyglądu kuchni. Bardziej komfortowym rozwiązaniem w codziennym użytkowaniu będzie jednak wybór baterii o jednym uchwycie. Szybciej i w prostszy sposób ustawimy ciśnienie, z jakim ma lecieć woda. Poza tym ustawienie stosownej temperatury również nie sprawi nam problemu. Cały proces odbywa się za pomocą jednego pokrętła. Ma to wiele zalet – przede wszystkim zużyjemy mniej wody, przez co zapłacimy mniejsze rachunki. Warto jeszcze kilka słów napisać o wylewce. Wylewka do zlewu kuchennego, szczególnie jej kształt oraz zasięg, decyduje o możliwości komfortowego używania całej konstrukcji. Powinno dobierać się ją w taki sposób, aby woda swoim strumieniem uderzała w środek głównej komory zlewozmywaka. Istotna jest także odległość od końcówki do dna komory. Musi być ona na tyle duża, aby umożliwić odpowiednie manewrowanie pod wodą nawet dużymi przedmiotami, np. większym garnkiem, który musimy napełnić wodą lub go umyć. Zbyt duża odległość spowoduje jednak, że będziemy narażeni na notoryczne zalewanie powierzchni kuchni kroplami wody odbijającymi się od mytych naczyń.

Jaka bateria do zlewu kuchennego będzie optymalna?

Na rynku mamy wiele dobrych tego typu urządzeń. To, na jaką baterię do zlewu w kuchni się zdecydujemy, zależy nie tylko od wystroju pomieszczenia, ale i od wielu innych czynników, np. zasobności naszego budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na to urządzenie. Zazwyczaj postawimy na zlew kuchenny z baterią, który jest praktyczny. Popularnym wyborem będzie zakup baterii stojącej Franke Pola (onyx). Atutem tego modelu jest głowica ceramiczna, zdecydowanie trwalsza od standardowych. Ponadto jest dużo szczelniejsza i daje możliwość szybkiej regulacji ciśnienia wody. Deante GERBERA BGB B720 to czarna bateria do zlewu, która jest także godna polecenia. Producent zaopatrzył to urządzenie w wyciąganą wylewkę, dzięki czemu możemy w komfortowych warunkach napełniać wodą lub umyć nawet duże naczynia. Ciekawą alternatywą będzie wykonana ze stali szlachetnej bateria Alveus Delos 2090500 (chrom). Model ten również posiada trwałą ceramiczną głowicę. Ponadto trafnym będzie zakup baterii Franke Sirius Side 827 (chrom-onyx) lub Franke Coxy.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link