Wymagania sprzętowe programu AutoCAD – czym kierować się przy zakupie laptopa?

Autor: Grzegorz

Minimalne wymagania sprzętowe i systemowe do pracy w środowisku CAD można znaleźć w specyfikacjach producentów tego rodzaju oprogramowania. Zakup laptopa posiadającego takie parametry umożliwi pracę w programie AutoCAD oraz pozwoli na komfortowe projektowanie.

Laptop z wyświetlonym na monitorze projektem graficznym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie wymagania sprzętowe ma AutoCAD;
 2. jaki procesor wybrać do pracy w AutoCAD;
 3. jaka karta graficzna jest odpowiednia do AutoCAD;
 4. ile pamięci RAM wymaga AutoCAD;
 5. jaki dysk twardy będzie najlepszy do AutoCAD;
 6. jakie znaczenie ma chłodzenie przy projektowaniu w AutoCAD.

Jakie wymagania sprzętowe ma AutoCAD?

Mężczyzna pracujący nad projektem graficznym

W oficjalnej specyfikacji podanej przez producenta AutoCAD zawarte są wymagania sprzętowe, których spełnienie gwarantuje działanie programu na wystarczającym poziomie. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania systemu i sprzętu do pracy w AutoCAD 2020:

 • system operacyjny – Microsoft Windows 10 (64-bit), Microsoft Windows 8.1 (64-bit), Microsoft Windows 7 (64-bit);
 • przeglądarka – Google Chrome;
 • procesor – minimum 2,5–2,9 GHz (zalecane przynajmniej 3,0 GHz), np.: Intel Core i3, i5, i7, Xeon (przy doborze procesora należy brać pod uwagę stopień skomplikowania projektów tworzonych za pomocą oprogramowania CAD);
 • karta graficzna – minimum 1GB V-RAM z przepustowością 29 GB/s oraz obsługująca DirectX 11 (zalecana 4 GB V-RAM z przepustowością 106 GB/s oraz obsługująca DirectX 11);
 • rozdzielczość wyświetlania – minimum 1360 x 768 (zalecana 1920 x 1080 z kolorami True Color);
 • pamięć RAM – minimum 8 GB (zalecana 16 GB);
 • przestrzeń dyskowa – 6 GB wolnego miejsca na dysku twardym do zainstalowania oprogramowania.

Jaki procesor wybrać do pracy w AutoCAD?

Do pracy w środowisku CAD wymagany jest sprzęt charakteryzujący się dużą mocą obliczeniową. Ma to szczególne znaczenie przy projektowaniu w trójwymiarze, które w ostatnim czasie staje się normą. W związku z tym sprzęt komputerowy musi być wyposażony w wielordzeniowy procesor o odpowiedniej wydajności. Śledząc specyfikacje producentów AutoCAD, można określić, że częstotliwość taktowania procesora powinna wynosić nie mniej niż 2,5–2,9 GHz. Wśród dostępnych rodzajów procesorów najlepiej nadadzą się: Intel Core i5, Intel Core i7 lub Xeon.

Nowsze modele i generacje procesorów wpływają pozytywnie na komfort pracy z oprogramowaniem CAD, jednak te starsze również nie powinny mieć problemów z obsługą mniej skomplikowanych zadań realizowanych w tym programie. Chcąc kupić laptop do projektowania, warto przyjrzeć się modelom Acer Predator Helios 300 oraz HP Pavilion.

Polecane oprogramowanie
 • 29,99 zł
 • 79 zł
 • 749 zł
 • 169 zł
 • 119 zł

Karta graficzna laptopa do AutoCAD

Laptop na rysuku technicznym

Podczas zakupu laptopa do pracy w AutoCAD nie zaleca się wyboru modeli ze zintegrowaną grafiką. Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu wyświetlania okna i płynnego przechodzenia pomiędzy elementami rysunku, warto wybrać dedykowany produkt, który będzie bez zakłóceń współdziałał z procesorem. Karta graficzna w laptopie do projektowania powinna posiadać parametry umożliwiające modelowanie w 3D oraz być wyposażona w magistralę pamięci działającą w bardzo szybkim tempie.

Również w tym przypadku największe znaczenie ma charakter prac projektowych, które będziemy wykonywać. Nieskomplikowane rysunki będą wymagać mniej zaawansowanej karty graficznej. Złożone projekty wiążą się z koniecznością zakupu laptopa bardzo wydajnego sprzętowo. Część producentów oferuje podzespoły dedykowane tego rodzaju oprogramowaniu. W kwestii grafiki warto zwrócić uwagę na modele Dell Inspiron G5 oraz ASUS ROG Strix.

Obecnie produkowane laptopy zazwyczaj wyświetlają obraz w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080). Jest to rozdzielczość zalecana przez producentów programu AutoCAD. Zastanawiając się nad wielkością matrycy, warto przemyśleć zakup modelu 17-calowego. Mniejsze matryce, jak np. ta w Huawei MateBook 13, są dobrym rozwiązaniem przy korzystaniu z oddzielnego monitora podpinanego do laptopa.

Ile pamięci RAM wymaga AutoCAD?

W specyfikacji dotyczącej wymagań sprzętowych pod program AutoCAD minimalną wymaganą ilością pamięci RAM jest 8 GB. Jednak dla zapewnienia swobody działania podczas projektowania oraz jednoczesnego korzystania z innych aplikacji, dobrze jest zakupić laptop dysponujący pamięcią RAM 16 GB, np. Dell Inspiron G3. Warto pamiętać, że w większości dostępnych modeli istnieje możliwość jej rozszerzenia do 24 lub 32 GB.

Jaki dysk twardy będzie najlepszy do AutoCAD

Wśród dostępnych modeli laptopów zdecydowana większość posiada dysk o pojemności 1 TB. Pojemność dysku w znaczący sposób wpływa na komfort pracy, a nawet poziom głośności sprzętu. Planując zakup laptopa do pracy w AutoCAD, warto zastanowić się nad modelem wyposażonym w dysk SSD, np. ASUS ROG Zephyrus. Taki sprzęt z pewnością będzie zapewniał szybsze wartości prędkości zapisu i odczytu danych, a przy tym będzie zdecydowanie mniej awaryjny i bardziej cichy.

Znaczenie chłodzenia przy projektowaniu w AutoCAD

Podczas wykonywania projektów w programie AutoCAD konieczne jest wydajne chłodzenie karty graficznej i procesora. Najlepiej, aby proces ten był realizowany przez osobne wentylatory. Zdarza się, że przy wykonywaniu szczególnie skomplikowanych zagadnień projektowych, których wyświetlanie wiąże się z pokazywaniem dużej ilości szczegółów w formie przestrzennej, konieczne jest zastosowanie oddzielnej, wolnostojącej podkładki chłodzącej. Obciążenie podzespołów laptopa w takiej sytuacji jest bardzo wysokie. Znaczny jest również pobór energii, co wiąże się z wydzielaniem dużej ilości ciepła, którego nadmiar może uniemożliwić funkcjonowanie sprzętu. Wydajna wentylacja to zatem kluczowa kwestia dla bezawaryjnej pracy z programem AutoCAD.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów