Tusz oryginalny czy zamiennik – czym kierować się przy wyborze?

Autor: Klaudia

Tusz oryginalny w starciu z zamiennikiem z reguły zawsze lepiej wypada pod kątem jakości. Pod względem ceny zawsze jednak przegrywa. Kluczowym kryterium, które warto uwzględnić przy wyborze jednego lub drugiego rozwiązania, jest stosunek jakości do ceny, jaki gwarantuje konkretny produkt.

Zamienniki tuszy do drukarek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego oryginalny tusz do drukarki kosztuje więcej niż zamiennik
  2. czym różni się zamiennik od oryginału
  3. czy warto wybrać zamiennik zamiast tuszu producenta
  4. co wziąć pod uwagę przy wyborze

Dlaczego oryginalny tusz do drukarki kosztuje więcej niż zamiennik?

Oryginalne tusze do drukarki

Tusz oryginalny czy zamiennik – to pytanie pojawia się z reguły po pierwszych tygodniach od zakupu nowej drukarki, kiedy trzeba zamówić uzupełnienie tuszu. Wtedy właśnie mamy dylemat: pozostać wiernym oryginalnej marce czy też spróbować obniżyć – nie ma co ukrywać – wysokie koszty eksploatacji drukarki. Od razu jednak rodzi się pytanie, dlaczego producenci urządzeń odradzają stosowanie zamienników. Czym właściwie różni się oryginalny produkt od tańszego zamiennika?

Oryginalny tusz do drukarki swoją cenę końcową zawdzięcza przede wszystkim szeregowi badań i testów laboratoryjnych, które musi przejść. Okazuje się bowiem, że producenci drukarek – mimo że ich sprzęty są często bardzo tanie – wymagają, aby tusz spełniał wysokie standardy jakości: był wyjątkowo trwały i nie zasychał (HP F6V25AE nr 652, Canon PG-545XL, Brother TN-1090). Badania gwarantujące spełnienie tych wymagań są ogromnie kosztowne, co przekłada się oczywiście na cenę, którą widzi klient na rachunku. Nie bez znaczenia jest również czas potrzebny na przeprowadzenie wszystkich tych testów. Same składniki tuszu w przypadku oryginału i zamiennika bardzo często są dokładnie takie same.

Czym się różni zamiennik od oryginalnego tuszu?

Zamiennik od oryginalnego tuszu różni się oczywiście ceną. I ta różnica bardzo często jest zauważalna i znacząca. Warto natomiast zaznaczyć, że zarówno produkty sygnowane przez producenta jako dedykowane do konkretnych typów drukarek, jak i ich tańsze zamienniki powstają z dokładnie tych samych składników. Często zdarza się jednak, że zamienniki mogą cechować się nieco słabszą wydajnością i mniejszą trwałością wydruku, choć niekoniecznie musi się tak dziać w każdym przypadku. Istnieje wiele zamienników, które gwarantują właściwie ten sam efekt, co produkty oryginalne. Różnice rzecz jasna dotyczą również opakowania, ale trzeba wyraźnie zaznaczyć, że zamienniki mają tę samą budowę, co oryginalny tusz do danej drukarki. Idealnie więc dopasowują się do konkretnego urządzenia.

  • 229 zł
  • 69,99 zł
  • 14,99 zł
  • 8,99 zł
  • 89,99 zł

Czy warto wybrać zamiennik zamiast oryginalnego tuszu?

Zamiennik tuszu do drukarki Incore IB1030B-N (zamiennik TN-1030)

Zamienniki pokonują oryginalne tusze do drukarek przede wszystkim swoją ceną. Zdarza się, że różnice sięgają nie 20 czy 30%, ale nawet 50% (Black Point LBPBTN1090, Incore IS-D111S-BO, ActiveJet AL-1R). Ponadto zamienniki są bardzo łatwo dostępne. Oferta firm, które zajmują się produkcją tego typu alternatywy dla tradycyjnego tuszu jest na tyle szeroka, że znalezienie produktu kompatybilnego z daną drukarką nie stanowi z reguły żadnego problemu. Większość sprawdzonych zamienników, które cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów, gwarantuje taką samą jakość wydruku i jego trwałość, jak ma to miejsce w przypadku oryginalnego tuszu.

Minusem zamienników jest natomiast brak wysokiej klasy testów, które dają właściwie 100% gwarancji wydruku. Jeśli dla pracy zawodowej danego użytkownika ta jakość ma kluczowe znaczenie, rzadko kiedy decyduje się on na zamiennik. A jeśli już tak robi – jest to z reguły wielokrotnie wcześniej przetestowany przez niego produkt. Kupno zamiennika to również zawsze ryzyko nabycia kompletnej podróbki od niesprawdzonego producenta, który bazuje na składnikach znacznie gorszej jakości. Dlatego też zaleca się robienie takich zakupów w sprawdzonych sklepach internetowych.

Z czym wiąże się wybór między tuszem a zamiennikiem do drukarki?

Zamiennika zamiast oryginalnego tuszu z pewnością nie warto kupować podczas obowiązywania umowy gwarancyjnej. Jeśli bowiem dojdzie do awarii sprzętu, producent może odmówić uwzględnienia gwarancji właśnie ze względu na używanie zamienników zamiast zalecanych przez niego oryginalnych tuszów. O ile koszt zakupu drukarki jest obecnie dość mały, to jej naprawa wcale już taka tania może nie być.

Jeśli jednak Twoje urządzenie nie jest już na gwarancji, a wydruki mają częściej charakter roboczy, z dokumentów typu Word, i w związku z tym nie zależy Ci na ich wyjątkowej jakości, to spokojnie możesz postawić na zamienniki. Ale pamiętaj, aby wybierać te, które cieszą się pozytywnymi opiniami innych użytkowników.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link