Sterowniki do karty graficznej – wszystko, co musisz wiedzieć

Autor: Ola

Sterowniki do karty graficznej mają duży wpływ na komfortową pracę na komputerze. Bez odpowiednich komponentów nie będziesz mógł zmieniać ustawień obrazu, grać w wysokiej rozdzielczości czy prawidłowo uruchamiać oprogramowania. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tego typu sterownikach.

Instalowanie sterowników do karty graficznej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym są sterowniki do karty graficznej
  2. jak zainstalować sterowniki do karty
  3. kiedy instalować nowe sterowniki

Czym są sterowniki do karty graficznej?

Odpowiednie sterowniki karty graficznej przyspieszają działanie gierKażdy układ odpowiedzialny za renderowanie obrazu, bez względu na to, czy jest to karta graficzna do gier, zintegrowana karta graficzna, czy karta graficzna do laptopów, potrzebuje sterowników. Czym one są?

Po podłączeniu karty graficznej do płyty głównej nie będzie ona działała automatycznie. Będzie po prostu kolejnym sprzętem. Urządzenia w komputerze nie będą ze sobą współpracowały, a system nie będzie wiedział o ich istnieniu.

Do tego właśnie potrzebne są sterowniki do karty graficznej. Jest to specjalne oprogramowanie, dzięki któremu system rozpoznaje urządzenia, a sprzęt komunikuje się z systemem operacyjnym.

Sterowniki są swego rodzaju pośrednikiem. System nie może bezpośrednio wysłać komunikatu do karty graficznej, ponieważ nie odczyta ona wiadomości. Sterownik działa niczym tłumacz, przetwarza polecenia z systemu na „język” zrozumiały dla sprzętu.

Polecane karty graficzne
  • 10 499 zł
  • 4 799 zł
  • 8 499 zł
  • 7 799 zł
  • 7 799 zł

Jak zainstalować sterowniki do karty?

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1060 WindForce OC 3GB GDDR5 192bitWspółczesne systemy operacyjne potrafią wykryć, z jakich komponentów złożony jest Twój komputer. Podczas instalacji systemu większość sterowników potrzebnych do obsługi sprzętu jest wgrywanych automatycznie. Dlatego już przy pierwszym uruchamianiu komputer działa prawidłowo.

System operacyjny instaluje automatycznie także sterowniki do karty graficznej. Problem w tym, że są to sterowniki dość podstawowe. Jakie ma to znaczenie z Twojego punktu widzenia? Przykładowo, nie zawsze będziesz mógł ustawić maksymalną dostępną rozdzielczość dla swojego monitora. Nie będziesz miał też dostępu do szeregu zaawansowanych funkcji, w tym szczegółowych ustawień renderowania grafiki 3D.

Dlatego powinieneś zainstalować sterowniki dopasowane przez producenta do modelu swojej karty graficznej. Zazwyczaj znajdziesz je na płycie CD dołączonej do karty, zestawu komputerowego czy laptopa. Po włożeniu płyty uruchamiasz program instalacyjny. Po zakończeniu procesu restartujesz komputer i gotowe. W systemie Windows przy zegarze pojawi nowa ikona, poprzez którą wejdziesz do panelu sterowania kartą. Do panelu dostaniesz się też poprzez kliknięcie prawym klawiszem na pulpit i wybraniu ikony karty graficznej nVidia, AMD czy Intel – w zależności od tego, jaki układ pracuje w Twoim komputerze.

Sterowniki do karty graficznej możesz zainstalować nie tylko z płyty. Możesz je również pobrać z internetu. W tym celu musisz wejść na stronę producenta układu graficznego, czyli np. na stronę marki nVidia lub AMD. Na górnym pasku lub w menu znajdź zakładkę „sterowniki” lub „drivers”. Na podstronie wybierz model swojej karty, a następnie system operacyjny, na którym pracuje Twój komputer. Przykładowo, dla karty graficznej Gigabyte GeForce GTX 1060 WindForce OC 6GB GDDR5 192bit zaznaczasz „typ produktu: GeForce”, „seria produktu: GeForce 10 series” oraz „rodzina: GeForce GTX 1060”. Po pobraniu instalujesz sterowniki jak każdy inny program.

Kiedy instalować nowe sterowniki?

Pobranie sterowników z internetu to najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Sterowniki na płycie CD mogą mieć kilka miesięcy. Producenci układów graficznych, czyli nVidia oraz AMD, cały czas aktualizują oprogramowanie.

Dzięki nowym sterownikom karta graficzna będzie pracować wydajniej. Producenci układów GPU dopasowują też oprogramowanie do trafiających na rynek gier oraz innych nowych programów.

Nowe sterowniki warto więc instalować nie tylko na nowym systemie. Najlepiej będzie, jeśli będziesz regularnie sprawdzał, czy na stronie producenta nie pojawiły się aktualizacje. Numer sterownika znajdziesz w panelu sterowania karty graficznej.

WARTO WIEDZIEĆ

Panel sterowania karty graficznej pozwoli Ci wgrać nowe sterowniki bardzo szybko. Możesz za jego pomocą wybrać opcję aktualizacji, dzięki której nowe sterowniki zostaną automatycznie pobrane i zainstalowane lub zostaniesz przeniesiony na odpowiednią stronę internetową.

Sterowniki będziesz musiał zainstalować na nowo, gdy będziesz zmieniał kartę graficzną. W tym przypadku nie wystarczy sama instalacja oprogramowania dopasowanego do sprzętu.

Żeby uniknąć problemów z działaniem nowej karty graficznej, powinieneś odinstalować sterowniki poprzedniej karty. Możesz to zrobić, korzystając z systemowego narzędzia do deinstalacji programów. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnego programu, np. CCleaner, który usunie wszelkie ślady po starym sterowniku.

Chcesz zmodernizować swój komputer? Przeczytaj nasz poradnik Jak wybrać kartę graficzną? 5 sprawdzonych porad.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link