Jaki projektor do domu wybrać – DLP, LCD, LED?

Autor: Joanna

Jaki projektor do domu sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim wydajny, trwały, o dobrym kontraście i niezniekształcający kolorów. Nie musi być to wcale sprzęt najnowszej generacji. Naprawdę nowoczesne przenośne projektory potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Czarny projektor DLP

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie kryteria wyboru przyjąć przy zakupie projektora do domu;
  2. jakie są rodzaje projektorów;
  3. który sprzęt najlepiej wybrać;
  4. jak na tym tle prezentuje się projektor laserowy.

Jaki projektor wybrać do domu? Kryteria

Projektor LED w trakcie prezentacji multimedialnej

Projektor do domu powinien być urządzeniem, które godzi dobrą jakość z rozsądną ceną. Stale rośnie grupa osób, które rezygnują z telewizji na rzecz tworzenia własnego kina domowego i odtwarzania zakupionych filmów. Większość z nich chce wybrać tani projektor, który będzie jednak wyróżniał się dobrą jakością obrazu i wysokim kontrastem. Obecnie przenośny projektor to także urządzenie bezprzewodowe, które z ekranem lub komputerem można połączyć w dosłownie kilka sekund.

Zakup projektora wi-fi to wiele korzyści. Potrafi on wyświetlić ponad 100-calowy obraz, co sprawia, że czujesz się jak w kinie, a jedynym ograniczeniem jest rozmiar ściany. Wrażenia wspomagają wysoka rozdzielczość i bogactwo detali. Co ważne, projektor domowy jest urządzeniem w mniejszym stopniu oddziałującym na wzrok niż telewizor. Bez problemu można też zabrać go ze sobą do pracy lub szkoły. Nowoczesne urządzenia mają bowiem coraz mniejsze rozmiary i niewiele ważą.

Projektor do filmów – rodzaje

Projektor przenośny może wykorzystywać kilka różnych technologii generujących obraz. Pierwszą z nich jest DLP (np. Optoma HD27e), a więc rozwiązanie, w którym źródłem światła jest bardzo silna lampa. Takie projektory nazywa się zresztą tradycyjnie projektorami lampowymi. Światło z nich pochodzące jest rozdzielane przez filtr na podstawowe kolory. Następnie za pomocą układu scalającego światło trafia do systemu mikroskopijnych luster (jedno lustro = jeden piksel). W ten sposób powstaje właściwy obraz.

Projektor na ścianę może wykorzystywać technologię LCD (np. Epson EH-TW650). Źródłem obrazu jest tutaj ciekłokrystaliczna matryca. Światło lampy przenika przez nią i w zależności od stopnia przepuszczenia powstaje obraz. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku konieczności dostosowania jasności obrazu do ekranu.

Źródłem światła w projektorach LED są małe diody. Zastosowanie tej technologii pozwala zachować wysoką moc światła przy jednoczesnym zmniejszeniu gabarytów urządzenia. To wręcz kieszonkowy projektor, który idealnie sprawdza się w przypadku osób, które podróżują z tego typu sprzętem, na przykład prowadzą wykłady i szkolenia.

  • 1 149 zł
  • 4 049 zł
  • 4 249 zł
  • 6 599 zł
  • 2 999 zł

Projektor do domu – który sprzęt wybrać?

Projektor podczas oglądania w domowym zaciszu

Projektor TV, przeznaczony przede wszystkim do wyświetlania filmów czy seriali, powinien zapewniać najlepsze doznania audiowizualne. Pod tym względem zdecydowanym faworytem są projektory lampowe z technologią DLP (np. BenQ TK800,Optoma HD144X). Dzięki temu, że mają wyższą szybkość odświeżania niż projektory LCD (np. Epson EH-TW5650 3D), odbiorca nie zauważa żadnych opóźnień i smużenia. Tego typu urządzenia gwarantują płynny obraz, pozbawiony zacięć i łączeń. To właśnie projektory DLP pozwalają stworzyć w domu prawdziwie kinową salę. Mają lepszy kontrast, głębsze czernie. Niestety odbywa się to kosztem nieco gorszej jakości kolorów. Projektory LCD mają może piękniejsze barwy, ale praktyka pokazuje, że znacznie gorzej sprawdzają się w dynamicznych scenach. Podczas odtwarzania ich czasami widać łączenia. Kolejną wadą takich projektorów telewizyjnych jest brak możliwości generowania idealnej czerni, co jest widoczne, gdy tylko obraz wyświetlany jest w jasnym pomieszczeniu. Przy ciemnych scenach obraz szarzeje i się rozmywa.

CZY WIESZ, ŻE...

Rzutniki z diodami LED są najbardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Taki projektor zużywa nieporównywanie mniej prądu, ma dużo większą żywotność i nie zawiera lampy wyprodukowanej z zastosowaniem silnie toksycznych oparów rtęci, uważanych za istotne źródło zagrożenia środowiskowego. Jeżeli nie jest Ci obca troska o ekologię i chcesz zrezygnować z własnego luksusu w imię wyższych celów, wybierz projektor LED.

Najlepsze projektory – czemu nie laser?

Projektor bezprzewodowy może być wykonany z użyciem lasera. Sprzęt taki to zdecydowanie najlepsze technologicznie rozwiązanie, tyle że znacznie droższe od pozostałych. Zasada działania jest podobna jak w tradycyjnych urządzeniach, inne jest natomiast źródło światła – wiązka laserowa. Podstawową zaletą takich modeli jest kilkukrotnie dłuższa żywotność samego źródła światła, brak konieczności wymiany lamp i filtrów. Lasery wyczerpują się znacznie wolniej, natomiast niemożliwa jest ich wymiana. Projektor laserowy dorównuje projektorowi LED full HD pod względem jakości obrazu, wyraźnego kontrastu i odwzorowania kolorów. Urządzenia przeznaczone są głównie do biur i instytucji edukacyjnych, w których częste wykorzystanie sprzętu równoważy jego wysoką cenę i gwarantuje zwrot inwestycji. W przypadku kina domowego długa żywotność może nie zrekompensować bardzo wysokiej ceny.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów